Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Absolventi se musí rychle zorientovat

24. března 2006 v 15:12 |  Kariéra
Máte čerstvě ukončené vzdělání a nevíte co dál? Absolventi nemají na trhu práce vůbec lehkou pozici. Způsobují to především jejich nedostatečné zkušenosti ve spojení s přehnanými požadavky. Poradíme Vám, jak se po skončení studií rychle zorientovat a na co se připravit.

Nečekejte, až Vám práce spadne do klína

Absolventi nejrůznějších škol a oborů každoročně rozšiřují řady nezaměstnaných. Nechcete-li skončit na Úřadu práce, je dobré se proto už dopředu poohlížet po nějakém vhodném zaměstnání.
Chcete si po skončení školy užít ještě poslední prázdniny? Pak opravdu důkladně zvažte, zda se Vám to vyplatí. Přeci jen, přes prázdniny volných míst rychle ubývá a zvláště pak kvalitní nabídky na Vás do září rozhodně čekat nebudou.
Doporučujeme se proto snažit na pracovním trhu včas rozkoukat a rozhodit sítě. Budete mít pak větší šanci zachytit vhodnou nabídku a uspět.

Zapomeňte na přehnané požadavky

Absolventi mají často velké oči a slepě věří, že svou vysněnou práci (v prestižním podniku a s vysokým platem) najdou hned po škole.
Připravte se ale, že se pravděpodobně budete muset pro začátek smířit například s místem asistujícího pracovníka, než nasbíráte potřebné zkušenosti.
Takovou pozici pak berte jako odrazový můstek, který Vás může katapultovat výše. Chcete-li se například stát manažerem prodeje, budete si s největší pravděpodobností muset také přímý prodej osobně vyzkoušet.
Nedaří se Vám najít vhodné zaměstnání v oboru? Pak přijměte práci, která se Vám nabízí. Je pro Vás totiž do budoucna rozhodně výhodnější najít si dočasně zaměstnání v oboru odlišném, než být v evidenci Úřadu práce. Zároveň nebudete zahálet a přitom marně čekat na perspektivní pozici. Nasbíráte mezitím nějaké zkušenosti a na vysněné místo se svou pílí určitě postupně probojujete.

Rozum musí mít i rodiče

Stále mnoho rodičů absolventy podporuje v přesvědčení, že mají přijmout jedině perspektivní práci, jež "odpovídá jejich úrovni". Pozice všeobecně zavrhované jsou ale často právě ty odrazové můstky, přes které se lze propracovat výše, na pozice náplní i platově zajímavější.
Rodiče by si měli uvědomit, že se mladí absolventi mohou přiučit něčemu užitečnému v jakémkoli zaměstnání. Všeobecně platí, že se naučí vycházet se spolupracovníky, zvykají si na pracovní režim a disciplínu, musí čelit stresovým situacím. Postupně se tak otrkávají na trhu práce.
Velkým přínosem pro mladé lidi je také finanční osamostatnění, díky kterému získávají nezbytné sebevědomí. Na rozdíl od České republiky je v mnoha západních zemí naprostou samozřejmostí, že se vystudované děti musí živit samy. Zároveň tam nehraje takovou roli, jakou práci mladí lidé vykonávají, jako nutnost umět se o sebe postarat.

Jaký nástupní plat můžete očekávat

Ani nástupní plat, který na absolventy čeká v prvním zaměstnání, neodpovídá často jejich požadavkům. Vysokoškoláci mohou očekávat v průměru 15 000 Kč hrubého v soukromých podnicích, 10 000 Kč hrubého pak v sektoru státním.
Vyšší plat samozřejmě dostanou pracovníci v oblasti informačních technologií, za nimi následují absolventi fakulty ekonomické. Průměr naopak podle statistik snižují pozice v oblasti školství a zdravotnictví.
Všeobecně platí, že čím vyšší vzdělání, tím více peněz. Není to ale pravidlem, například šikovný vyučený truhlář může dosáhnout až na dvojnásobný nástupní plat mladého doktora.
Vaši hodnotu na trhu práce pak například ještě zvyšuje znalost cizích jazyků, odborná stáž v uznávané společnosti, studijní pobyt v zahraničí apod.

Odpovídejte jen na vybrané inzeráty

Podle statistik u nás téměř polovina lidí rozesílá své životopisy na všechny strany, aniž by jejich kvalifikace alespoň z velké části odpovídala pozici, o kterou se uchází. Moderní elektronická komunikace jim to značně usnadňuje. Odnášejí to ale nešťastní personalisté, kteří se musí denně prokousat množstvím životopisů nevyhovujících uchazečů.
Ti, kdo posílají své resume často i na nabídky, které se zcela vymykají jejich profesnímu profilu, si mohou u personalistů získat vizitku nevyhraněných zoufalců.
Snažte se proto odpovídat spíše na inzeráty, s jejichž požadavky se Vaše kvalifikace shoduje úplně, nebo alespoň z velké části.
Dříve než se vydáte se svou kůží na pracovní trh, snažte se situaci na něm delší dobu sledovat. Včas také rozhoďte sítě, aby Vám neproklouzla mezi prsty zajímavá nabídka. Také se připravte, že budete po nástupu do prvního zaměstnání určitou dobu vykonávat nižší pozici, než se svou pílí propracujete výše.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama