Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Brigády jsou vhodné pro studenty, důchodce i nezaměstnané

24. března 2006 v 15:11 |  Kariéra
Mnoho studentů si ve volném čase přilepšuje krátkodobými brigádami či dlouhodoběji prací na zkrácený úvazek. Tyto možnosti, jak si přivydělat, už ale nejsou vyhrazeny jen pro ně. Mohou být dočasným řešením také pro nezaměstnané. Jistě jimi nepohrdnou ani energičtí důchodci, kteří ještě nechtějí zahálet.
V následujícím článku Vám vysvětlíme, co se pod pojmem brigáda vlastně skrývá, kde ji hledat a kolik peněz můžete očekávat.

Co vlastně znamená brigáda?

Pojem "brigáda" je jakousi alternativou pracovního poměru, v Zákoníku práce ho sice nenajdete, právně ošetřen ale samozřejmě je. Pod tímto slovem se totiž může skrývat jak nárazové vypracování konkrétního úkolu či jiná krátkodobá práce, zároveň však také dlouhodobé zaměstnání na zkrácený úvazek.
Přijme-li Vás zaměstnavatel "na brigádu", s největší pravděpodobností s Vámi uzavře pracovní dohodu. Rozlišují se její dva typy:

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce Vám pro jednoho zaměstnavatele umožňuje odpracovat maximálně 100 hodin za rok. Proto se většinou sjednává (ústně, či písemně) spíše na provedení konkrétního (i jednorázového) úkolu. Může jít například o prezentaci výrobku při promoakci. Z Vaší mzdy není u tohoto typu dohody odváděno zdravotní a sociální pojištění, proto v případě nemoci nemáte nárok na příslušné dávky.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti bývá většinou smluvena na delší dobu než dohoda o provedení práce. Zaměstnavatel ji s Vámi může uzavřít na dobu určitou i neurčitou, vždy ale musí být domluvena písemně. V rámci dohody o pracovní činnosti můžete v týdenním průměru odpracovat maximálně 20 hodin. Po dobu 3 měsíců je pak umožněno pracovat i na plný úvazek.
Ze svého platu odvádíte zdravotní a sociální pojištění, proto máte nárok na výplatu dávek v nemoci. Daně, které jsou u tohoto typu úvazku také strhávány, získají zpět studující do 26 let, podají-li daňové přiznání (formulář A).

Společné výhody a nevýhody

Pracujete-li na dohodu (platí pro oba její typy), pak nemáte nárok na dovolenou, a nevztahuje se na Vás ani minimální zákonná mzda a minimální mzdové tarify. Výpověď Vám může dát zaměstnavatel kdykoli (např. i během nemoci) a to bez udání důvodu, přičemž výpovědní lhůta je jen 15 dní bez nároku na odstupné.
Výhodou oproti pracovnímu poměru pak zůstává, že v dohodách můžete uvést některé své rodinné příslušníky, kteří Vás v případě potřeby v práci zastoupí.

Vyplatí se brigády i nezaměstnaným a důchodcům?

Nezaměstnaní ani důchodci se nemusí bát, že přijdou o peníze od státu. Zákon o zaměstnanosti jim totiž umožňuje si přivydělat, aniž by přišli o podporu v nezaměstnanosti či starobní důchod.
Nezaměstnaní pak musí navíc splnit dvě podmínky. Délka jimi odpracované doby nesmí přesáhnout 20 hodin týdně. Zároveň si za měsíc nemohou přivydělat více než polovinu minimální mzdy.

Kde najdete vhodnou brigádu?

Jednou z možností jsou inzeráty v tisku. Vložení celoplošného inzerátu je ale pro zaměstnavatele poměrně drahé, proto v novinách hledají většinou pracovníky se zájmem o dlouhodobou brigádu na zkrácený úvazek.
Mezi brigádami ale celkově převažují krátkodobé pracovní příležitosti. Zaměstnavatelé hledající brigádníky proto své inzeráty vkládají spíše na internetové portály zaměřené na nabídky práce. Na webu tedy rozhodně naleznete nejaktuálnější a nejširší nabídku (především pak krátkodobých) brigád.

Je výhodné hledat přes agenturu?

Především studenti také využívají možnosti sehnat práci přes pracovně - personální agenturu. Na našem trhu jich figuruje poměrně hodně. Některé zprostředkovávají pouze krátkodobé brigády, jiné jsou zaměřeny na hlavní pracovní poměr v nějakém konkrétním oboru. Proto si dopředu zjistěte, co která agentura nabízí. Mnohé poznáte například už z nabízených pozic, jež inzerují na svých webových stránkách. Nebojte se informovat také osobně či telefonicky.
Je důležité si uvědomit, že agentura Vám vhodnou pozici aktivně nehledá, pouze zprostředkovává konkrétní zakázku zaměstnavatele. Nevýhodou pro brigádníky také je, že si agentury často ponechávají několika procentní provizi z Vaší mzdy. Což tedy znamená, že nedostanete celou částku, kterou ve skutečnosti za Vás zaměstnavatel agentuře vyplatí. Zeptejte se proto na pravidla přímo v konkrétní pracovně - personální společnosti.
I přes agenturu ale máte šanci najít pro Vás vyhovující práci. Pokud se rozhodnete se u nějaké zaregistrovat, doporučujeme Vám vytipovat si maximálně tři. Nemá cenu rozesílat své životopisy do více agentur. Zvláště u krátkodobých brigád mají totiž ve své nabídce často zcela shodné pozice.

Kolik peněz si lze přivydělat?

Výše mzdy pro konkrétní obor se nedá přesně určit. Záleží totiž na souhře několika faktorů, především pak na konkrétní pozici a požadované kvalifikaci. Dále pak hraje velkou roli velikosti města, kde firma sídlí. Například v Praze jsou platy, vzhledem k vyšším životním nákladům, nejzajímavější.
Nejlépe placené brigády pak samozřejmě vzbuzují největší zájem uchazečů. Jsou to například práce v oblasti informačním technologií, dále překlady a tlumočení, či promoakce a hostesing. V těchto oborech mzda v celorepublikovém průměru převyšuje 100 Kč za hodinu.
Následují práce, které vyžadují nějakou blíže specifikovanou kvalifikaci, či větší odpovědnost. Průměrně 70 Kč za hodinu si tedy lze přivydělat v restauraci jako vyučený kuchař/číšník, doplňováním zboží (merchandising), administrativou s požadovanou znalostí cizího jazyka apod.
Částkou kolem 50 Kč za hodinu pak bývají honorovány brigády, které nevyžadují žádnou nebo minimální kvalifikaci a odpovědnost. Patří sem například úklidy, práce v supermarketech a rychlých občerstveních, některé manuální práce, rozdávání letáků atd.

Brigádníkům nejde vždy jen o peníze

Velký zájem je také o práce v prestižních společnostech, především pak ze strany studentů, které láká možnost se něčemu novému přiučit. Taková dlouhodobá brigáda bývá oboustranně výhodná. Student získá užitečnou praxi v oboru, o kterou se může opřít do budoucna ve svém CV.
Na druhou stranu zaměstnavatelé často preferují mladé iniciativní a flexibilní zaměstnance, které si mohou "vychovat" k obrazu svému. Velmi často pak těm nejšikovnějším nabídnout jít po studiích do společnosti pracovat na plný úvazek.
Pokusili jsme se Vám zde objasnit, co znamená a obnáší taková brigáda. Tak hurá do hledání!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 milan Černý milan Černý | E-mail | 25. listopadu 2009 v 21:38 | Reagovat

přijmu bridádu v denní době ,možnost poradenství tr. právu správní právo

2 Hanka Hanka | E-mail | 15. července 2010 v 22:01 | Reagovat

Dostávejte peníze za pití kávy a ještě si kávou vylepšete zdraví! Naše káva Vám posílí imunitu, sníží cholesterol, dle potřeby zvýší či sníží tlak, nepřekyseluje, neodvodňuje a dělá mnoho dalšího pro naše zdraví.

3 Castores Castores | Web | 15. ledna 2016 v 15:26 | Reagovat

online pujcky frýdlant nad ostravicí :D

4 carhouse carhouse | Web | 24. prosince 2017 v 23:37 | Reagovat

půjčka online 30000 :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama