Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Britští muži budou muset ženy otevřeně žádat o souhlas s pohlavním stykem

23. března 2006 v 9:31
Mladí muži v Británii budou od nynějška muset se otevřeně ujistit u každé dívky, jestli souhlasí se sexem, mají-li se vyhnout obvinění ze znásilnění. Britské ministerstvo vnitra v této věci zahajuje celostátní informační kampaň.
Jde o to, že se dosud britským soudům většinou nedaří muže odsuzovat za obvinění ze znásilnění. Zákon o znásilnění hodlá tedy britská vláda zpřísnit.

Od 14. března povede britské ministerstvo vnitra oficiální informační kampaň, v jejímž rámci bude "školit" britské mladé muže, že musejí před pohlavním stykem k němu získat od partnerky explicitní souhlas. Kampaň bude vedena prostřednictvím reklam v rozhlase, v časopisech a v inzerátech na pánských záchodech v hostincích a v hudebních klubech.

Už britský Zákon o sexuálních trestných činech z roku 2003 konstatuje, že každý musí souhlasit se sexuálním stykem na základě vlastní volby a musí mít svobodu a mít schopnost učinit tuto volbu.

"Souhlas se sexem nesmí být pasivní a je povinností každého zajistit, že jejich partner či partnerka souhlasí se sexuální činností," uvedla mluvčí britského ministerstva vnitra.

Vysoký právní odborník britské vlády Mike O'Brien uvedl, že ministerstvo vnitra také uvažuje o změnách zákona, aby porota mohla rozhodnout, že byla žena příliš opilá na to, aby mohla se sexem souhlasit. Tato změna by podle O'Briena vedla k zvýšení počtu odsouzených mužů za znásilnění.

Nová kampaň přichází v době, kdy mnozí kritizují, že v případech, kdy se ženy obrátí na policii s obviněním, že byly znásilněny, končí jen velmi málo těchto případů odsouzením údajného viníka.

Z nedávného průzkumu veřejného mínění vyplývá, že si čtvrtina lidí v Británii myslí, že žena sama nese alespoň částečnou odpovědnost za znásilnění, pokud je opilá. Více žen (5 procent) než mužů (3 procenta) zastává názor, že žena je "stoprocentně odpovědná" za znásilnění, pokud je opilá.

Loni v únoru bylo zjištěno, že pouze 5,6 procent stížností žen u policie na znásilnění vede k potrestání násilníka. V případech 11 766 obvinění bylo v roce 2002 v Británii odsouzeno jen 655 mužů. V 258 z těchto případů se obvinění muži sami přiznali.

Výzkumníci konstatují, že u policie a prokuratury existuje vůči obětem znásilnění "kultura skepse", takže se znásilněné ženy raději na policii ani neobracejí.

Při soudním zkoumání žádného jiného trestného činu není podrobována tak drtivému výslechu oběť, konstatovali výzkumníci. Při žádném jiném trestném činu se nehájí obžalovaný tak často, že oběť se sexuálním stykem souhlasila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama