Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Dětské masáže

23. března 2006 v 9:12
Každý, kdo si někdy dopřál relaxační masáž, ví, jak je prospěšná a příjemná. Nejenže ulevuje od bolestí a zlepšuje pohyblivost, ale odplavuje i stres a napětí a člověk je po ní cítí doslova jako znovuzrozený. Stejně potřebné a prospěšné jsou masáže i pro malé děti.
Jak masáž malým dětem prospívá a od kterého věku se s ní může začít?
Na to jsme se zeptali místopředsedkyně správní rady České asociace porodních asistentek Bc. Pavlíny Chvátilové, která se zabývá výukou dětských masáží. "Každé děťátko je už v bříšku chráněno, kolébáno a krmeno. Tyto jeho potřeby se plní automaticky a okamžitě. Porodem je novorozenec vytržen z tohoto příjemného prostředí a stává se naprosto závislým na péči a lásce svých rodičů. Každé dítě velmi citlivě reaguje na dotyk. Způsob dotyku, jistota v držení, chování a manipulaci s dítětem má značný vliv na jeho další vývoj. Děti, kterým rodiče dopřávají každodenně dostatek dotyků, jsou pohybově šikovné, zdravé a psychicky vyrovnané. Nedostatek dotyků vede ke vzniku úzkostí a děti jsou později velmi nejisté ve zvládání těžkých životních situací. Každodenní masáží se prohlubuje pouto mezi dítětem a rodiči, díky ní se navzájem lépe poznávají. Masáž je naplněním přirozené potřeby fyzického kontaktu, kterou má každé dítě. Podporuje jeho další vývoj a uvolněný pohyb. Masáže novorozenců, kojenců a batolat povzbuzují svalovou činnost, ohebnost a pohyblivost, jsou nezbytné pro fyzický i duševní vývoj a zdraví dětí. Zastávám názor, aby byl novorozenec co nejčastěji chován, houpán a laskán v náručí. Od 3. týdne se může začít s lehkou a jemnou masáží."
Stačí masírovat jen rukou, nebo s použitím přípravků? Jakých?
"Masírujeme rukou, prsty, dlaní - podle situace. Při masáži je vhodné používat dětské olejjíčky. Před masáží je dobré si připravit mělkou misku s olejem, který by neměl být z ledničky. Před dotykem dítěte je vhodné olej vždy ještě rozehřát v dlaních, které se před masáží speciálně uvolňují a prohřejí cvičením. Olejem při masáži nešetřete, aby dlaně po těle hladce klouzaly. Na masáž doporučuji přírodní či dětské oleje zakoupené v lékárně. Každý olej je vhodné před prvním použitím vyzkoušet - nechat ho 30 minut na působit na předloktí dítěte, aby se předešlo případné alergické reakci."
V kterou denní dobu a jak často děťátko masírovat?
"Každé dítě je jiné a jen jeho matka brzy pozná, která doba je pro masáž optimální. Obecně platí zásada: masírovat mezi jídly, aby dítě nebylo hladové ani přejedené. Nejlepší zkušenost mám s masáží po koupání (v koupelně je teplo a dítě je příjemně naladěné). Nic se nemá přehánět, a i v masírování se klade důraz na pravidelnost. Stačí masírovat jednou denně, ale každý den. Pokud dítě trpí plynatostí, masáž bříška mu vždy pomůže."
Které partie masírovat a jak?
"Ve svých kurzech učím ženy masáži celého těla děťátka. Je nutné řídit se náladou a projevy dítěte a masáž tomu přizpůsobovat. Pokud je dítě spokojené a v pohodě, lze v příjemné atmosféře masírovat celé tělo směrem od hrudníku k nohám. Malého dítěte je potřeba se dotýkat jemně a pomalu. Postupně, jak si dítě zvyká na každodenní masáž, bude dobře reagovat i na silnější tlak a rychlejší rytmus. Znovu zdůrazňuji, že každá masáž je jiná, protože i chování dítěte je každý den jiné. Pokud je vidět, že dítě je nespokojené a masáž ho nebaví je lepší ukončit ji. Masírování hrudníku, pohyby rukou vzhůru a směřující vně kopírují činnost hrudního koše při dýchání. Při masáži bříška je pohyb rukou po směru hodinových ručiček, jako je rytmus trávení a pohyb potravy ve střevech. Záda se masírují směrem dolů, jako pracují svaly při napřimování trupu. Masírování končetin směrem dolů podporuje přirozený rozvoj paží a zesílení nohou v souladu s vývojem dítěte."
Nemůže maminka v dobré víře děťátku masáží ublížit?
"Může dítěti ublížit pouze tím, že ho nebude masírovat!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama