Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Dítě a barvy

23. března 2006 v 9:10
I když si to mnohdy vůbec neuvědomujeme, barvy, které nás obklopují, zásadním způsobem ovlivňují naši náladu jak v pozitivním, tak v negativním smyslu. Proto jsou velmi důležité pro vývoj dítěte.
Stačí, když zavřeme oči a představíme si v duchu nějakou barvu. I tato pouhá představa (vizualizace před vnitřním zrakem) působí na zrakový nerv, na mozek a na nervovou soustavu, přestože se ve skutečnosti daná barva v našem okolí v tu chvíli třeba vůbec nevyskytuje. I představa určité barvy tedy v těle vyvolává řetězovou reakci a může ovlivnit náladu, chování, mimiku a gesta i řeč.
Barvy rozvíjejí inteligenci
Pro děti jsou barvy, které je obklopují, zvláště důležité, protože od nejranějšího věku pomáhají rozvíjet jejich charakter a inteligenci. Je žádoucí, aby dítě mělo kolem sebe všechny základní barvy (barvy duhového spektra). Dětský pokojíček celý v bílé, případně v růžové nebo bleděmodré barvě možná nadchne rodiče nebo prarodiče, když ho uvidí na obrátku v časopise, pro vývoj dítěte je ale zapotřebí, aby nechyběly barevné akcenty - barevné stěny, obrázky na zdech, nábytek, textilní doplňky.
Barevný svět hraček
Neméně důležitá je barevnost hraček. Zrakem vnímá dítě svět od prvopočátku a barvy mu pomáhají třídit dojmy a poznávat předměty a osoby. Pro nejmenší miminka jsou vhodné hrazdičky k upevnění nad postýlku, kolébku či sedátko. Pestře barevné hračky a předměty zavěšené na hrazdičce upoutávají pozornost děťátka a rozvíjejí jeho smysly. Mohou to být pro děti do čtyř měsíců všelijaké kousací kroužky a jiné předměty, pro děti od čtyř měsíců například velké hladké různobarevné korále Fisher-Price, které jdou dítěti dobře uchopit do ručičky. Pro děti od osmi měsíců, které už bezpečně sedí, jsou vhodné nejrůznější plastové vkládačky. Vkládačka Fisher-Price s dvanácti různě tvarovanými barevnými kostkami, které dítě prostrkuje příslušnými otvory v průhledném víku, rozvíjí schopnost poznávat a srovnávat tvary. Jedním z pomocných prvků je také různá barva kostek. Oblíbené jsou také kroužky na tyči- klasická hračka, která slouží k procvičování motoriky a k poznávání barev, tím, že dítě navléká na tyčku různobarevné kroužky. Kroužky na tyči Fisher-Price jsou vhodné pro děti od osmi do 18 měsíců.
Nebraňte kreativitě dítěte
Vědomým využíváním barev v dětském pokoji, ale i při výběru dětského oblečení a hraček můžeme ovlivňovat psychiku dítěte a podporovat jeho vývoj. Barvy mohou dokonce napomáhat ke zmírňování některých obtíží. V pokojíku dítěte, které špatně usíná a je celkově neklidné, bychom se měli vyhnout příliš křiklavým barvám. Na stěny lze doporučit jemně zelenou nebo modrou barvu. Děti často intuitivně vědí, co je pro ně dobré, proto by jim rodiče měli dovolit, jakmile vyrostou z miminkovského věku, uplatňovat své názory, pokud jde o barvy (stěny pokoje, oblečení) a své životní prostředí tvůrčím způsobem měnit (vhodné je například vyhradit jednu stěnu pro dětské kreslení a malování, stěny vyzdobit velkými plakáty, které se dají podle přání dítěte vyměňovat, a podobně).
Jak působí jednotlivé barvy
Červená je nejteplejší barva, symbolizuje život. Zvyšuje vitalitu a aktivitu, posiluje tělo a zvyšuje sebevědomí. Podporuje připravenost na změny. Když je červené příliš mnoho, zvyšuje agresivitu, bojovnost, hádavost a zlost a brání spánku. Může podporovat vznik zácpy, zánětlivých procesů a závislostí.
Zlatá barva posiluje vitalitu a sebevědomí, pomáhá vytvářet cit pro trvalé hodnoty a podporuje duchovní vývoj. Ne náhodou jsou duchovní stavby - kostely, chrámy a synagogy - často zdobeny zlatem. Žlutá symbolizuje srdečnost a bdělost, pohyb a komunikaci, je barvou zralosti. Rozvíjí odvahu, vědění a intelekt, podporuje soustředění a uspořádání myšlenek, pomáhá (například pedagogům) stimulovat myšlenkové pochody ostatních, posiluje tvůrčí schopnosti. Je proto ideální barvou do místností, kde se dítě učí a zabývá se tvůrčími činnostmi. Příliš mnoho žluté podporuje sklon brát si toho více, než můžeme zvládnout, vede k přehnané touze po uznání okolí, podporuje tendence k závisti a žárlivosti. Oranžová patří k signálním barvám, symbolizuje otevřenost a srdečnost a pomáhá zmírňovat melancholii. Podporuje duševní schopnosti a posiluje sebevědomí, díky ní je dítě živější a má větší chuť do učení, oranžová usnadňuje rozhodování a podporuje schopnost reakce. Příliš mnoho oranžové může podporovat sklony k přejídání, vyvolat zmatek a podporovat hrabivost. Hnědá je barvou země, spořádanosti a přizpůsobení. Slouží jako základ, pro rozvoj tvůrčích sil. Poskytuje pocit zakotvení, úkrytu a ochrany. Proto je oblíbená v interiérech. Příliš mnoho hnědé brzdí duševní a psychosomatický vývoj. Zelená je nejvyrovnanější barva, nejvíce uklidňuje. Symbolizuje sílu přírody, růst, naději a spokojenost. Je nejvýznamnější léčivou barvou. Chrání před nežádoucími zevními vlivy, podporuje duševní vyrovnanost, pomáhá nabrat energii a dosáhnout vnitřní harmonie, především při stavech vyčerpání. Příliš mnoho zelené může snižovat empatii (schopnost vcítění), zvyšuje materiální zájmy, může vést k neutralizaci citových problémů, které se pak objevují stále v nových formách. Modrá je nejchladnější a nejčistší barva, symbolizuje rezervovanost, podvědomí a duchovní hloubku. Podporuje soustředění a vnímání vlastního nitra, mravní čistotu a spravedlnost, pomáhá nalézt odstup, silně uklidňuje. Příliš mnoho modré může vést k odtržení od reality, zpomalovat duševní činnost a přivolávat noční můry. Bílá znamená čistotu, nevinnost, pravdu, nedotčenost světem, je symbolem snahy o dokonalost. V jiných kulturách je barvou smutku, tak jako u nás černá. Příliš mnoho bílé může vést k přehnaným reakcím a podrážděnosti. Černá je barva temnoty. Pomáhá načerpat energii, chránit se před vlivy okolí, zcela "vypnout", když je člověk vyčerpaný a předrážděný. Příliš mnoho černé přitahuje negativní myšlenky a vlivy. Z výše uvedeného vyplývá, že všeho moc škodí, i pokud jde o barvy. Ideální pro vyvážený vývoj dítěte je barevný svět, v němž jsou zastoupeny všechny základní barvy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama