Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Divadlo pro děti, nedostatková zábava

23. března 2006 v 19:21 |  Kam s dětmi v Brně
Jihomoravský + Brno (BRNO A JIŽNÍ MORAVA)
Kulturních akcí pro nejmenší je v Brně málo. V Radosti vyprodají lístky na měsíc do tří dnů
Brno - Vyrazit v Brně za kulturou? Žádný problém, nabídka je pestrá. Horší to už ale je s divadelními představeními, promítáním nebo jinými kulturními akcemi pro předškolní děti.
Ve všední dny je totiž většina představení zadaná pro mateřské nebo základní školy. A o víkendu mívají ve třech brněnských dětských divadlech vyprodáno.
"Šla jsem se čtyřletou dcerkou do divadla Radost na nedělní dopolední představení. Celou cestu jsem jí vyprávěla, jak to bude báječné. V sále pak nebylo jediné volné místo. Prý bylo vyprodáno už měsíc dopředu," posteskla si Nora Králová. Po cestě domů zase musela natěšenou dcerku chlácholit, že příště už to vyjde.
Naopak Karla Hronová se do Radosti dostala. "Chodili jsme do ní po celou dobu, co jsem byla se synem na mateřské, viděli jsme celý program. Ale znamenalo to měsíc dopředu naklusat do předprodeje. Sice mě štvalo, že přes týden s ním není kam vyrazit, ale vyplnili jsme dny aspoň cvičením a plaváním," uvedla Karla Hronová, která se vloni na podzim vrátila do práce.
Vyprodáno do tří dnů
Loutkové divadlo Radost v Bratislavské ulici si na nezájem diváků opravdu stěžovat nemůže. Patnáctý den v měsíci na svých internetových stránkách zveřejní program na měsíc příští a do tří dnů jsou představení vyprodaná.
"Tento měsíc to bylo ještě mnohem rychlejší. Půl dne po zveřejnění programu a zahájení předprodeje byly skoro všechny lístky zamluvené," konstatoval manažer divadla Petr Jančařík.
Další divadlo s dětským programem, Polárka v Tučkově ulici, je na tom s diváky podobně. "Máme průměrnou obsazenost přes devadesát osm procent, víkendová představení pro veřejnost jsou často vyprodaná i měsíc předem," podotkl šéf uměleckého provozu Jaroslav Tuček. V Polárce nehrají v neděli a přes týden nechávají i v představeních zadaných pro školy několik sedadel volných pro rodiče s dětmi.
Divadelní studio V ve Veveří ulici musí někdy k sobotnímu představení přidat další reprízu. "Máme jen osmdesát míst, a když zjistíme, že je zájem větší, přidáme další představení. O pohádky pro nejmenší děti je mezi rodiči největší zájem," konstatovala ředitelka studia Jana Glozarová.
Rodičům, kteří chtějí své malé děti zabavit jinak než televizí, vycházejí vstříc i na Malé scéně Národního divadla v Brně. Každou sobotu je od tří hodin na programu hodinová pohádka. Kino Scala zase v sobotu dopoledne pravidelně promítá devadesát minut dlouhé pásmo pohádek nebo dětský film.
"Předškoláčci mají vstup zdarma, o představení je velký zájem. Museli jsme otevřít obě pokladny, aby se nám netvořily moc dlouhé fronty," poznamenala Eva Pánková z Brněnského kulturního centra. Tím však výčet každo týdenních akcí končí. Brněnské kulturní centrum už třináct let pořádá jednou měsíčně představení Pohádečky pro drobečky, doprovodný program pro děti je připraven i na některých velkých akcích.
Na dětech se nevydělává
Všechna brněnská dětská představení nabízejí o víkendu necelých pět set míst dohromady. Pokud by s jedním rodičem pravidelně přicházely dvě děti, může jich divadelní pohádku o víkendu zhlédnout jen něco málo přes tři sta. Brno má přitom necelých čtyři sta tisíc obyvatel a malých dětí v posledních letech přibývá. "Problém určitě není v nezájmu rodičů. Potíží jsou peníze, na dětech se vydělávat nedá. Vstupné nemůže být příliš vysoké, protože rodiče si musí koupit lístek i pro sebe," vysvětlila Věra Šustrová z programového oddělení Brněnského kulturního centra. Za pravdu jí dávají i v žabovřeském Kulturním domě Rubín.
"Dětská představení jsou jen nepravidelně. Bývá u nás mikulášská, v zimě maškarní ples a někdy si sál pronajmou agentury s dětským představením. Problém je ve výši vstupného. Pražské soubory jsou dražší a rodičům se stokoruna za představení zdá moc," pokrčila rameny referentka Kulturního domu Rubín Daniela Malíková.
Do pořádání akcí pro děti se nehrne ani agentura Glanc, která spravuje kulturní centrum Semilasso. "Někdy děláme pohádky, ale to jsou spíš představení zadaná pro školy. Půjčit například dětský film pro veřejnost se nevyplatí," uvedl šéf agentury Aleš Hrbek.
Městské části spoléhají na kluby a spolky
Většina dětských představení nebo promítání se odehrává v centru města. "U nás máme klub maminek, které se jednou týdně setkávají i s dětmi. My pořádáme asi jednou za měsíc nějaký kulturní pořad, který nám nabídnou agentury, ale ten je většinou pro školky, které nejeví příliš velký zájem," poznamenala Ivana Křepelová z odboru kultury bystrcké radnice.
Do Bosonoh jednou za dva roky zavítají amatérští herci, v Žebětíně působí spolek Krteček, v Líšni zase Pastelka. Ty jsou však určené pro setkávání maminek na mateřské dovolené s dětmi, pořádají kurzy a cvičení.
***
Kam s dítětem Pravidelná představení pro předškoláky
Loutkové divadlo
Radost, Bratislavská 32: neděle 10.00 a 14.30 Divadlo Polárka, Tučkova 34: sobota 15.30
Divadelní studio
V, Veveří 133: sobota, neděle 15.00, někdy i 17.00
Malá scéna
Mahenova divadla, Malinovského náměstí: sobota 15.00 Kino Scala, Moravské náměstí 3: sobota 10.30
O autorovi| VERONIKA SKÁLOVÁ, s přispěním Vladěny Šebelové
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava
Autor: VERONIKA SKÁLOVÁ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama