Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Dokázali byste zachránit život?

28. března 2006 v 13:33
"Před dvěma roky měla moje dobrá kamarádka dopravní nehodu," říká Kateřina K. ze Českých Budějovic. "Šlo v podstatě o zmačkané plechy. Nevypadalo to nijak dramaticky. S Lenkou ale smýkl náraz tak nešťastně, že jí zapadl jazyk. Než přijela záchranka, udusila se. Doktor potom řekl jejím rodičům, že to byla úplně zbytečná smrt, stačilo, aby jí někdo z těch čumilů, co stáli kolem, vytáhl jazyk a mohla žít."

Jak byste se v podobné situaci zachovali vy? Dokázali byste si poradit? Věděli byste, co dělat? Nebo jste uvízli v zajetí pověr, které ve vás zanechala branná cvičení; se zraněným se za žádnou cenu nehýbá, jazyk se mu špendlí připínáčkem a umělé dýchání zvládnout dát pouze školení odborníci. A víte vůbec, jaký postih vás může čekat, pokud odmítnete poskytnout pomoc?
Zbytečná úmrtí
I když v obecném povědomí zahrnuje první pomoc obvykle zásah na zkrvavené oběti dopravní nehody, odborníci upozorňují, že znalosti první pomoci mnohem spíše uplatníte při úrazech v domácnosti, nebo při sportu, ke kterým se připletete mnohem častěji než k dopravní nehodě nebo katastrofě. Profesionální záchranáři také varují před iluzí, že díky mobilům, kterými můžete přivolat rychle pomoc, nejsou v současné době znalosti první pomoci tolik potřeba.
Pokud nemá mozek přísun kyslíku, po pěti minutách dochází k nenapravitelnému poškození. U vážných zranění proto rozhoduje o žití či nežití prvních pět až deset minut. To je doba, za kterou v naprosté většině případů záchranka rozhodně přijet nestihne. Statistiky přitom uvádějí, že pokud by lidé ovládali zásady první pomoci, mohly by žít až čtyři pětiny obětí nejrůznějších nehod. Průzkum, který provedl britský Červený kříž navíc ukázal, že jen necelá čtvrtina rodičů by věděla, jak poskytnout svým potomkům první pomoc, kdyby například upadli a poranili si hlavu, nebo spolkli hračku.
Kdy musíte zasáhnout
Přitom však zákon poskytnutí pomoci přímo nařizuje a pokud se mu vyhnete, můžete být podle zákona stíháni. Pomoc, kterou musíte zraněnému podle zákona poskytnout, zahrnuje zásady první pomoci a přivolání záchranky nebo lékaře. Pokud by poskytnutí pomoci zraněnému ohrožovalo vaše zdraví (například pokud se někdo topí a vy sami neumíte plavat), zákon vám přikazuje najít jiný způsob záchrany.
Ivo Jahelka v knize Neznalost zákona neomlouvá (vydalo Motto, 2006) varuje i před poměrně rozšířeným předsudkem, že pokud jste nehodu nezavinili, nejste povinni poskytnout jejím účastníkům první pomoc. Úplně stačí, že jste nehodě přítomni. Stejně tak vás neomlouvá ani to, kdyby se zraněný člověk nechtěl nechat odvézt do nemocnice; i v tomto případě vaše trestní odpovědnost za neposkytnutí pomoci trvá.
Velmi rozšířenou praxí u přihlížejících "čumilů" je čekání na to, až pomoc poskytne někdo jiný. Psychologové tento jev nazývají rozptýlenou zodpovědností; čím víc lidí je nehodě přítomno, tím víc se mezi ně rozkládá ochota k činu, protože všichni čekají, až zasáhne ten druhý. Skutečnost, že v krizové situaci mohl poskytnout pomoc ještě někdo jiný, vás však opět nezbavuje trestní zodpovědnosti za neposkytnutí pomoci.
Kde se jí můžete naučit
Možná máte první pomoc zafixovanou jako nudné rozmazané obrázky stabilizované polohy a dýchání do gumové figuríny, kterou předtím oslintala celá třída. Na druhou stranu, kolik si toho ze zásad první pomoci ještě pamatujete? Napadlo by vás vzít si před jejím poskytnutím gumové rukavice, abyste předešli infekci? Věděli byste, že pro uvolnění zapadlého jazyka mnohdy stačí postiženému jen zaklonit hlavu? Vzpomněli byste si na to, že u vážnějších zranění je potřeba měřit tep na krku, protože na paži může být nezřetelný?
Základní zásady první pomoci nejsou složité a dají se naučit za několik hodin. Statistiky také ukazují, že lidé, kteří sice zásady první pomoci teoreticky ovládají, ale nikdy si je nevyzkoušeli, jsou na tom v kritickém okamžiku jen o málo lépe než ti, kteří mají o první pomoci jen obecné povědomí. V současné době existuje velmi široká nabídka nejrůznějších kurzů první pomoci s rozmanitým zaměřením. Můžete absolvovat kurz zaměřený na první pomoc na cestách, při potápění, nebo sportech. Kurzy se liší i podle toho, jestli jsou zaměřeny na dospělé, nebo děti; jednotlivce, nebo například firemní kolektivy.
  • Široké spektrum různých úrovní první pomoci najdete například u Červeného kříže (www.cck-cr.cz), vybrat si můžete z bohatého adresáře poboček, které výuku první pomoci organizují. Kurzy mají rozsah od šesti do čtyřiceti hodin.
  • Kurzy první pomoci specializované například na pobyt v horách nebo cestovní medicínu nabízí například sdružení Zdrsem (www.zdrsem.cz). Kurzy mají dvaačtyřicet hodin a přijdou vás na 4400 Kč.
  • Kurzy první pomoci zaměřené buďto všeobecným směrem, nebo specializované přímo na potápění vám nabídne například kterýkoli výcvikový program PADI na potápěčských základnách. Jeho součástí je mezinárodní osvědčení. Jednodenní kurz všeobecné první pomoci vás přijde přibližně na dva tisíce v závislosti na provozovně. Pokročilý, patnáctihodinový kurz vám znalosti první pomoci ještě prohloubí a naučí vás řešit potápěčské nehody. Zaplatíte za něj od pěti do sedmi tisíc.
Nejste si jisti, jak na tom se znalostmi první pomoci jste? Udělejte si test a zjistěte, jak byste obstáli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama