Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Finanční plán šitý na míru

30. března 2006 v 10:28
V každém věku máte jiný přístup k financím. Jaká pravidla se vám teď vyplatí?
Když je vám dvacet
Nejspíš si chcete hlavně užívat a s budoucností si moc hlavu nelámete. V období slev dokážete utratit celou výplatu za oblečení a pokud vám finance dojdou, jednoduše si půjčíte. Přesto byste s penězi neměla zacházet bezhlavě.
1. pravidlo: Zapomeňte na kreditní karty.
Je lákavé mít u sebe plastovou kartičku, která vám vydá peníze, kdykoli je potřebujete. Platit kartou je jednoduché a člověk by skoro zapomněl, že si půjčuje. Jenže ve skutečnosti utrácíte finance, které jste si nevydělala a za to se draze platí. Pokud dluh na kreditní kartě celý nedorovnáte do konce bezúročného období (trvá obvykle přibližně měsíc), začnete platit obrovské úroky. Pokud už kreditní kartu vlastníte, co nejrychleji půjčené peníze splaťte. Jestli žádnou nemáte, ani si ji nepořizujte. Je dobré utrácet každý měsíc jen tolik, kolik vyděláte.
2. pravidlo: Začněte šetřit.
Nemusíte to přehánět. Stačí, když si každý měsíc dáte stranou 10% z výplaty. Odhadněte, za jak dlouho byste chtěla založit rodinu. Než si pořídíte dítě, měla byste mít nějaké úspory, protože nízké rodičovské dávky jistě veškeré vaše potřeby nepokryjí. Pokud chcete do úspor v případě potřeby kdykoli sáhnout, založte si v bance obyčejný spořící účet. Nejlíp se vám ale peníze zúročí na stavebním spoření.
3. pravidlo: Penzijně spořte.
Nejspíš je vám srdečně jedno, co s vámi bude za padesát let, ale přesto byste si už teď měla založit penzijní připojištění. Čím dřív na něj totiž začnete ukládat peníze, tím větší částku jednou budete mít k dispozici. Pokud ve dvaceti začnete spořit 300 korun měsíčně, do pětapadesáti bezbolestně nasyslíte přes čtvrt milionu!
Když je vám třicet.
Nejspíš už máte docela slušný příjem a nějaké úspory. Třeba vám právě skončilo stavební spoření a vy uvažujete, co s penězi uděláte. Ať vás ani nenapadne rozházet úspory za spotřební zboží, které postupně ztratí hodnotu třeba za elektroniku nebo oblečení.
1. pravidlo: Vyměňte podnájem za vlastní byt.
Pokud jste to dosud neudělala, je nejvyšší čas usadit se ve vlastním bytě. Finance, které dáváte za podnájem, doslova vyhazujete oknem. Raději si vezměte hypotéku a splácejte byt, který vám zůstane.
2. pravidlo: Spořte větší částky.
Jak vám stoupá příjem, měla by se zvyšovat i suma, kterou měsíčně uspoříte. Postupně byste si měla vytvořit úspory ve výši tří svých měsíčních platů. Nesahejte na ně, pokud nemusíte nikdy nevíte, kdy je budete nutně potřebovat.
3. pravidlo: Přestaňte nakupovat na splátky.
Ženy kolem třicítky často mají potřebu "vystýlat hnízdo" a pořizují si do domácnosti víc věcí, než si můžou dovolit. Samozřejmě je lákavé vybavit si celý byt na splátky a nečekat, až na nábytek a elektroniku našetříte. Jenže vezměte na vědomí, že za každou takto pořízenou věc zaplatíte úroky a tudíž se vám prodraží.
Když je vám čtyřicet
Nejspíš už máte vlastní byt a slušný příjem. Nežijete jenom přítomností a začínáte myslet na zadní kolečka. A dobře děláte.
1. pravidlo: Pokud dosud nemáte penzijní připojištění, ještě dnes si ho založte.
Kromě toho byste měla mít našetřenou rezervu, aby vás nezaskočila třeba ztráta zaměstnání. Jestli jste investovala veškeré úspory do zařizování bytu, tak teď je nejvyšší čas začít si vytvářet nové.
2. pravidlo: Udržte ho
Jestli budete v budoucnu potřebovat hotovost, ať vás ani nenapadne předčasně zrušit penzijní připojištění a našetřené peníze roztočit. Přišla byste tak o všechny výhody.
3. pravidlo: Spořte dětem.
Pokud máte potomky, založte každému z nich stavební spoření. Každá spořící osoba dostane státní podporu až tři tisíce korun ročně, takže se víc vyplatí spořit na tři smlouvy 1500 korun, místo abyste dávala na jednu smlouvu 4500 korun.
Autor: Táňa Ladýřová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama