Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Jak přežít rizikové dny v lásce

24. března 2006 v 13:19
Povýšila jste, stěhujete se k příteli, někdo se vdává? Tyhle dny můžou vaším vztahem buď pořádně zamávat, nebo ho posílit! Čtěte, jak se prošachovat k té druhé možnosti.

Některé dny jsou pro budoucnost vztahu obzvlášť důležité. Když nastanou, měla byste zpozornět a jednat s nejvyšší opatrností! Tyto okamžiky totiž můžou vaši lásku zpevnit jako ocelové výztuže - nebo ji úplně zazdít. V těchto dnech s velkým D se vám v životě obvykle něco mění, něco oslavujete nebo řešíte společnou budoucnost. "Málem jsme se s Lubošem rozešli v den, kdy jsme podepsali hypotéku na byt," potvrzuje pětadvacetiletá barmanka Monika. "Místo abychom měli radost, oba jsme najednou děsně znervózněli. Došlo nám, že dlužíme obrovský balík peněz, a hlavně - že máme hypotéku dohromady, a tudíž už se nemůžeme jen tak rozejít. Celou cestu z banky jsme na sebe štěkali a vrčeli. Nakonec jsme se na ulici příšerně pohádali, protože já chtěla obědvat v restauraci, zatímco Luboš trval na párku v rohlíku ze stánku, protože ,teď musíme šetřit'. Jak jsme měli vztek, začali jsme vytahovat staré problémy. Vyčetl mi, že jsem na začátku našeho vztahu chodila měsíc současně s ním a se svým bývalým. Já na něho zařvala, že jestli mi to ani po pěti letech nedokáže odpustit, můžeme se taky klidně rozejít. Naštěstí jsme se ještě ten den usmířili. Oběma nám došlo, že za všechno může stres." Podobná krize hrozí každému páru. Stačí, když v některý krizový den uděláte chybu, která se pak těžko napravuje. Rozpoznejte nejnebezpečnější okamžiky, a až přijdou, upevněte si vztah tou správnou taktikou.
1

Rizikový den č. 1
Stěhujete se dohromady
Možná si myslíte, že o svém drahém víte úplně všechno. Jenže pokud s ním ještě nesdílíte byt, není to zdaleka pravda. I tak pro vás může v leckterém ohledu schovávat víc tajemství než tajemný hrad v Karpatech. Jasně, užili jste si mraky společných víkendů a na dovolené jste se ani jednou nepohádali. Jenže týdenní pobyt v krkonošské horské chatě nemá s reálným životem nic společného. Dokud se spolu nevrhnete do každodenního života, nemůžete s jistotou vědět, jestli se k sobě vážně tak skvěle hodíte. "Strašně jsem se těšila, až u mě Marek konečně začne bydlet," přiznává třiadvacetiletá účetní Barbora. "Jenže když mi dennodenně lepil na jídelním stole modely letadel a zapatlal skoro celý byt od lepidla, moje nadšení opadlo. Pak jsem jednou přišla domů a zjistila, že naskládal všechny moje knihy do krabic a na police si pyšně vystavil ty svoje výrobky. V tu chvíli jsem si pomyslela: ,S tímhle chlapem se nemůžu v životě snést!'" Psychologové potvrzují, že den, kdy se stěhujete dohromady, představuje jeden z nejkrizovějších v celém vašem vztahu. Oba si uvědomujete, že ztrácíte obrovský kus svobody. Pokud se partner navezl do vašeho bytu, který jste předtím obývala sama, možná ho podvědomě začnete vnímat jako vetřelce. "Najednou jsem nemohla do tří do rána poslouchat muziku, protože Jakub v šest vstával do práce a potřeboval se vyspat," tvrdí osmadvacetiletá fotografka Jana. "Narval do skříně svoje oblečení, takže se mi do ní najednou nic nevešlo. Začínala jsem mít rouhavý pocit, že samotné se mi snad žilo líp."
V ideálním případě byste měli začínat společný život na neutrálním místě, kde předtím ani jeden z vás nebydlel. Zkuste se dohodnout, že oba pustíte své podnájmy a vezmete si jeden společný, nebo vyměníte své dva byty za jeden větší. Pokud se k vám drahý stěhuje, mějte na paměti, že i on přichází o kus soukromí a nezávislosti. Nechtějte o všem rozhodovat jen proto, že byt patří vám. Jednou spolu bydlíte, tak byste se měli shodnout na kompromisech, které vyhovují oběma. "Málem jsem omdlel, když Lenka vybalila kufr plyšáků," líčí třicetiletý grafik Robert. "Neprotestoval jsem, dokud nekoupila růžový chlupatý přehoz na postel. Nakonec jsme se dohodli, že přehoz poputuje do popelnice - stejně jako můj plakát polonahé Angeliny Jolie, který vadil zase Lence."

Rizikový den č. 2
Nejlepší kamarádka se vdává
Když vidíte, jak vaše nejlepší kamarádka pronáší před oltářem "ano", nejspíš vám hlavou bleskne věta typu "Neměla bych se už také vdát?" Třicetiletá asistentka Kamila prozrazuje, že po svatbě své přítelkyně Aleny začala pochybovat, jestli vůbec chodí s tím správným chlapem. "Žila jsem s Michalem dva roky, ale na svatbu ani jednou nepřišla řeč. Společnou budoucnost jsme jednoduše vůbec nerozebírali," vypráví.
"Na Alenině svatbě mě napadlo, že kdyby mě Michal opravdu miloval, dávno by mě požádal o ruku." Druhý den se s přítelem pohádala a pohrozila mu rozchodem. "Uklidňoval mě, že mě miluje, ale nechce nic uspěchat. Prohlásil: ,Ty se nechceš doopravdy vdávat, ty se chceš jen opičit po kámošce.' A asi měl pravdu. Za pár týdnů mě svatební horečka přešla." Romantická atmosféra na svatbě vám zamotá hlavu a vy si myslíte: "Tohle chci taky zažít." Jenže manželství je obrovský závazek. Přítele byste si měla vzít, protože to doopravdy chcete, ne proto, že se k oltáři hrnou všechny vaše kamarádky a vy jim závidíte. Po návratu z cizí svatby nedělejte žádná ukvapená rozhodnutí. Počkejte pár týdnů a zjistěte, jestli vás manželství pořád láká. Pokud nadšení trvá, promluvte si s přítelem o společné budoucnosti.

Rizikový den č. 3
Povýšili vás
Je fajn, že vám šéf svěřil zodpovědnější práci a přidal odpovídající sumu v platu. Jdete domů, tetelíte se radostí a už se nemůžete dočkat, až tu úžasnou novinu sdělíte partnerovi. Měla byste ale počítat s tím, že možná nebude tak nadšený jako vy, že možná nemá důvod skákat metr vysoko. "Dělala jsem sekretářku v malém nakladatelství a David si zvykl, že mám málo práce a chodím domů nejpozději v pět," tvrdí šestadvacetiletá Markéta. "Teplé večeře měl denně na stole, ráno jsem mu připravovala snídani. Jenže pak odešla kolegyně, která se starala o propagaci firmy, a šéf mě povýšil na její místo, což obnášelo celý osmihodinový úvazek. Když jsem to oznámila Davidovi, zatvářil se jako vrah. Prý netušil, že mi tak záleží na kariéře. Nakonec z něho vypadlo, že si proti mně připadá neschopný a bojí se, že ho opustím. Sám byl zrovna bez práce." Spousta párů spolu na kariérovém poli soupeří. A někteří chlapi hodně těžko snášejí, když jste úspěšnější než oni. Pořád podvědomě věří, že muž by měl živit rodinu, a když tuhle roli nezvládá, totálně selhal. Připomeňte svému drahému, že jste partneři, ne konkurenti. A ujistěte ho, že ho milujete bez ohledu na to, kolik peněz vydělává. Nezáleží na tom, komu z vás se na výplatní pásce objevuje vyšší částka. Hlavně že se máte rádi a navzájem se respektujete.
Rizikový den č. 4
Přišla řeč na dítě

Dřív nebo později téma "děti" nakousnete. Až ta chvíle přijde, zapněte si bezpečnostní pás a zhluboka se nadechněte. Váš vztah se totiž řítí do prvních opravdu vážných turbulencí. "Mazlili jsme se v posteli a najednou přišla řeč na děti," vypráví devětadvacetiletá květinářka Tereza. "Prohodila jsem, že ráda hlídám svoji malou neteř - a Karel mi naprosto klidně oznámil, že děti nesnáší a nikdy je mít nechce! Vybavuju si, že jsem se usmála, ale ve skutečnosti se mi chtělo brečet. Karla jsem milovala, ale v tu chvíli mi bylo jasné, že s ním nemůžu zůstat." Debata o dětech ale nemusí nutně dopadnout tragicky. Když nasadíte správnou taktiku, může vás takový rozhovor ještě víc sblížit. Zásada číslo jedna zní: Netlačte na pilu. Debaty o dětech některé chlapy znervózňují. Vnímají je tak, jako kdybyste jim oznamovala, že jim končí osobní svoboda. Takže musíte začít pomalu. Jestli toužíte po miminu, ale on ne, do ničeho ho nenuťte. Lidé se mění, a jak můžete vědět, co budete chtít za pár měsíců/let? Důležité je, aby partner nebyl striktně proti. Dobře mu naslouchejte a važte každé jeho slovo. Tvrdí, že "má děti rád", ale potomka "ještě nechce"? Nepanikařte, váš drahý může brzy změnit názor. Pokud zavrčí, že děti "nemůže vystát" a vřeštícího kojence by "vyhodil z okna", zpozorněte. Jestliže se váš partner nechce stát otcem, ale vy si život bez potomka neumíte představit, je načase uvažovat o rozchodu.

Rizikový den č. 5
Nejlepší kamarádi se rozcházejí
Bývali jste nerozlučná čtyřka, jenže teď se druhá dvojice rozpadla. "Když se Lukášův nejlepší kamarád Milan rozešel s přítelkyní, málem skončil i můj vztah s Lukášem," tvrdí dvacetiletá studentka Natálie. "Milan začal vymetat kluby a balit holky a já cítila, že mu Lukáš trochu závidí. Kdykoli spolu někam vyrazili, děsně jsem žárlila. Začal mi vykládat, že si připadá starý a nudný a mít ve dvaceti vážný vztah je nesmysl. Po pár týdnech ho to naštěstí přešlo." Natálie s Lukášem krizi zvládli, ale spoustě párů se to nepodaří. Když se vaši přátelé rozejdou, najednou začnete o svém vztahu také pochybovat. Nezadaná kamarádka má spoustu času na sebe, láká vás na flámy, divoce flirtuje s muži. A vám se může zastesknout po svobodě. Jakmile se v takové situaci ocitnete, musíte s přítelem o svých pocitech mluvit. Nemá cenu je v sobě dusit - tím by jen zesílily. Můžete se třeba dohodnout, že budete trávit víc času každý zvlášť a ujasníte si, co vlastně chcete. Možná vás překvapí, jak moc vás upřímná debata o vztahu sblíží.

Rizikový den č. 6
Máte kulaté narozeniny
Nejsou to obyčejné narozeniny. Podvědomě je považujete za přelomové. Najednou o sobě víc přemýšlíte, hodnotíte svůj život a uvažujete, co by se na něm dalo zlepšit. A spousta z vás znejistí. Odbočila jste na všech životních křižovatkách správně? Děláte práci, kterou jste skutečně chtěla vždycky dělat? Vybrala jste si opravdu dobrého partnera? Je natolik spolehlivý, aby si zasloužil žít po vašem boku? Podobné bilancování se přihodilo i jedenatřicetileté Anně, která pracuje jako tajemnice katedry. "Najednou jsem byla hrozně přecitlivělá. Měla jsem pocit, že jsem v životě nic nedokázala. A Dan mě dočista dorazil, když mi ke třicátinám věnoval rotoped. Pohotově jsem usoudila, že mi tím naznačuje, že jsem tlustá a už se mu nelíbím. Místo abych měla radost, rozbrečela jsem se." Spousta z vás věří, že kolem třicítky byste se měla usadit. Proto si v tuto dobu kladete spoustu otázek. Má váš vztah vůbec nějakou budoucnost? Chcete právě s tímhle chlapem strávit zbytek svého života? A on s vámi? Anebo si máte honem hledat někoho jiného? Pokud vás zaplaví takováhle úzkost, na rovinu před přítelem prohlaste: "Je mi třicet a chci vědět, co bude dál." Nemusí se mezi vámi rozvinout zrovna nějaká zásadní vážná debata. Vyrazte třeba se svým drahým na procházku a opatrně z něj vytáhněte, co vlastně plánuje do budoucna (a jestli v jeho budoucnosti máte nějaké místo i vy). Jakmile budete tušit, kam váš vztah vlastně směřuje, spolehlivě se uklidníte.

Rizikový den č. 7
Svatý Valentýn
Vy očekáváte večeři při svíčkách o třech chodech a romantický dárek, jenže váš drahý možná svátek zamilovaných vůbec slavit nehodlá. Ne všichni čeští chlapi tenhle svátek dodržují. "Automaticky jsem očekávala, že s Ivanem budeme slavit. Čtrnáctého února jsem tedy přinesla domů krásně zabalený dárek, zapálila svíčky a naložila maso na čínu. Ivan mi v šest zavolal, že zajde s kolegou ,na jedno', což mě trochu rozladilo, ale neprotestovala jsem. Jenže ještě v jedenáct večer jsem seděla doma sama! Dorazil po půlnoci, smrděl hospodou a byl tak opilý, že netrefil do ložnice. Když ráno uviděl na stole dárek v červeném papíře, udiveně se zeptal: ,My něco slavíme?' Myslela jsem, že ho zabiju. Brala jsem to jako důkaz, že mu na mně vůbec nezáleží." Problém může nastat i ve chvíli, kdy jeden z vás očekává velkolepou valentýnskou oslavu, zatímco druhý je přesvědčený, že bohatě stačí pusa a čokoláda. Abyste předešli hádkám, předem na den svatého Valentýna zaveďte řeč. Prohlaste: "Co podnikneme čtrnáctého?" A když se partner zatváří nechápavě, vysvětlete: "No přece na Valentýna." Nebo si na čtrnáctého února domluvte rande v restauraci. Užijete si slavnostní večeři, aniž by měl partner pocit, že ho do něčeho nutíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama