Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Jak si vybrat správnou porodnici

28. března 2006 v 12:52
Pro to, abyste své dítě mohla porodit v klidu a příjemném prostředí, je nutné, abyste výběru porodnice věnovala patřičnou pozornost. Služby, které jednotlivá zařízení nabízejí se různí nejen ve své kvalitě a šíři, ale i v ceně. Zjistěte si proto, jak jsou na tom porodnice, které se nacházejí ve vašem blízkém okolí a jaké v nich máte možnosti.
Ideální je rodit v okolí vašeho bydliště. Vzdálenost k vaší vytypované porodnici je důležitá nejen pro rychlou cestu vás na porodní sál, ale i pro tatínka. Určitě nechcete trávit desítky minut v sanitce a pak snášet porodní bolesti sama, protože dojezdnost je zkrátka příliš velká i pro otce vašeho dítěte.

Porodnice se dnes liší ve službách, které maminkám nabízejí, i v požadovaných cenách. Přečtěte si, co všechno vám může porodnice nabídnout a na kolik vás to přijde.
Předporodní kurzy: Za účasti dalších budoucích rodičů se dozvíte informace o porodu, účasti doprovodu apod. Většina porodnic nabízí účast na těchto kurzech i tatínkům, kteří pak nemusí platit za přítomnost u porodu. Cena kurzu se pohybuje od 200 do 600 dle porodnice.
Prohlídka porodního sálu: Probíhá v rámci předporodních kurzů, či po domluvě s personálem.
Volba polohy během porodu: Některé porodnice nabízejí možnost porodu i v jiné poloze, než je ta klasická - na zádech s nohama ve třmenech. Můžete třeba rodit na porodnické židličce, ve stoje či kleče (nabízí je například Podolí, Ostrava, Znojmo, Zlín, Vrchlabí, Brno, Hradec Králové, Liberec, Beroun, Benešov a další). Novým hitem jsou porody do vody (Brno, Vrchlabí, Znojmo).
Masáže, aromaterapie: Poměrně nově existuje také možnost uvolnit se při porodu pomocí masáží nebo aromaterapie. Tuto variantu nabízí například Ostrava, Zlín a další porodnice.
Epidurální analgesie: Ve většině nemocnic je hrazena ze zdravotního pojištění, ale např. v pražské Thomayerově nemocnici za tuto úlevu od bolesti účtují několik tisíc korun. Pokud o utlumení bolesti pomocí "epidurálu" uvažujete, informujte se dopředu, jestli tuto službu kryje vaše zdravotní pojištění.
Vana: Oproti porodní sprše, kterou dnes najdete ve většině porodnic a která se využívá v první době porodní, je vana rozšířena méně. Bez příplatku ji nabízejí Neratovice, Podolí, Motol, Vrchlabí, Brno, Ústí nad Labem a další. Ve Zlíně vnímají vanu jako nadstandard, za nějž zaplatíte 550 Kč.
Doprovod u porodu: Dnes už můžete mít u sebe při porodu nejen jednu osobu, ale klidně celou rodinu. Pokud kolem sebe máte ráda spoustu lidí a chcete si tento zážitek dopřát i u porodu, můžete se vydat do Jeseníku, Zlína, Vrchlabí, Karlových Varů, Tábora nebo Českých Budějovic. Nezapomeňte si ale připravit několik set korun za každou osobu. V Benešově, Olomouci, Ostravě můžete mít u porodu maximálně dvě osoby.
Cvičení pro těhotné: Tuto službu nabízí většina porodnic. Informujte se na ně předem, jelikož přihlášení se na ně je limitováno týdnem těhotenství, ve kterém se právě nacházíte.
Samotný porod je několikahodinová záležitost a každá maminka vyžaduje od porodu něco jiného. Zatímco pro jednu je důležité být v samostatném pokoji s toaletou, sprchou či vanou, jiné mamince stačí být v porodním boxu na sále. Chcete-li větší pohodlí a soukromí, můžete být hospitalizována v nadstandardním pokoji. Zaplatíte za něj až pár tisíc korun za den, některé zdravotní pojišťovny připlácí zhruba pět set korun denně po dobu maximálně čtyř dnů.
Zajímat byste se také měla o to, jak funguje oddělení šestinedělí. V některé porodnici vám miminko nedovolí koupat a smíte jen přihlížet, v jiné vám ho dají do náruče, takže si můžete svého potomka vykoupat sama. Stejně tak důležité pro vás může být skutečnost, jestli budete mít dítě po porodu u sebe na pokoji, nebo budete zvlášť. Zatímco některé maminky preferují sdílený pokoj a intenzivní kontakt od prvních okamžiků, existují ženy, které dávají raději přednost samostatnému pokoji, aby mohly po porodu nabrat nové síly.
Autor: Tereza Málková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama