Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Jak spolu promluvit o penězích

24. března 2006 v 13:21
Tohle téma může lecjakému páru chutnat hořce. Naše vyzkoušené tipy ale zaručí, že vás dva peníze nerozdělí.
Ať se milujete sebevíc a zamilovaností se vznášíte v růžových oblacích, dříve nebo později vás dostihne chvíle, kdy ošklivě zaštěkají vaše peněženky a sundají vás na zem. Abyste si při pádu nerozbili své křehké citové pouto, připravte se na přízemní záležitosti předem. Jak?

Ujasněte si, za co se bude utrácet
Možná že vy k životu nezbytně potřebujete cestování. Prošmejdit každé turistické letovisko nebo domorodý ostrov. Co když ale váš partner přemýšlí o koupi vlastního bytu? Máte mezi sebou jasno? "Začali jsme s Karlem chodit na podzim, a jakmile jsme oslavili Silvestra a naskočila nám nová dovolená, začala jsem intenzivně vymýšlet, kam v létě vyrazíme," vypráví pětadvacetiletá úřednice Anka. "Ani při jednom návrhu nevypadal potěšeně, i když jsem do výběru zařadila i trek po rumunských horách, což by mu jako horolezci mohlo vyhovovat! Už jsem ho začala podezřívat, že s ním bude nuda, když z něho vylezlo, že potřebuje v létě opravit domek po babičce, tudíž si šetří na cihly a na zedníky."
Takže: Mluvte o svých snech, plánech a cílech - a teprve pak se dohodněte, za co kdy utratíte.
1

Rozdělte si provoz
Ujasněte si, kdo z vás dvou bude platit nájem, inkaso, telefon a kdo bude hlídat útratu. Nebo vám vznikne zmatek jako dvaadvacetileté aranžérce Markétě: "Když se ke mně Petr nastěhoval, automaticky jsem předpokládala, že se budeme s nájmem dělit napůl. Že jednou zaplatím já, podruhé on. Kdykoliv ale přišla domácí vybírat, on nebyl doma a já čekala, že se sám zeptá a dovtípí. Po osmi měsících se nečekaně a v tichosti odstěhoval, dlužil mi dvacet osm tisíc - a nikdy se to vůbec nedozvěděl!"
Takže: Když si předem zavedete jasný systém placení, zbavíte se chaosu, úzkosti a strachu o peníze.

Mluvte o svém finančním vzteku
Určitě existuje pár věcí, které vás ohledně peněz dokážou rozzuřit do nepříčetnosti. A určitě sama moc dobře víte, o které jde. "Můžu se vzteknout, když ke mně Michal přijde jen ,na návštěvu', spustí si internet, visí na něm do rána a já pak musím zaplatit celý účet, protože on přece u mě nebydlí!" rozčiluje se šestadvacetiletá prodavačka Věra.
Takže: Když přesně víte, jaké mužské finanční chování vás pravidelně žhaví doběla, promluvte si se svým drahým otevřeně a dřív, než se vaše nelibost změní v hádku. Ve chvíli, kdy na něho začnete nepříčetně ječet, už může být pozdě - nebude vám totiž rozumět. Zrovna tak ho ale pochvalte za to, co se vám na jeho zacházení s penězi líbí.

Mějte svůj vlastní účet
Vy prostě musíte mít své vlastní peníze, abyste mohla utrácet za věci, které potřebujete a s jejichž nákupem váš drahocenný nemusí zrovna souhlasit. "Kdykoliv si kupuju drahou rtěnku, dělám to absolutně bez výčitek svědomí," přiznává třiadvacetiletá grafička Pavlína. "Na provoz domácnosti totiž dáváme s Danem stejnou sumu a tyhle věcičky navíc si pořizuju za své vydělané peníze. A do nich nikomu nic není! Dan sice hubuje, že jeden účet by nás na poplatky vyšel levněji, ale já se nedám."
Takže: Zachovejte si svou finanční svobodu tím, že si udržíte vlastní účet a kontrolu nad ním. A Cosmo volá: Milé banky, zrušte šeredné poplatky za vedení účtů! Přispějete k tomu, že ženy budou utrácet víc!

Umíte spolu správně zúčtovat?
Co vše se dělo ve vašem vztahu, když cinkla kasa.

"Máme s manželem složité majetkové vztahy, každý financujeme své vlastní záležitosti z oddělených účtů a o provoz domácnosti se dělíme rovným dílem. Muž náš systém bohužel dovedl do absurdna: když si vezme z lednice kus sýra, položí do krabičky na jeho místo odpovídající sumu v drobných!"
- Radka, 30 let, průvodkyně

"Znali jsme se krátce a na třetí rande mě pozval do své oblíbené vinárny. Prý tam mají skvělé víno. Musela jsem mu dát za pravdu - víno, které vybral, bylo opravdu skvělé! První lavina zamilování spolu s romantickým prostředím a lahodným mokem způsobila, že se nám nechtělo odejít. Zdeněk objednal ještě jednu láhev. Když jsme pak po mnoha hodinách odcházeli, nechal horentní účet rozdělit na dva rovné díly! Urazilo mě to! Přece mě pozval on a já se ho o tak drahé víno neprosila. Ano, bylo úžasné, ale sama bych si ho nikdy nedovolila. Nemám nic proti dělení financí, ale musí jít o dohodu, která nezruinuje ani jednoho z partnerů!"
- Jana, 25 let, dětská psychiatrička

"Tonda byl takový šetrný. K Vánocům mi věnoval ubohou polovyschlou řasenku z výprodeje. Přemlouval mě, ať platím kino. A nikdy mě nepozval na večeři! Nikdy! Až když jsem se s ním kvůli jeho totální lakotě rozešla a on mě chtěl získat zpátky. To tak!"
- Míša, 20 let, studentka

"Pořád se s přítelem hádáme o peníze; on chce totiž platit všechno sám - všechny účty, nájem, nákupy. Já přitom vydělávám zrovna tolik co on! Nechci se mu cítit zavázaná, přece jen neumím odhadnout, jestli mi to někdy nevyčte. Náš ,spor' jsem tedy vyřešila tak, že mu na oplátku pořizuju knížky, cédéčka a nějaké oblečení."
- Šárka, 27 let, recepční

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama