Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Kdo z nás by chtěl zabít své dítě?

25. března 2006 v 9:58
Stejně jako většina z nás je zvyklá se poutat nejen když jedeme daleko, ale automaticky když si sedneme do auta (kdo si na to jednou zvykl, už nemůže jinak, cítí se nepříjemně, když je nepřipoutaný), tak bychom neměli zapomínat ani na své děti. Není vůči nim fér, že sebe řádně připoutáme a je necháme na zadních sedadlech zcela volně. Při dopravní nehodě se často stane, že připoutaní rodiče přežijí a nezajištěné děti se zcela zbytečně zabijí. A
utosedačky jsou určené pro děti menší než 150 cm, vyšší děti se poutají bezpečnostním pásem. Základním kritériem pro výběr autosedačky je hmotnost a výška dítěte. Dítě nesmí autosedačku přerůstat.
Existují čtyři skupiny sedaček:
  • Skupina 0 (do 13 kg) kojenci musí být přepravováni v sedačce, která umožňuje transport v pololeže. Upevňují se proti směru jízdy, nejlépe na zadní sedadlo. Pokud chceme umístit sedačku na přední sedadlo, nesmí být aktivní airbag.
  • Skupina II (15 25 kg) pro tuto skupinu je možné použití sedačky s tříbodovým pásem vozidla nebo systém se zádržným tělesem, kdy dítě sedí přímo na sedadle auta a zádržný systém je umístěn přes nohy dítěte a tříbodový pás je dětským zádržným systémem provlečen.
  • Skupina III (22 36 kg) od přibližně šesti let do výšky 150 cm. Od hmotnosti 25 kg přichází v úvahu jen jeden druh zádržného systému podsedák, který umožní dítěti sedět výš a zabrání tím vedení tříbodového pásu přes krk dítěte, pás je tedy poté veden jako u dospělých, přes klíční kost a oblast pánve.
Při výběru autosedačky se řiďte tzv. zkušební značkou:
Obsahuje jméno výrobce, název produktu, označení Universál znamená, že sedačku je možné použít téměř v každém autě, 15 36 kg udává, pro jakou hmotnost dítěte je sedačka určena, E4 v kroužku je kód země, která vydala homologaci (E4 Nizozemí, E8 ČR), následují homologační a výrobní čísla a ECE R44/03 je předpis EHK OSN č. 44 verze 03.
Pozor:
  • Dítě nikdy nedržte v náruči, při nárazu ho neudržíte, při rychlosti 50 km/h a hmotnosti dítěte 10 kg byste museli udržet ve svých rukou 300 kg.
  • Náraz při rychlosti 50 km/h bez dětské sedačky odpovídá pádu z výšky 10 m (dítě ze třetího patra byste také asi nevyhodili).
  • Sedačku nakupujte s dítětem a nechte si předvést, jak ji správně upevnit do vozidla.
  • Pokud kupujete již použitou sedačku, zkontrolujte, zda není poškozená a zda je přiložen návod k použití.
  • Ujistěte se, zda je sedačka správně připevněna vždy, když ji chcete použít. Pokud je sedačka správně upevněná, nedá se s ní téměř pohnout.
Více informací na http://www.ibesip.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama