Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Krásná maminka

23. března 2006 v 9:20
Říká se, že těhotenstvím každá žena zkrásní. Co dělat, abychom zůstaly krásné i po porodu? Kožní lékařka MUDr. Andrea Vocilková radí: zaměřte se především na čtyři věci: věnujte se prevenci pajizévek (strijí) a zvýšenou měrou pečujte o nohy, o ruce a o prsní bradavky.
Strije jsou vlastně trhlinky ve vazivové tkáni. Když jsou čerstvé, mají červenofialovou barvu, později zblednou. V těhotenství hrozí jejich vznik hlavně na prsou a na břiše (oblast hýždí je kritická spíše v pubertě, když se dospívající dívka žensky zaobluje).
Nedejte šanci strijím
Když už se pajizévky vytvoří, můžeme se snažit, aby byly co nejméně vidět, ale úplně odstranit nejdou, proto je zapotřebí prevence. Rozvoj strijí bývá náhlý, můžou se objevit teprve v posledním měsíci nebo v posledních dvou týdnech těhotenství. Vhodné je podle doktorky Vocilkové používat přípravky s obsahem vitaminu E, který přispívá k regeneraci elastických vláken vaziva. Lze doporučit také přípravky s obsahem karité másla (shea butter), což je výtažek ze stejnojmenného ořechu rostoucího v Africe. "Stejně důležité, jako čím se mazat, je i jak často a jak pravidelně," vysvětluje MUDr. Vocilková. "Čím pravidelnější a pečlivější je ošetřování kritických partií, tím lépe. Ideální je to dvakrát denně, ráno a večer. Před aplikací je dobré pokožku namasírovat hrubší masážní žínkou a pak jemně vmasírovat tělové mléko nebo krém. Kůže se prokrví a účinná látka se lépe vstřebává a lépe zpracovává."
Nepřetěžujte nohy
Zvyšující se hmotností v těhotenství trpí také nohy. Vznikají otoky a u žen se sklonem ke křečovým žilám se může objevit zánět žil a první projevy varixů. Gynekologové maminky sledují a pokud se tyto potíže vyskytly v rodině, posílají je na cévní vyšetření. Prevencí vzniku potíží je elastická bandáž - punčochy nebo punčochové kalhoty. Podpůrné punčochové kalhoty doporučuje doktorka Vocilková i maminkám, které mají mírnou dědičnou dispozici ke vzniku křečových žil. Špatné jsou naopak zaškrcené ponožky nebo podkolenky. Noste raději ty se zdravotním lemem, které dostanete například v prodejnách zdravotnických potřeb. Nejvhodnější jsou pohodlné boty volné ve špičce na mírném klínku, aby se nebortila klenba. Pokud máte sklon k tvrdnutí a praskání kůže na patách, zajděte si jednou za měsíc až za šest týdnů na pedikúru a každý večer si nohy mažte vhodným krémem. Dobré je také cvičení, takzvaná dorsální flexe - vsedě na židli nohu zvedněte a střídavě přitahujte špičku k nártu a opět ji uvolňujte. Cvik stačí párkrát zopakovat každou nohou, zato i několikrát během dne. "Obecně je dobré řídit se hlavně ve vyšším stupni těhotenství starou dobrou zásadou: Nestůj, když můžeš sedět, a neseď, když můžeš ležet," radí MUDr. Vocilková.
Šetřete si ruce
Už během těhotenství je dobré připravit ruce na zátěž, která je čeká po narození miminka. Nastávající maminka by se měla naučit, co a jak dělat v domácnosti, aby své ruce zatěžovala na nejmenší možnou míru - používat minimum mýdla a detergentů, co nejméně ruce máčet, používat ochranné rukavice i různé pomůcky, například kartáč s dlouhou násadou na mytí nádobí. "Je dobré, když mamince pomáhá nejen myčka a pračka, ale i hodný manžel," říká MUDr. Vocilková. Zvláště u žen, které v dětství trpěly atopickým ekzémem, se může vyvinout takzvaný "maminkovský ekzém". Pokud se to stane, je dobré okamžitě zajít k lékaři. Vůbec nejhorší je půjčovat si "osvědčené" mastičky od kamarádek - může pak dojít k nekontrolovanému užívání kortikoidů. V některých případech je léčba kortikoidy na místě, nejprve je ale třeba stanovit diagnózu, vyloučit kontaktní ekzém, atopický ekzém a podobně. V zimě by mělo být samozřejmostí nosit rukavice a mazat si ruce ne hydratačním krémem, nýbrž mastným. Vhodné je používat při práci ochranné krémy na ruce, některé krémy z lékárny může předepsat dermatolog, takže se lze vejít do rozumné cenové hranice.
Připravte se na kojení
Další Achillovou patou se můžou stát prsní bradavky. Kojení je velkou zátěží, a proto je třeba pravidelnou preventivní péčí už v době těhotenství předcházet pozdějšímu vzniku prasklinek nebo dokonce zánětů. MUDr. Vocilková radí pořídit si měkký kartáček, jaký se používá na česání kojenců, jemně jím bradavky masírovat krouživými pohyby - ne do bolesti, a pak je promazat čistou vazelínou nebo čistým masťovým základem. Některé přípravky je možné po poradě s lékařem používat jak preventivně, v těhotenství, tak i později, když už maminka kojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama