Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Milujte se a množte se! I když je vám přes 40... (21.3. 2006)

21. března 2006 v 9:08
Zákon o výzkumu na embryích, ve kterém je i pasáž týkající se změn asistované reprodukce, který Sněmovna pustila do Senátu, Senát změní a vrátí k opětovnému projednání Poslanecké sněmovně.

Zatím se lékaři řídili při asistované reprodukci metodickým předpisem tehdejšího Ministerstva zdravotnictví z r. 1982. Sami by přivítali zákon nový, ale to, co schválili poslanci, vzbudilo vlnu nevole jak u odborné, tak u široké veřejnosti. Vyjma jiných sporných pasáží bylo v novele uvedeno, že páry, které žádají o umělé oplodnění, nesmí být starší 40 let, jako je tomu u anonymních dárců.

Nový zákon totiž partnera, který chtěl poskytnout své zárodečné buňky partnerce, považoval zároveň za dárce. A ten byl posuzován jako dárce anonymní, tudíž nesměl být starší 40 let. Nově senátoři navrhují, aby věkové omezení bylo jen u anonymních dárců. Partnerů se věkové omezení netýká.

U anonymních dárců je věková hranice pro ženy 35 a pro muže 40 let. V těchto případech je omezení věku nutné, protože u dárců se dělají i genetické testy. Lékaři jsou za buňky dárců "zodpovědní" - musí si být zcela jisti, že poskytují naprosto kvalitní genetický materiál. To, že zákon pojmy dárce a partner smíchal, mimo jiné znamenalo, že genetické testy by se musely dělat i těm pacientům, u kterých by to nebylo bezpodmínečně nutné, což by mnohdy znamenalo cenu léčby neplodnosti.

Na očividném zásahu do práv občanů - tedy omezení, kdy smí mít děti - se jako na špatném shodli všichni oslovení senátoři. "Zákon nemůže lidem říkat, kdy už spolu nesmí souložit a mít děti. I když je to "přes"zkumavku," uvedl například člen zdravotnického výboru Tomáš Julínek (ODS).

Senátoři zároveň zjistili, že v případě asistované reprodukce je třeba zavést nové pojmy do občanského zákoníku a zákonu o rodině. Neexistuje v nich například pojem druh - družka, který je přitom běžný, ale v případě asistované reprodukce by se mohlo stát problémem, že partnerský, leč nesezdaný pár, by mohl mít problémy s tzv. určováním rodičovství. Nově by mělo být ustanoveno, že otcem a matkou dítěte je ten, kdo požádá o provedení asistované reprodukce.

Dle zjištění Aktualne.cz vyplynulo, že mnozí poslanci ani nevěděli, pro co zvedají ruku. Kontroverzní pasáž o asistované reprodukci připravilo ministerstvo zdravotnictví "na poslední chvíli" a nedalo ji k přípomínkování odborníkům. Nyní ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ministerstvy školství, spravedlnosti, právnickými fakultami a odborníky na asistovanou reprodukci spornou pasáž upravilo.

Páni poslanci, dívejte se prosím příště bedlivěji, pro co hlasujete. I když to bych od vás asi chtěla moc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama