Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Mimoděložní těhotenství

21. března 2006 v 13:09
Sobota | 25. 2. 2006
Termínem mimoděložní těhotenství (lat. Gravidita extrauterina) se nazývá stav, kdy se oplodněné vajíčko cestou z vejcovodu do dělohy někde "zasekne". Nejčastěji ve vejcovodu. To může být způsobeno například nedostatkem mikroskopických řasinek, které posouvají vajíčko z vejcovodu do dělohy. Příčinou jejich ztráty může být zánět ve vejcovodu. Dalším důvodem mohou být defekty vejcovodu (jamky, do nichž vajíčko zapadne; srůsty; vrozené či získané zúžení vejcovodu např. zánětem).

Co se děje s vajíčkem "mimo"
Vývoj vajíčka mimo dělohu může skončit různě. Třeba tak, že vajíčko spontánně odumře a samo se vstřebá. Maminka ani nemusí postřehnout, že se něco dělo. Nebo dojde k tomu, že vajíčko odumře a je vypuzeno do břišní dutiny. To je také nejčastějším ukončením mimoděložního těhotenství. Vejcovod se snaží vajíčko dostat ven, stahuje se, a tím vajíčko vypudí do břicha ženy. Tento stav provází krvácení do břišní dutiny. Jelikož je vajíčko "potraceno", začne žena krvácet z dělohy. K této situaci většinou dojde přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Stav se dále vyvíjí chronicky. Žena pociťuje bolesti na jedné straně podbřišku. Může se stát, že krvácení způsobí ženě anémii. Přesnou příčinu a nález určuje až ultrazvukové vyšetření ujasní.
Horší variantou je, když se vajíčko stále vyvíjí a roste. Přibližně pět až sedm týdnů po vynechání menstruace praskne stěna vejcovodu a vzniklou dírou se vajíčko dostane do břišní dutiny. Tím dojde k nebezpečnému krvácení do dutiny břišní. Žena náhle pocítí prudkou, stupňující se bolest v celém podbřišku. Klesá tlak a puls, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Rozvíjí se šok (tzv. hemoragický) z velké, až několikalitrové, ztráty krve. Proto je velmi důležité, aby byla žena co nejrychleji převezena do nemocnice. Čeká ji ultrazvukové vyšetření a cesta na sál, kde podstoupí chirurgický zákrok.
Nebezpečí pro těhulku
Ze začátku probíhá mimoděložní těhotenství stejně jako normální. Nastávající maminka nedostane menstruaci, může přijít napětí v prsou, nechutenství, nevolnosti. Těhotenský test je pozitivní, protože v krvi je totiž obsažen hormon tvořený placentou v období těhotenství (tzv. HCG hormon).
Kvůli nebezpečnosti mimoděložního těhotenství se zjišťuje umístění vajíčka již v rámci prvního těhotenského ultrazvuku u gynekologa. V případě potřeby dalšího vyšetření se využívá i zavedení optiky do dutiny břišní (tzv. laparoskopie). Neuškodí, když se při návštěvě lékaře ujistíte, že vajíčko se opravdu nachází v děloze.

Ve vzácných případech totiž mimoděložní těhotenství pokračuje. Plod svým pohybem způsobuje ženě bolest a bývá deformovaný. Proto se takové těhotenství v zájmu ochrany zdraví těhotné operativně ukončí. Šance porodit zdravé miminko, které se vyvíjelo mimo dělohu, jsou nulové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama