Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Mužská kontra ženská výchova

22. března 2006 v 17:58
Zatímco typická estrogenová maminka pochválí svého Jarouška za to, že se rozdělí se sestřičkou o čokoládu, nebo se zastane slabšího kamaráda, typický testosteronový tatínek ho pochválí za to, že se trefil šipkou přímo do středu terče, či přepral kamaráda, který s ním soutěžil o post vůdce party.
Zatímco typická estrogenová maminka se snaží svému synkovi vštípit do srdce jako hrdinství pomoc druhým, obětavost, ochranu slabších, nesobeckost, testosteronový tatínek mu vštěpuje do jeho ega jako hrdinství sílu, dravost, vítězství v boji o moc.
Mužská výchova vychází z lovecké teorie našich prapředků - nejdřív se musím postarat sám o sebe, abych se mohl postarat o druhé. V dnešním světě má však tato teorie typického testostronového lovce trochu pozměněnou podobu: nejdřív musím získat dravou bezohlednou silou peníze a moc, abych si pak mohl koupit vše a všechny ostatní, a tak ukojil své ješitné ego.
//<![CDATA[ //]]>
iReklama.cz - nový free reklamní systém
Výchova typické matky estrogenky vychází z pravého opaku - obětují se pro spokojenost a štěstí druhých, protože mi záleží především na dobrých vztazích.
Kdyby Jarouška vychovával jen typický otec-testostron, stal by se z něho bezohledný ješitný nesnesitelný namachrovaný dravec deroucí se na horu za každou cenu.
Dosáhl by sice moci a peněz, ale neměl by žádné skutečné přátele (jenom ty, kteří by z něj něco měli), poněvadž by s ním nikdo nevydržel.
Kdyby Jarouška vychovávala jenom typická matka-estrogenka, stal by se z něj skromný, gentleman, vždy ochotný pomoci. Nedosáhl by si ani moci ani peněz jako synek testosteron a jistě by se našli vyčůránci, kteří by jeho dobroty zneužívali, ale za to by měl spoustu opravdových přátel a byl by v kolektivu oblíbený.
Proto je dobrá kombinovaná výchova, protože dodá Jarouškovi jak zdravou soutěživost, tak zdravou míru ohleduplnosti i ochoty pomoci druhým, čímž získá rozumný nadhled, díky němuž se nenechá zneužívat, ani se nerve nahoru za každou cenu.
Testosteronovou soutěživost a dravost i tzv. chlapské hecování využívá dnešní doba jako hnací motor k budování kariéry. Šikovně toho využívají firmy ve snaze hnát své zaměstnance k vyšším výkonům, a tak hustí do nich instruktáže ve stylu pozitivního soutěživého myšlení: já to dokážu, já se nevzdám.
Pravda pomocí této metody objevili lidé, kteří se příliš podceňovali, v sobe netušené schopnosti. Jenomže jiní zas díky ní zkolabovali, protože přecenily své síly. Ne každému pomůže hecování ve stylu - já to dokážu. Ne každý má tvrdou soutěživou povahu, aby se rval bezohledně nahoru, či pořád dokazoval druhým, že on je lepší a snažil se je přetrumfnout. Bohužel při přijímacím řízení i ženám kladou otázku: Když je před vámi někdo lepší, třeba i váš šéf, snažíte se ho dohnat?" Odpověď ˝ne˝ je nejenom degraduje na slabocha, ale také jim spolehlivě zajistí nezájem zaměstnavatele.
Bohužel dnešní svět dává zelenou spíš testosteronu, protože světu vládnou muži, a tak se dostáváme do začarovaného kruhu. Ti, kteří se prodrali nahoru k moci v sobě museli mít dravou a často bezohlednou soutěživost a jelikož jsou u moci, určují pravidla hry podle sebe. Bohužel ženy budující kariéru v politice převážně přistupují na jejich hodnotový žebříček, jinak by mezi nimi neobstály. Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti.
Ovšem výchova dětí visí především na matkách a tím by mohly výrazně ženy zasáhnout do hodnotového žebříčku budoucí společnosti a omezit tak agresivitu lovců mírumilovným genem ochránkyň hnízda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama