Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Mýty a fakta o těhotenství

23. března 2006 v 9:18
Přejete si děťátko a nedaří se vám přijít do jiného stavu? Může být pro vás užitečné přečíst si o mýtech s těhotenstvím spojených.
Všem ostatním se to podaří, jen mně ne
Každý měsíc se s partnerem snažíte, a stále nic. V lepších chvilkách doufáte, že to tentokrát určitě vyjde. Ve špatných dnech vám vytrysknou slzy v samoobsluze, když před vámi ve frontě stojí maminka s dvěma dětmi. Pomalu nabýváte dojmu, že všechny ostatní ženy - vaše kamarádky, sestřenice, kolegyně v práci - otěhotní zcela bez problémů, a připadá vám, že kolem vás je těhotných žen spousta. Je potřeba se těmto úvahám bránit, protože náš mozek je uzpůsoben tak, že vnímá především to, čím se v duchu nejvíc zabýváme. Psychologové tomu říkají selektivní vnímání. Žena, která si přeje dítě, vnímá najednou jen těhotné ženy a maminky s dětmi. Pokud nemůžete přijít do jiného stavu, zaměřte se vědomě na páry ve svém okolí, které jsou bezdětné. V západní Evropě je to dnes asi tři až šest procent párů. Zhruba třiceti procentům žen trvá déle než rok, než otěhotní.
Muži jsou plodní do vysokého věku
Je to rozšířený omyl. Od 35. roku věku výrazně klesá kvalita spermatu. Spermie jsou méně pohyblivé, ale také se může častěji vyskytnout chyba v genetickém vybavení, což má za následek vyšší procento potratů a vrozených vad u dětí. Z tohoto důvodu například v USA na mnoha klinikách zabývajících se umělým oplodněním přijímají jedině dárce spermatu mladší 35 let.
Mnohdy je problém s otěhotněním důsledkem toho, že partneři s početím dítěte příliš dlouho čekali. Muži pod 35 let se často necítí zralí na otcovství - a později to už nejde tak snadno. Také dívky chtějí napřed studovat, cestovat, dosáhnout určitého postavení v zaměstnání, a pak teprve plánují založení rodiny.
Jak je to s plodností u žen?
- mezi 19 a 25 lety je šance na otěhotnění během měsíčního cyklu 30 %
- mezi 26 a 35 lety je to 25 %
- mezi 36 a 39 lety je to 21 %
- ve 40 letech 18 %
- ve 43 letech 6 %
- ve 44 letech 3 %
Stres způsobuje neplodnost
Určité souvislosti mezi psychickým stresem a poruchami reprodukce existují. Nadměrná psychická a fyzická zátěž může narušit u žen hormonální rovnováhu a vyvolat nepravidelnost měsíčního cyklu nebo poruchy průchodnosti vejcovodů. U mužů zase stres může zhoršit kvalitu spermatu. Jen stres sám ale neplodnost nezpůsobuje, je mnoho párů, které zplodí potomka i tehdy, když jejich kariéra či partnerské vztahy procházejí krizí. Pravdou je, že pokud se během roku nebo dvou let navzdory pravidelnému sexuálnímu životu partnerce nepodaří otěhotnět, má to v 90 procentech případů medicínské příčiny, někdy hned několik - hormonální poruchu u ženy a sníženou kvalitu spermií u muže. Čím dříve se tyto příčiny diagnostikují, tím větší je šance je odstranit.
Rady typu: "Dopřejte si pěknou dovolenou, ono se to poddá," či "Moc pracuješ, vyzkoušej si jógu!" vyvolávají hlavně v ženách dojem, že si svou neplodnost nevědomky způsobují samy. Tento postoj vadí nejvíc párům, u nichž diagnóza zní "idiopatická sterilita" - to znamená, že nebyla nalezena žádná medicínská příčina neplodnosti. Takových případů je mezi páry marně usilujícími o početí dítěte zhruba deset procent.
Když na to přestanu myslet, otěhotním
Snad každý už slyšel o manželích, kteří adoptovali dítě a krátce potom se jim nečekaně podařilo zplodit vlastního potomka. Z toho by se dalo vyvozovat, že k otěhotnění je nezbytné zbavit se usilovného přání mít vlastní dítě. Není to samozřejmě vědecky dokázáno, stejně jako nelze prokázat souvislost mezi adopcí a otěhotněním. U párů, které adoptovaly dítě, je statisticky stejná pravděpodobnost početí vlastního potomka, jako u těch, které se pouze podrobily léčbě neplodnosti.
Těhotenství brání psychická blokáda
Tento názor dnes stále ještě zastávají nejen laici, ale i někteří léčitelé, psychologové i lékaři. Tvrdí, že žena má problém s vlastní identitou a podvědomě nechce mít dítě, protože se obává o svoji nezávislost. Její strach zhoršuje prokrvování dělohy, což brání zahnízdění embrya. Vědecky je tento názor již dávno překonán.
Napřed alternativní medicína, pak teprve chemie
Mnohým ženám je nepříjemná představa, že by měly svou plodnost zlepšovat chemickými prostředky. Obávají se vedlejších účinků hormonálních tablet nebo injekcí a mají pocit, že své tělo zrazují, když napomáhají přirozené věci chemií. Proto se nejprve uchylují k homeopatii, čínské tradiční medicíně, akupunktuře či józe. Mnohdy ale tyto alternativní přístupy účinkují až za mnohem delší dobu než klasická medicína, a v řadě případů nepůsobí vůbec. Navíc je třeba si uvědomit, že čas pracuje proti páru toužícímu po dítěti. Partneři, kterým je něco přes dvacet, nemusí tak pospíchat, jako manželé těsně před čtyřicítkou.
Když se do toho vloží doktoři, bude to ještě horší
Hlavně ženy, pro něž stanovení diagnózy a postupu léčby znamená opakované návštěvy lékaře, většinou vítají, že můžou část své odpovědnosti přenechat někomu kompetentnímu a že postupují krok za krokem k vyřešení svého problému. Čím starší je pár, tím méně by měl s diagnózou a terapií otálet. Pro 39letou ženu je často dítě ze zkumavky jedinou možností, pokud se nechce touhy po vlastním dítěti vzdát a rozhodnout se pro adopci. Žena nad 35 let věku by měla vyhledat lékaře, pokud se jí nepodaří otěhotnět během šesti měsíců, žena do 35 let nejpozději po roce marného snažení.
Muži nemusí s vyšetřením spěchat
Zhruba v polovině případů neplodnosti je problém na straně muže. Když se žena podrobí vyšetřením a vše je v pořádku, měla by citlivě vysvětlit partnerovi, že by měl vyhledat odborného lékaře také on.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama