Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Napište správně průvodní dopis

24. března 2006 v 15:13 |  Kariéra
Průvodní dopis (cover letter) je, spolu se životopisem, běžnou náležitostí písemné žádosti o zaměstnání. Potenciální zaměstnavatel se během jeho čtení rozhodne, zda vůbec otevře Vaše CV. Na půl stránce textu ho tedy musíte přesvědčit, že se na danou pozici hodíte.

Rady pro psaní dopisu

Dopis musíte napsat efektivně, jinak personalista Váš životopis ani neotevře. Následující rady Vám pomohou v připravení co nejkvalitnějšího textu, kterým potenciálního zaměstnavatele určitě oslovíte:
Informace o firmě
Zjistěte si co nejvíce informací o společnosti. Zajímejte se především o to, čím se společnost zabývá a jaká je pracovní náplň konkrétní pozice. Znáte-li v dané firmě nějakého pracovníka, informujte se na jednání jejího vedení a na vztahy mezi zaměstnanci.
Nejpodstatnější fakta
Stručně a jasně v dopise vystihněte, kdo jste a odůvodněte, proč se právě Vy na danou pozici hodíte. Využijte získané informace o dané pozici a společnosti.
Jazyková stránka
V průvodním dopise na rozdíl od vlastního životopisu zaměstnavatel pozná Vaši schopnost stvořit souvislou smysluplnou větu. Na textu si dejte obzvláště záležet a mějte v pořádku pravopis. Používejte odbornou terminologii, hlásíte-li se na pozici ve specifickém oboru.
Forma a grafická stránka
Dopis musí být každopádně přehledný, k tomu Vám pomůže využití různých způsobů formátování na počítači.

Struktura dopisu

Unaveného personalistu ihned odradí nepřehledný text. Proto je vhodné čtenáři usnadnit orientaci v dopisu rozdělením jeho textu do těchto tematických odstavců:
Úvod
Stručně a výstižně se představte. Pokuste se ihned zaujmout, máte-li čím. Vhodné je například zdůraznit svou poslední pozici, která té inzerované odpovídá nebo s ní úzce souvisí.1
Tělo
Vyzdvihněte konkrétní body svého životopisu splňující nejdůležitější zaměstnavatelova kritéria. Nepište o nich široce, jejich detailnější rozebrání je náležitostí životopisu samotného. Pozitivní dojem zanechá odkaz na někoho důvěryhodného, kdo byl s vaší prací nadmíru spokojen.
Závěr
Odkažte personalistu na přílohu e-mailu či dopisu, kde si prohlédne Váš životopis (popřípadě i ukázky Vaší práce či fotografii - záleží na požadavcích pro konkrétní pozici).
Hodí se sem také vstřícná věta typu: Velmi rád si s Vámi o svých zkušenostech a kvalifikaci osobně pohovořím, pokud Vás má odpověď zaujala.
Na úplném závěru zdůrazněte, co Vám na společnosti učarovalo, proč zrovna v ní chcete pracovat a podílet se s ostatními zaměstnanci na dosažení společného cíle.
Pod textem průvodního dopisu na sebe nezapomeňte uvést kontakt (mobil či jiný telefon, email, adresu), i přestože je součástí životopisu. Pokud posíláte odpověď na inzerát dopisem, určitě by měl být průvodní dopis vlastnoručně podepsán.
Na vzhledu i textu průvodního dopisu si dejte obzvláště záležet. Je to vůbec první informace, kterou o Vás potenciální zaměstnavatel získá. Proto se nechte inspirovat našimi radami a neodraďte ho hned v počátku výběrového řízení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama