Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Nechci se milovat, právě jsem porodila

24. března 2006 v 12:51
Před svatbou i po svatbě je většinou vše v pořádku. Novomanželé se milují s chutí a často. Pak ale přijde potomek a čerstvá maminka nemá na sex ani pomyšlení. Pořádný problém ale nastává, když tento stav pokračuje i po ukončení kojení.

Péče o potomka funguje nejen u lidí, ale i u živočichů jako bezpečný "tlumič vášní". Kojící žena vylučuje hormon prolaktin, který sice podporuje tvorbu mléka, ale zároveň razantně potlačuje sexuální pud. K tomu se ještě přidává přebalování dítěte, noční pláč, pravidelné procházky a péče o manžela. Je tedy celkem normální, že novopečená maminka nemá pár měsíců po porodu na sex ani pomyšlení, což tatínek nějakou dobu toleruje. Pokud tento stav nezmizí s prvními krůčky potomka, je zle.

Každý člověk je jiný a jiné jsou i jeho sexuální touhy. Na jedné staně jsou tu lidé "s velkou chutí" - nymfomanky a satyři, na straně druhé lidé, kteří se bez styku klidně obejdou. Každý člověk má tedy svůj sexuální temperament "přidělen" od přírody už od narození. Přesto se sexuální touha během života mění.

Na začátku intimního života nebývají zejména ženy ještě zcela sexuálně probuzené. Ve fázi čerstvé zamilovanosti se u ní do hry zapojuje hormon lásky - fenyletylamin, tehdy je žena bez problémů připravena k několika stykům denně.

Akutní fáze zamilovanosti však pomalu pomine, fenyletylamin přestane na možek působit, přidá se těhotenství a pokles zájmu je tu. Teprve po třicítce a znovu opět i po klimakteriu se objevují další vlny touhy.

Oproti tomu muž prožívá zpravidla svůj sexuální rozkvět mezi 18 - 22 rokem věku, který trvá zhruba do třiceti. Pak následuje trvalý pozvolný pokles, mýty o druhých mízách bývají ve skutečnosti pohádkou.

Z tohoto vyplývá, že období, kdy se partneři svým temperamentem většinou shodnou, je velice krátké. Pak nastávají situace - on chce a ona ne nebo taky naopak. Jak tento stav řešit?

Bájný nápoj lásky bohužel neexistuje. Populární viagra sice zajišťuje účinek na sexuání funkce muže, chuť a náladu mu ale nevrátí. Dají se použí snad jen některé léky ovlivňující psychický stav a sexualitu tím ovlivnit jen zprostředkovaně.

Hlavní léčbou je úprava partnerských vztahů, odstranění hádek a výčitek. Hlavním předpokladem úspěchu je vzájemná ohleduplnost, tolerance a pochopení zájmů toho druhého. Sobecké prosazování vlastních sexuálních požadavků dovede zasadit intimnímu životu dvojice vpravdě smrtelnou ránu. Pokud si partneři vyjdou alespoň trochu vstříc, zmizí zbytečné obviňování a stížnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama