Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Nediskriminujte ženy, vzkáže MPSV v reklamě

23. března 2006 v 9:29
Já bych byl radši, kdyby MPSV také vzkázalo NEDISKRIMINUJTE MUŽE. Např. pouze v 8% případů je dítě po rozvodu svěřeno do péče otce. Existuje nějaká větší diskriminace? Neexistuje. Co vy na to, pane ministře? Nezbyly by také nějaké peníze na kampaň proti diskriminaci mužů?
Úplné znění článku:

Nediskriminujte ženy, vzkáže MPSV v reklamě

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) trápí nerovný přístup k ženám a mužům. Proti diskriminaci pohlaví se dokonce rozhodlo bojovat informační kampaní. Češi se tak mohou těšit, že se mezi obvyklými televizními spoty objeví i reklamy na rovné zacházení s příslušníky obou pohlaví.

Podle MPSV je v Česku stále mnoho lidí znevýhodňováno kvůli svému pohlaví - a to jen na základě již dávno překonaných stereotypů.

Kampaň se zaměří na tři základní oblasti - zaměstnání, rodinu a politiku. Ve všech třech oblastech trpí diskriminací především ženy, i když stěžovat by si mohli i muži.

Velké množství profesí totiž dodnes lidé vnímají jako specificky mužskou nebo ženskou záležitost. "Ženská" povolání jsou v převážné většině oceněna hůře, než "mužská", a zde potom vzniká rozdíl mezi průměrným platem ženy a průměrným platem muže.

Nižší mzdy žen tak nejsou způsobeny tím, že by ženy dostávaly za stejnou práci méně peněz, ale proto, že jim je odepřen přístup k lépe placeným profesím. A to na základě stereotypu, že žena tuto práci prostě nezvládne. Podle MPSV ale většinu prací zastane žena stejně dobře jako muž a naopak.

S dítětem zůstává ten, kdo vydělá méně
V zaměstnání však diskriminace žen nekončí. Na rozdíl od mužů mají totiž většinou ony kromě svého hůře placeného zaměstnání na starost i děti a chod domácnosti.

Na domácím poli jsou však znevýhodňováni i muži - a to právě ti, kteří chtějí svým manželkám starost o děti ulehčit například tak, že s potomkem zůstanou na rodičovské dovolené.

Pokud se totiž rozhodnou péči o děti převzít otcové, rodinný rozpočet přijde o větší částku peněz, než kdyby byla s dítětem doma matka. Navíc muž na mateřské ztrácí společenskou prestiž.

Nejen vyšší plat manžela pak rodinu motivuje k tomu, aby s malým dítětem byla doma spíše žena.

"Lpění na tradičních rolích mužů a žen má svazující dopady jak na muže, tak na ženy, neboť nemají možnost zcela svobodné volby účastnit se ekonomického, politického i sociálního života," píše se ve zprávě MPSV.

Kolik bude informační kampaň stát, ministerstvo nesdělilo. V minulosti ale vláda financovala podobnou akci - mediální propagaci domácího cestovního ruchu. Ta vyšla na 35 milionů, část šla z fondů Evropské unie. - více zde

plz, iDNES
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama