Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Nejčastější dotazy, jak hledat práci

24. března 2006 v 12:21 |  Kariéra
Zde uvádíme dotazy, s nimiž se setkávají odborníci na personalistiku nejčastěji.
Kolik let je optimální pracovat u jednoho zaměstnavatele a kdy už člověk působí jako fluktuant?
Záleží na věku, zkušenostech, pozici. U mladých lidí se předpokládá, že nejsou zcela vyhraněni a že vystřídají více pozic v relativně krátkém čase. Čím je ale člověk starší, tím jistější by si měl být svou volbou zaměstnání a měl by být tedy ve svém zaměstnání stabilnější, snažit se rozvíjet svou kariéru v rámci jedné firmy, být loajální. To je také zaměstnavateli ceněno. Jeden či dva roky práce v jedné firmě je proto velmi málo, a pokud je takových "přeskoků" v CV více, personalista v nich vidí varovný signál.
Je velké riziko dát si po mnoha letech pracovního poměru "pauzu" a v klidu zvažovat, co dál?
Do velké míry to záleží na vaší ekonomické situaci. Ne každý si může dovolit zůstat doma delší dobu. Důležité také je, kdo takové rozhodnutí dělá. U lidí s kratší praxí a méně zkušenostmi takové přestávky nejsou příliš vhodné. Pokud jde o člověka v produktivním věku, je takový krok možný, pokud se opírá o hodnověrnou a úspěšnou dosavadní kariéru. U starších lidí nelze ale opomenout riziko, že delší pracovní výpadek by mohl mít negativní dopad. Pozitivně jsou hodnoceny mezery v CV ze studijních důvodů - např. zahraniční jazykový pobyt.
Je lepší nastoupit do prvního zaměstnání spíše u české, nebo u zahraniční firmy?
Těžko odpovědět jednoznačně. Zahraniční firmy podle statistiky bývají více ziskové, produktivní a celkově úspěšnější, dobře organizované, s kvalitním know-how. Mají také vyšší požadavky na své zaměstnance. Můžete ale jistě natrefit na velmi úspěšnou českou firmu a naopak na "špatnou" zahraniční. Mladí lidé zpravidla chtějí začít praxi u zahraniční společnosti a slibují si od toho, že získají dobré pracovní zkušenosti, prohloubí si znalost cizích jazyků a získají větší šance k dalšímu rozvoji. Ne vždy to tak je, takže je především na každém, aby si vybral takovou firmu, která bude odpovídat jeho profesním záměrům a jeho naturelu.
Co čekat od malých, středních a velkých firem z pracovního hlediska?
Malé firmy jsou většinou méně formalizované, jejich organizační struktury bývají volnější a pracovní postupy méně okleštěné striktními pravidly. Činnosti jsou méně provázané, pracovní pozice více kumulované, záběr pracovníků je zpravidla širší (i proto, že se musejí umět do určité míry vzájemně zastoupit). Menší firmy bývají celkově pružnější, rychleji mohou reagovat na potřebu změny. V menší firmě je ale na druhou stranu menší možnosti pro specializaci či profesního postupu. Velké firmy mají pevné struktury, danou hierarchii, přesně definované pracovní procesy, přísnější pravidla. Pracovník má přesně daný okruh svých povinností a pravomocí, které málokdy překračuje. Zpracovává jen část agendy, může mu chybět přehled o celku. Velká firma se často jeví jako pomalejší a těžkopádnější, právě pro nutnost dodržovat přesné pracovní postupy a zákonitosti. Ve velké firmě jsou na druhé straně značné možnosti dalšího rozvoje kariéry a užší specializace. Mívá také lepší zaměstnanecké zázemí a lepší pracovní podmínky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hledaniprace hledaniprace | Web | 3. listopadu 2012 v 19:27 | Reagovat

Při hledání práce doporučuju používat internet a nezapomínat na menší pracovní portály jako http://www.qprace.cz a další. Za vyzkoušení stojí i prochazet firemní stránky společností v okolí, kde zveřejňují volné pracovní pozice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama