Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Nepodceňujte toxoplasmózu!

23. března 2006 v 9:17
Toxoplasmóza je infekční onemocnění, jehož původcem je parazit Toxoplasma gondii. Postihuje všechny věkové kategorie a většinou probíhá nepozorovaně. V těhotenství ale může být nebezpečná, protože může vyvolat potrat nebo poškodit nenarozené dítě.
Toxoplasmóza patří k častým infekčním onemocněním, do 40 let věku se jí nakazí zhruba polovina populace. Člověk, který jednou toxoplasmózu prodělal, má proti ní pak doživotní imunitu, vysvětluje MUDr. Katharina Larischová.
Nebezpečný parazit
Hostitelem parazita Toxoplasma gondii je kočka domácí a další kočkovité šelmy. Parazit se množí ve střevě hostitelského zvířete a jeho vajíčka jsou vylučována se zvířecími výkaly. Na vzduchu vajíčka jeden až čtyři dny dozrávají a po této době jsou nakažlivá několik měsíců. Ptáci a savci, mezi nimi i člověk, je přijímají s potravou. Hlavním zdrojem nákazy je syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso (tatarský biftek) nebo potraviny kontaminované kočičími výkaly (zelenina, ovoce). Možný je také přímý přenos po kontaktu s kočkou nebo s kočičími exkrementy neumytýma rukama do úst, to je ale spíš výjimka a lze tomu zabránit dodržováním hygieny.
Typické je, že toxoplasmózou se nakazí většinou právě ty těhotné ženy, které doma kočku nemají. Ty, které kočku mají, buď již infekci prodělaly, nebo se nikdy nenakazily a nemusí se nakazit ani v těhotenství, není to ale vyloučeno.
Příznaky, diagnóza, léčba
V mnoha případech probíhá onemocnění zcela nepozorovaně, mohou se vyskytnout potíže připomínající chřipku a otoky lymfatických uzlin na krku. Jednoznačné symptomy ale neexistují, diagnóza je možná pouze stanovením protilátek v krvi.
Zatímco u zdravého člověka jde o neškodné onemocnění, které se vyléčí bez následků, v těhotenství je toxoplasmóza nebezpečná. Těhotná žena přenese zhruba v polovině případů nákazu na nenarozené dítě. To může vést k potratu nebo k poškození plodu, především k poškození mozku nenarozeného dítěte. Proto lékaři doporučují vyšetření na toxoplasmózu ještě před plánovaným početím, případně ještě jednou v časném stadiu těhotenství (kolem 20. týdne).
Na rozdíl od jiných infekčních chorob, jako jsou například zarděnky, lze toxoplasmózu léčit. Volba léků závisí na délce těhotenství, aby se zabránilo poškození plodu léky. Léčba trvá nejméně čtyři týdny a v jejím průběhu by měl gynekolog provádět ultrazvukové vyšetření, zda se dítě normálně vyvíjí. Po 20. týdnu těhotenství se dá vyšetřením plodové vody zjistit, zda se toxoplasmóza přenesla na dítě a zda na to jeho imunitní systém reagoval. S kočkami opatrně!
Po prodělané toxoplasmóze zůstávají v krvi matky protilátky, které se při dalším setkání s infekcí aktivují a zabrání nakažení. Pro nenarozené dítě je tedy nebezpečná pouze první infekce. Pro těhotné ženy, které neprodělaly toxoplasmózu, by mělo být pravidlem nejíst syrové nebo nedostatečně propečené či uvařené maso a být obezřetné v kontaktu s kočkami. Neplatí to jen pro potulné kočky, které se k vám lísají na ulici, ale třeba i v případě, že přijdete na návštěvu ke kamarádce, která chová doma kočičku. Pokud se u vás objeví popsané "chřipkové" příznaky, zejména ale otok lymfatických uzlin, navštivte co nejdříve svého gynekologa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama