Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Nevěra ženy bývá pro vztah horší

22. března 2006 v 14:36
Praha - Nevěrný muž má větší šanci, že mu podváděný protějšek odpustí, muži k nevěrným ženám tak shovívaví nejsou. Zdá se vám, že není možné, aby byla naše společnost plná chápavých žen a netolerantních mužů?
Praxe psychologů i rozvodových soudců ale mluví jasně: pokud je ve vztahu nevěrný muž, je stále docela dobrá šance na to, že oba partneři tuto skutečnost nějak vyřeší a zůstanou spolu. Oproti tomu nevěra ženy bývá pro vztah zpravidla začátkem konce. A příčiny rozhodně nejsou v chápavosti či netoleranci jednotlivých pohlaví.
Muži hřeší tělem, ženy duší. No samozřejmě, pokyvují teď mnozí. Záletní muži hledají především tělesné uspokojení, zatímco nevěrnice hřeší spíše duší. Tedy: mužům jde o sex, ženám o porozumění. "V tomto případě vás ale musím zklamat," říká psycholog Petr Šmolka, jeden z předních českých manželských a rodinných poradců a autor knihy Nevěra, s podtitulem Pro podváděné i podvádějící (Grada, 2003).

Destruktivní řešení

"V poradenské praxi se setkáváme jak s muži, kteří se do svých milenek hluboce zamilují, tak se ženami, které si dopřejí cosi, čemu Němci s humorem jim tak vlastním říkají "Seitensprug", tedy s jakýmsi nezávazným "odskočením si stranou"," dodává.
sms
Říká se, že podvádění muži hledají rychlá řešení. Proč tedy ale podvádění muži volí častěji rozvod, zatímco podváděné ženy v manželství zůstávají? Příčin je podle Petra Šmolky více.
"U mužů bývají reakce na odhalenou nebo správně tušenou nevěru podstatně dramatičtější než u žen," říká Petr Šmolka a pokračuje: "Hledají rychlá, a tím i často destruktivní řešení." Výjimkou nebývají ani projevy zvýšené agresivity, unáhlená ultimáta nebo úporná snaha o znovuzískání partnerčiny přízně.
Paradoxem je, že pro většinu partnerek tyto projevy nebývají příliš imponující. Naopak - na tomto místě by se podle Petra Šmolky hodila na straně mužů spíše trpělivost nebo odstup. Jak ale sám odborník dodává, právě trpělivost je tím, co převážné většině nevěrou postižených mužů chybí.

Být zase přitažlivý

Na druhou stranu - partneři nevěrných žen to nemají jednoduché. Pokud se podíváme na to, jaké reakce na nevěru jsou podle odborníků vhodné pro zachování vztahu, nebudou pravděpodobně v mužském podání fungovat tak, jako u jejich protějšků.
Psychologové například doporučují podváděným lépe pečovat o svůj zevnějšek, stát se pro partnera zase přitažlivým nebo se snažit o fungování domácnosti.
Zatímco péče o zevnějšek ženy bývá zpravidla příjemná pro ni a výsledek i pro partnera, v opačném případě může náhle vymydlený muž působit poněkud směšně. Obzvláště, když to spojí se snahou o fungující rodinný krb.

Společenský tlak

Podváděná žena se do rozvodu nežene zdaleka tak rychle. Částečně je to dáno tím, že se jí ze strany okolí dostane více pochopení než podváděnému muži. Ten si častěji připadá tak, jako kdyby ty pomyslné parohy vláčel všude s sebou a všichni čekali na to, jak chrabře se zachová. Na podváděné ženy není naopak tlak společnosti tak velký.

A ještě jedna nezanedbatelná věc může podle psychologa hrát svou roli: ženská rivalita. "Mnohá podváděná žena si říká: proč bych to měla své sokyni ulehčit rozvodem a dát jí vše zadarmo?"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama