Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Nevěsta - doplňky a pověry

21. března 2006 v 10:34

Podle pověry by každá nevěsta měla mít něco nového, něco starého, něco modrého a něco půjčeného.


a) starého proto, aby nezapomínala na rodiče, kteří ji vychovali, a na domov. Tato podmínka se splňuje nejhůře, neboť každá nevěsta chce být jako ze škatulky. V tomto ohledu dobře poslouží staré vlásenky nebo pírka. Má-li nevěsta s sebou kabelku nebo štuclík patřící ke svatební toaletě, pak je elegantním řešením třeba krajkový kapesníček po babičce. Některé nevěsty mají též rodinný šperk, třeba zlatý křížek nebo medailonek s Madonkou. Zde je však nutné být opatrnější, neboť k mnoha bílým šatům se zlato nehodí, zejména jsou-li zdobené perličkami, korálky nebo stříbrnou výšivkou.

b)
nového - jako symbol vstupu do nového života. Nového má na sobě většina nevěst dostatek. Podle zvyku by měl ženich obdarovat nevěstu novým spodním prádlem (nevěsta na oplátku daruje ženichovi svatební košili), které většinou nevěsta doplní novými punčochami (případné oko na starých raději neriskujte - bude-li vás ženich brát na veřejnosti do náruče, často se leccos odhalí...). Většina dívek si také již při zamluvení šatů v salóně zakoupí ozdoby do vlasů a bižuterii, která se hodí k šatům. Tedy opět něco nového. Nejrychleji má tuto podmínku splněnou dívka, která si šaty koupí nebo nechá ušít.

c) něco modrého - pro štěstí, ne však celé šaty, to prý přináší modřiny. Modrá může být výšivka na šatech, kamínky či kraječka. Potom je vhodné přidat pár modrých kvítků nebo korálků do vlasů. Pokud jste barevný typ, pro který se modrá barva zrovna nehodí, nezoufejte. Nejrozšířenějším řešením se stává modrý podvazek pro štěstí. Není vidět (minimálně do půlnoci, kdy by ho podle některých zvyků měl ženich pomocí zubů sundat z nevěstiny nohy), a pokud ho nevěstě daruje třeba kamarádka, nosí pak prý štěstí dvojnásob.

d) poslední pověrou je pro nevěstu něco půjčeného. Pokud dbáte striktně na tyto pověry, nespoléhejte v tomto směru na šaty z půjčovny, neboť za ně řádně platíte a jde tedy o formu pronájmu. Lepší variantou je, pokud máte kamarádku, která se vdávala chvíli před vámi, vypůjčit si bižuterii, pár kvítek do vlasů nebo třeba svatební střevíčky. Možná že si také koupila závoj, kabelku nebo bílý deštník. Ovšem pozor, vždy je nutné dbát, aby všechny doplňky byly perfektně padnoucí a dokonale sladěné. Přece nechcete, aby vás celý den tlačily malé boty od kamarádky! Raději pověru ošiďte půjčenou vlásenkou nebo kapesníčkem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama