Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Nezaměstnaný neznamená flákač

24. března 2006 v 12:24 |  Kariéra
Mnoho lidí se domnívá, že každý nezaměstnaný je člověk ležící doma a pouze beroucí podporu. To ale většinou není pravda, mnoho nezaměstnaných se od začátku usilovně snaží nalézt novou práci či vylepšit kvalifikaci. Jak na to?

Zhodnocení situace

Pokud jste již v pozici nezaměstnaného, je dobré se zamyslet nad následujícími otázkami:
  • V kterých požadavcích na nové zaměstnání jsem ochoten slevit, které jsou pro mě zásadní?
  • Chci vůbec nastoupit znovu do zaměstnaneckého poměru? Neláká mě samostatné podnikání? Zásadní otázka, či spíše odpověď. Důležité je, abyste si uvědomili, že vše má svůj rub a líc.
  • Jsem finančně závislý na novém zaměstnání? Ne-li, jak dlouho můžu žít z finanční rezervy? Finanční stránka věci je zásadní pro každého, ale především v situaci, kdy jsou na vašem příjmu závislé další osoby, popř. splácíte hypotéku apod. Může pak hrát zásadní roli při vašem rozhodování o přijetí/nepřijetí určité nabídky, úvahách o možnostech rekvalifikace, která je vždy finančně i časově náročná atd.
  • Jak se k mé současné situaci staví rodina, nejbližší? Jak já vnímám jejich postoj? Postoj vašeho nejbližšího okolí je zásadní pro vás a pro vaši psychickou pohodu.
  • Existuje jedna věc, kterou pokud byste změnili, přinesla by větší šanci pro vaše uplatnění? Jste ochotni ji změnit?

Naplánování dalších kroků Je jasné, že vaše další kroky vyplynou z odpovědí na předcházející otázky. Rozhodně nenechávejte svůj pracovní osud na jedné variantě. Buďte aktivní a otevření.

Tip Hledáte stálý pracovní poměr a při pohovoru se objeví možnost pracovat na určitém místě na dobu určitou. Zvažte, zda není dobré tuto nabídku využít. Firmy si často osvědčené "brigádníky" rády ponechají i na dobu neurčitou.

Zachování stejného životního stylu je podle psychologů jeden ze zásadních faktorů nutných pro zvládnutí přechodné doby bez pravidelného zaměstnání. Dodržujte denní režim, v "pracovní době" se věnujte aktivitám směřujícím k hledání nového zaměstnání, pracujte doma, věnujte se třeba dobrovolnické činnosti…

Mobilita je často používaným termínem jak ze strany personalistů, tak především zahraničních firem, které si své pobočky otevřely v České republice. Je to ochota změnit bydliště, nečekat, že práce přijde za vámi, ale jít za ní. Obecně v naší zemi je pracovní mobilita nízká, jen málokdo uvažuje o změně bydliště kvůli zaměstnání. Výjimky se najdou především u manažerských pozic. Tato neochota je dána historicky, mění se ale zejména u mladých lidí s rozšířením pracovních horizontů po vstupu do EU.

Rekvalifikace je dalším "zaklínadlem" při hledání zaměstnání. Znamená relativně radikální změnu vaší pracovní dráhy. Musíte ovšem počítat s tím, že příprava na novou specializaci si vyžádá čas i finance. Podporu můžete hledat na Úřadech práce, dále si sami můžete najít u specializovaných agentur kurzy, které mají i státem garantovaný certifikát. Ten je důležitý jako doklad o odborném vzdělání při hledání nové práce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama