Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

O lásce navěky

23. března 2006 v 13:24
Moje prababička se vdávala v šestnácti. Nebylo to z její hlavy. Pracovala jako děvečka na statku a jednou zrána se na ni hospodyně zadívala jinak než jako na levnou pracovní sílu. Prababiččino budoucí manželské štěstí se psalo asi takhle:
Hospodyně: "To máme ale krásnej den! Božka, dej králíkům, nezapomeň podlejvat husu v troubě a taky skoč do města k panu faráři, zítra se vdáš tady za mýho Jarouška."
Prababička: "Aha."
Pradědeček: "Aha."
Hospodyně: "a když už budeš ve městě, vem mi půl balíčku kafe!"
Tak se vzali a žili spolu dvaapadesát let. Absolutně netuším, jestli spolu byli šťastní. Možná ano, možná ne. Ale v životě by je nenapadlo takhle hloupě se ptát.
Čím jsem starší, tím větší pochopení mám pro sňatky z rozumu. Zvlášť když se zblízka podívám na manželské páry okolo padesáti. Buď se rozvádějí, nebo se rozvádějí podruhé, a pokud se nerozvádějí, bývá to tím, že nemají peníze, nebo sílu. Těch pár stabilních dvojic tmelí něco víc než jen žár věčné lásky. Třeba víkendová chata. Zvlášť, když se v jejím obývání střídají.
Moje spolubydlící Olinka má na lásku navěky teorii. "Buď najdete člověka, se kterým jste si souzeni. Stejně pravděpodobné, jako že vás na Václaváku srazí rozlícený nosorožec."
Druhý způsob věčné lásky je ještě absurdnější. Asi jako byste toho nosorožce chtěli převálcovat sami.
Museli byste být totiž tak tolerantní, až by se tolerance jemně překryla s apatií.
Jenže slibovat si na radnici lásku a věčnou ignoraci by asi nebyl úplný hit.
Olinka se v šestnácti rozhodla, že se nebude vdávat nikdy. Tenkrát ji opustila její první láska navěky. Seděla na školním parapetu a s nohama venku přemítala, jestli má cenu dále žít. Když donutila skandovat "Ano lásce, ano životu!" všechny spolužáky a učitelský sbor se svalnatým tělocvikářem v čele, usoudila, že teda jo, a přelezla zpátky do třídy. Mimochodem ji dodnes podezřívám, že jen chtěla zatlouct hodinu matematiky.
Nosorožcům zdar, těm zamilovaným zvláště!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama