Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Období vzdoru

21. března 2006 v 13:05 |  Děti
Sobota | 18. 3. 2006
"Anička byla vždycky čítankově poslušné dítě. Pak ale snad během týdne došlo k obrovskému zlomu. Nejdřív začala stávkovat na procházkách, kdy se zničehonic zastavila uprostřed cesty a odmítala udělat krok. Postupem času se k tomu přidalo i vztekání a křik, pokud věci nejdou tak, jak by si představovala," stěžuje si Simona Oulehlová.
Potýkáte se s tím samým problémem? Máte pocit, jakoby vám vašeho doposavad bezproblémového potomka někdo vyměnil za malého vzteklouna? Pokud se nachází v tom správném věku, jde o normální vývoj.
O co jde
V lidském vývoji existují dvě období, která odborníci nazývají "období vzdoru." Jedno nastává přibližně mezi druhým a třetím rokem, druhé pak přichází ke slovu v období puberty. Ačkoli obě dělí víc než deset let, obě jsou založena na stejných principech a obě mají stejnou příčinu. Dítě v této fázi vývoje zjišťuje, že je samostatnou osobností, která má vlastní vůli. A zkouší ji uplatňovat.
Přibližně do dvou let vnímá dítě sebe a své rodiče jako jeden celek a není schopné rozlišovat svou individualitu. S tímto problémem se puberťák samozřejmě už nepotýká, ale v tomto období vzdoru jde o prosazování si samostatnosti na rodičích.
Období vzdoru u svého malého potomka rozhodně nemůžete přehlédnout. Umíněnost, záchvaty vzteku, negativismus a vydupávání si svého jsou nejznámější příznaky toho, že vaše dítě právě prochází hledáním vlastní identity. Vedle toho se ale také ve velmi krátkých objevuje infarktová věta: "Já sám/sama." Tato často hodinové obouvání botiček nebo zapínání kabátku v okamžicích, kdy máte nejvíc naspěch. Nicméně i ta je projevem tvorby nové úrovně osobnosti.
Tresty nic neřeší
První pravidlo pro rodiče dětí v obdobím vzdoru zní: vztekající se dítě rozhodně není projevem vašeho výchovného selhání. Jde o normální vývojovou fázi, která u každého dítěte sice nemusí probíhat dramaticky, ale zkoušení hranic a limitů k ní přirozeně patří. Psychologické výzkumy prokázaly, že rodiny, ve kterých se uplatňuje liberální typ výchovy se potýkají s méně vypjatými projevy období vzdoru u svých dětí. Pokud totiž rodiče směrem k dítěti vystupují příliš autoritářsky, objevuje se u něj větší tendence vzepřít se svazujícím pravidlům.
Ačkoli je vzdorovací období přirozenou součástí vývoje, rozhodně byste si měli dávat pozor, aby jeho projevy nezačaly terorizovat celé okolí. Odborníci důrazně radí, aby rodiče svému potomkovi, který právě prochází problematickým obdobím, neustále ukazovali, že vztekáním a vzdorem vůbec ničeho nedosáhne. Nejúčinnější zbraní proti dětským záchvatům vzteku je údajně lhostejnost. Rodič by se měl tvářit, jakoby se nic nedělo a rozhodně neslevovat ze svých požadavků (což může být ale v případě dítěte zmítajícího se na zemi supermanku poněkud obtížné).
Psychologové ale upozorňují na to, že mnoho rodičů se v tomto stádiu uchyluje k trestům. To je však jedna z největších chyb, které se můžete dopustit. Trestem se stavíte mezi touhu po identitě a dítě. I když je samozřejmě v tomto období příčetné, za své chování v podstatě nenese zodpovědnost. Teprve zkouší hranice, vlastní limity i limity svého okolí a trestu, kterého se mu za to dostane, není schopno porozumět.
Stejně bezvýznamné je i vysvětlování a přemlouvání, ke kterému sáhnete při dětském záchvatu vzteku. Vztekáním se snaží dítě upoutat vaší pozornost a pokud na tuto hru přistoupíte, jen ho utvrdíte v tom, že tento způsob řešení problémů je správný. Můžete se potom spolehnout na to, že při nejbližší příležitosti ho zopakuje znovu. Pokud už máte touhu něco vysvětlovat, vsaďte raději na příčinné souvislosti. Vysvětlete dítěti, proč po něm tu kterou věc chcete, rozhodně se však vyhněte přemlouvání a slibování odměn za to, že se přestane vztekat. Jen byste v něm tak fixovali problematické chování.
A jaké máte zkušenosti s období vzdoru u dětí vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magda Magda | 25. září 2014 v 22:52 | Reagovat

Naše malá nám začala najednou utíkat - dřív se v klidu nechala vést za ruku, ale najednou nechce a "bere nám roha", jak jinak než nejlépe u silnice, po které přejede asi tisíc aut za minutu. Zákaz bere s krajní nevolí - to znamená s pořádnými záchvaty vzteku. Hledali jsme, co s tím a našli www.erada.cz/?p=1173 . Teď už víme, proč tyto projevy nepotlačovat a jak se s tím všichni srovnat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama