Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Poznáte svoji pleť? Radíme jak na suchou, mastnou, citlivou a smíšenou pleť.

25. března 2006 v 13:54
Citlivá, suchá, mastná nebo smíšená? Dnes vám poradíme, co vaše kůže potřebuje.

Žíznivá - suchá pleť
Takhle ji poznáte: těžce znatelné póry, při úsměvu vznikají na tvářích jemné suché vrásky.

Po umytí nebo osprchování se kůže natáhne, v průběhu dne byste ji měla několikrát nakrémovat. Ženy po 40 jsou více náchylné k vysychání kůže než mladší.
Čištění a péče:
K čištění v žádném případě nepoužívejte mýdlo - to ještě více vysuší vaši pleť. Raději používejte mléko, které obsahuje tuk. Tím se vyhnete tomu, že vaše kůže přijde do kontaktu s vodou. Také byste se neměla dlouho sprchovat při stejné teplotě vody, protože voda smývá z vaší kůže přírodní tuk - čím teplejší voda, tím více toho smyje. Vonící koupelové pěny nepoužívejte vůbec, protože tensidy (které mají pěnivý efekt) ještě více podporují tento účinek. Čistící vodu na obličej nepotřebujete vůbec, ale když už ji chcete přece jen používat, tak jedině bez alkoholu. Poté naneste na kůži krém s větším obsahem tuku, který drží vlhkost kůže. Když chcete používat krémy s menším obsahem tuku, měly by obsahovat glycerin, který dokáží udržet vodu v kůži. Jestliže po dvou třech hodinách máte pocit, že se kůže nepříjemně napíná, měla byste přejít na bohatší krémy. Pro zralou pokožku se hodí krémy s kalciem, které pomáhají zachovat přírodní film na kůži. V zimě při venkovních sportech a dlouhodobých procházkách je vaše kůže nejlépe chráněna mastnějšími krémy. Při slunečném počasí byste neměla zapomínat na krémy s UV filtrem..
Líčení:
Naneste základní krém, který je určen pro suchou pleť. Většinou obsahují tyto krémy jen málo pudrových pigmentů, protože pigmenty vysávají z kůže tuk a vysušují ji. Jestliže si přejete silnější krycí efekt, nanášejte krém na kůži na vícekrát.
Tip kosmetičky:
"Před líčením masírujte po dobu tří minut celý obličej malými krouživými pohyby. Na konec zbylý krém utřete papírovým ubrouskem. Teď je kůže dobře prokrvena, vypadá víc napnutě a make-up na ní zůstane déle. Při líčení byste měla používat spíše krémové než pudrové produkty. Ty se dají daleko lépe vetřít a dodávají vaší pleti zdravý lesk."
Extra -Tip:
Tělové krémy se lépe vsáknou do kůže, jestliže je nanesete na pokožku hned po sprše nebo koupeli. Tělové oleje můžete nanést přímo na mokrou pokožku, poté drží vlhkost nejlépe. Alternativa pro mírně suchou pleť: regenerační mléko naneste na pokožku během sprchování a nakonec přebytečné množství smyjte vodou.
SOS:
Co dělat, když kůže pne a loupe se? Tady pomůže krém na obličej s ureou (močovina), která váže vlastní vlhkost kůže. Na suchou a svrbivou kůži na nohou, zádech a břichu se hodí produkty s polidocanolem (např. z eucerinu). Nebo si dejte koupel, do níž nalijete speciální olej určený pro suchou pleť (Hermal). Mnohým ženám chybí i určité kyseliny, které by vytvořily ochranný film na kůži. Můžete brát kapsle s kyselinami omega 3 a omega 6, které podporují tvorbu lipidů, zesilují ochranný film a zabraňují tak vysušování. Zčervenání a svrbění na větší části byste neměla léčit sama, ale navštívit kožního lékaře. Přechod mezi suchou kůží a neurodermitidou je plynulý. I malá šupinatá místa, které při vší snaze nezmizí, jsou případem pro dermatologa.
Hojná mezi mladými - mastná pleť
Takhle ji poznáte: Nos a čelo se lesknou již krátce po umytí. Často rozšířené póry na nose jsou náchylné k tvorbě pupínků a akné. Tento typ pokožky se často vyskytuje u mladých žen a mužů.
Čistění a péče:
Přestože působí mastná pleť jako robustní a není tak citlivá, měla byste s ní zacházet jemně. Nejdůležitější je, ji důkladně a šetrně čistit. Myjte se ráno a večer sprchovým gelem, který neobsahuje mýdlo. Nemyjte se častěji, protože to vaši pokožku lépe neumyje, jak dokazuje studie Harvardské lékařské školy. Jednou až dvakrát týdně je peeling prospěšný, protože zabraňuje tvorbě akné. Nedrhněte pleť moc silně, protože takové zacházení podporuje ještě víc záněty. Po umytí použijte pleťovou vodu se salicylem nebo mléčnými kyselinami, které pomáhají proti ucpaným pórům. Jestliže jste náchylná k tvorbě pupínků, svěřte se na pár týdnů do rukou zkušené kosmetičky. I mastná pleť by se měla dle potřeby krémovat, protože teplý vzduch, sluneční paprsky nebo léky proti akné odebírají vlhkost vaší kůži, především v zimě. Používejte jen lehké gely, které neobsahují mastné látky proti nečistotám, např. kyselinu mléčnou.
Nalíčení:
Matný základ bere kůži lesk, nečistoty a zčervenalá místa se dají zakrýt korektorem. Nakonec ještě použijte pudr - make up tak vydrží déle. Kompaktní pudry nejsou až tak dobré, protože mají často základ v tucích. Jestliže se během dne začne pleť znova lesknout, můžete ji přepudrovat, ale ne často, protože se na make-upu vytvoří skvrny. Lepší jsou pudrové lístky, které vysají přebytečný tuk z pokožky.
SOS:
Co dělat, když vyrážejí pupínky a akné? Především zůstaňte klidná. S dobrým krycím krémem nejsou velké neduhy na pokožce vidět. Akutní záněty se zlepší, když na noc použijete uklidňující gel, například se zinkem nebo niacinamidem. Dlouhodobě může intenzivní peeling pleť znormalizovat. Také byste měla vyzkoušet, jestli péče o vaši pokožku je vhodná pro druh vaší pleti. "Mnoho pacientů s akné ještě přispívá k jejich tvorbě, protože používá příliš těžké krémy", říká profesor Ingo Worret, dermatolog na TU Mnichov.
Používejte pouze produkty, které jsou určeny pro mastnou pleť. Není dobře, pokud používáte univerzální produkty pro všechny typy pletí nebo produkty pro normální a smíšenou pleť. I krémy na opalování by měly obsahovat co nejméně tuku. Jestliže máte často akné, pak na sobě neexperimentujte, ale běžte raději k dermatologovi, jinak vám hrozí výskyt jizev. Lékař vám může předepsat krémy s retinoidy, které redukují trvale produkci mastku. Samozřejmě musí ženy poté dávat pozor na prevenci, protože tyto produkty nesmí užívat během těhotenství.

Zvláštní - smíšená pleť
Takhle ji poznáte: Pokožka na nose a čele se leskne jen pár hodin po mytí, je náchylná k tvorbě pupínků. Na tváři je pleť napnutá a občas se objevují i suché fleky.
Čištění a péče:
Vlastně byste potřebovala pro různé části pleti různé očistné kúry. To by bylo ale velice zdlouhavé a náročné. Vyzkoušejte proto produkty, které by vaše suchá místa zvláčněly, ale nepromašťovaly. Na mytí používejte produkty pH neutrální. Pokud chcete, naneste nakonec na nos, bradu a čelo pleťovou vodu, kterou smyjete nečistoty, vyhněte se tváří a krku. Můžete cílevědomě používat masky nebo peeling pro mastnou pleť. Nakonec po obličeji rozetřete lehce zvlhčující hydratační krém.
Líčení:
Na suchá místa používejte bohatší krémy - poté můžete na zbytek obličeje použít matný krém jako základ. Jestliže si nechcete vzít žádný make-up, můžete vyzkoušet matný gel. I pudr zabraňuje stejně spolehlivě lesku pleti. Pro tváře používejte krémovou tvářenku..
Extra -Tip:
I na samotném těle má hodně žen suché (nohy) a mastné (záda) partie. Poté zde funguje ten stejný postup, jako u obličeje: pokud možno co nejjemněji čistit (sprchový gel a šampon pro citlivou pleť) a tam kde je to nezbytně nutné využijte i peeling.
SOS:
Co máte dělat, když se kůže místy loupe a napíná a na jiných místech je lesklá a plná pupínků? Při velkých rozdílech mezi T-zónou, tvářemi a očními partiemi choďte častěji ke kosmetičce, abyste předcházela tvorbě nečistot na nose, bradě a čele. Občas můžete použít i peeling, aby se znovu pročistily zanesené póry. Vaše T-zónu vůbec nekrémujte a když už, tak jedině s produkty pro mastnou pleť. Pro tváře, krk a partie kolem očí potřebujete krém pro suchou pleť. Produkty s ureou jsou pro vás také velmi vhodné.

Hvězda - citlivá pleť
Takhle ji poznáte: U některých druhů krémů máte ten pocit, jako kdyby na vaší pleti hořely. Na některé produkty vaše pleť reaguje zrudnutím. I deodoranty mohou být příčinou, proč vám někdy šupinatí kůže.
Čištění a péče:
Čím opatrnější péče, tím lepší. Protože čím méně krému na pleť nanesete, tím menší je pravděpodobnost, že bude vaše pleť reagovat podrážděně. Dobré jsou pro vás série se zklidňující termální vodou. Osvědčené jsou i koupele s mořskou solí. Měla byste dávat přednost krémům v tubách s menším otvorem, protože ty obsahují méně konzervačních látek, než krémy v klasických kelímcích. Vyhýbejte se krémům s retinolem, ovocnými kyselinami a salicylem. Také voňavá mýdla a krémy byste neměla raději používat. Důležité: Před nákupem každého nového krému si nejprve vyzkoušejte, jak vaše pleť bude tyto produkty snášet.
Líčení:
Samozřejmě můžete používat make-up, ale pouze takový, který je určený pro citlivou pleť. Obsahují totiž méně konzervačních látek. Pokud je to možné, vyzkoušejte si před koupí produkty, ať víte, jak na ně vaše pleť reaguje. Jestliže je vaše pleť náchylná na zrudnutí, zakryjte tato místa základním mlékem.
Extra -Tip:
Přebytečný kožní tuk a špínu můžete dobře smýt i bez pěnících prostředků, které mohou podráždit vaši pokožku.
SOS:
Co se vlastně děje, když pleť zčervená? Vysaďte produkty, které jste používala na inkriminovaná místa. Počkejte několik dní, než začnete znova používat kosmetické přípravky. Mléko s panthenolem nebo krémy s extrakty ze sladkého dřeva můžou zklidnit kůži a utlumit tak její rudnutí. Pokud se to nezlepší, navštivte raději svého kožního lékaře. Jestliže se po dvou dnech od používání produktu objeví znovu zrudlá místa a kůže svědí, měla byste navštívit alergologa, aby zjistil, kterým produktům byste se měla definitivně vyhýbat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivona Vranova Ivona Vranova | E-mail | 12. května 2008 v 22:52 | Reagovat

Moc diky za rady :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama