Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

První dny doma

23. března 2006 v 9:11
Jsou čtyři odpoledne a ještě jsem se nestihla ani osprchovat. Celé odpoledne jsem chovala plačící mimino, a pak jsem naprosto vyčerpaná usnula vedle něho na pohovce. Manžel se za chvilku vrátí z práce, a já nemám doma nic k večeři…
Takové myšlenky se honí hlavou nejedné mamince, která se právě vrátila s novorozeným děťátkem z porodnice a nemá doma "k ruce" žádnou babičku či tetu. Jak všechno zvládnout? Tady je několik užitečných rad do začátku:
Nestresujte se
Nepřeceňujte svoje síly, tím jen sama sebe vystavujete stresu. Je úplně normální, že jako novopečená matka nestíháte. Než si s děťátkem najdete denní rytmus, bude to nějaký čas trvat. Do té doby bude ve vaší domácnosti zmatek. Hlavní je udělat si čas na jídlo a na sprchu, a protože ze začátku toho v noci moc nenaspíte, využijte přes den každou příležitost a chvíli se prospěte. Když miminko usne, lehněte si hned taky, místo abyste běžela rychle vyluxovat, pak něco přeprat, vyžehlit… Kdo ví, jak dlouho budete s plačícím dítětem ponocovat večer.
Domácí práce dělejte s miminkem
Běžné domácí práce můžete zvládnout i v době, když je děťátko vzhůru. Položte je tak, aby na vás vidělo, třeba na vhodnou podložku na zem. Když se chce stále chovat nebo pláče z jiných důvodů, noste je po vzoru našich prababiček uvázané v šátku-nosítku. Tak máte obě ruce volné a miminko je klidné díky fyzickému kontaktu. (Viz článek Nové trendy ve výchově.) Příliš se ale nenamáhejte, šetřete svoje záda. Břišní svaly jsou po těhotenství povolené a potřebují čas, než se zase budou moci řádně zapojit, a do té doby všechno musí zvládat zádové svaly.
Cvičte
Důležité je začít hned v prvních dnech s mírným poporodním cvičením. Pokud vám vhodné cviky neukázali už v porodnici, poraďte se po návratu domů s porodní asistentkou. Čím dříve začnete, tím rychleji se dostaví výsledky. Už deset minut denně vašemu tělu hodně prospěje. S normálním cvičením a posilováním ale počkejte až po šestinedělí.
Neodmítejte pomoc
Nestyďte se požádat o pomoc - zjistíte, že na to vaše okolí mnohdy čekalo. Poproste své kamarádky či příbuzné, aby jednou denně vzali miminko v kočárku na projížďku. Není na to potřeba školená ošetřovatelka, pohupování v kočárku uklidní i plačící dítě a ukonejší je ke spánku. Ve vyšetřeném čase se můžete věnovat sama sobě, odpočívat nebo si třeba důvěrně popovídejte po telefonu s kamarádkou, to je dobrá "psychoterapie". Pokud příbuzní nebydlí poblíž vás, požádejte sousedku z domu, zda by vám nemohla občas něco přinést, až půjde nakupovat do supermarketu.
Vařte do zásoby
Dříve bývalo zvykem nosit rodičce jídlo "do kouta". Taková pomoc je vítaná i dnes. Existuje mnoho jídel, která vydrží v ledničce několik dní a dají se ohřát. Pokud vám nenavaří manžel, maminka nebo tchyně, uvařte o víkendu větší množství jídla a jednotlivé porce zmrazte. A když je nouze nejvyšší, objednejte hotové jídlo z restaurace.
Hlavní je nepropadat panice. Během několika dní si vytvoříte s děťátkem denní rytmus, který bude vyhovovat vám oběma. Myslete na to, že děti rostou jako z vody, a užívejte si s miminkem co nejvíc hezkých chvilek, to je v tomto období nejdůležitější pro ně i pro vás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama