Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Rozumíte erotické řeči těla?

23. března 2006 v 13:30
Petr není nijak zvlášť krásný muž. Pokud by se na něj aplikovala měřítka klasické krásy, pravděpodobně by úplně propadl. Přesto ho většina žen považuje za mimořádně přitažlivého muže, v jehož přítomnosti se každá osoba ženského pohlaví musí nutně cítit jako královna. Už jste někdy přemýšleli nad paradoxem toho, že očividně přitažlivý člověk vás nechává naprosto chladným a osoba, která má do krasavce/krásky poměrně daleko vám katapultuje hormonální hladinu až do pátého patra?
Psychologové pro to mají jednoduché vysvětlení. Až osmdesát procent toho, co vnímáme na ostatních lidech, tvoří neverbální signály; tedy gesta, mimika, postoj a další tělní projevy. Pokud vám někdo říká určitou věc, ale jeho neverbální signály jsou s jeho sdělením v rozporu, je tady pětkrát větší šance, že uvěříte jeho řeči těla než jeho slovům. Slova, v dojmu z druhého člověka, hrají pouze necelých deset procent. Pokud se tedy vrháte do víru svádění, jistým klíčem k úspěchu je tedy znalost řeči těla. A to nejen erotických signálů druhého pohlaví, ale i svých vlastních.
Základy erotické řeči těla pocházejí, podle odborníků, ještě z doby, kdy naše sociální inteligence nebyla příliš vyvinutá a k upoutání druhého pohlaví jsme používali podobné metody jako mnoho jiných zvířat. To u samečků zahrnuje předvádění se, čepýření a demonstraci fyzické síly. Samičky potom nejčastěji sázení na zdůraznění své plodnosti a partnerských kvalit. Ačkoli jsme se mezitím vyhoupli na žebříčku na pozici pánů tvorstva, tyto znaky v neverbální komunikaci zůstaly.
Námluvy, flirt, či svádění je potřeba nějak začít. Pro tento účel muži využívají nenápadných signálů, které upozorňují partnerku na to, že dokončili poslední úpravy a jsou připraveni začít s čepýřením. Psychologové vysledovali, že většina mužů si před začátkem flirtu srovná uzel na kravatě, opráší si ramena od imaginárních smítek, nebo si prohrábne vlasy. Tyto úkony jsou vhodné k upoutání ženiny pozornosti a poté je možné přikročit k jasnému signálu, který říká: mám zájem!
Ačkoli všichni víme, že vztahy jsou už dávno založené na jiných hodnotách, než je sex, zůstává upozornění na mužnost a sexuální zdatnost tím nejpoužívanějším mužským sváděcím gestem. Jakmile muž zahákne oba dva palce za opasek svých mužných kalhot, nebo si sedne proti ženě s koleny široce od sebe, nedělá podvědomě nic jiného, než že upozorňuje na svůj rozkrok a záležitosti s ním spojené. Pokud navíc stojí ke svému objektu svádění čelem, jde o signál naprosto nezaměnitelný.
A pak je tu samozřejmě oční kontakt, v němž používají při svádění obě pohlaví stejné metody. Pokud s někým udržujeme pouze společenský kontakt, považujeme obvykle za neslušné, vpíjet se do něj pohledem. Odborníci vysledovali, že čím je nám člověk, s kterým mluvíme, nesympatičtější (nebo z něj máme velký strach), tím těkavější se náš pohled stává. Jestliže jsme však v kontaktu s osobou, se kterou bychom si dokázali představit mnohem víc než jen obchodní oběd, náš pohled začíná opisovat trojúhelník. Na začátku kontaktu fixujeme jeho oči, ale zároveň i ústa, čímž mu dáváme najevo, že to, co říká, nám připadá zajímavé. Jakmile se kontakt stává bližším a získáme dojem, že by z toho i něco mohlo být, posuneme dolní špičku pomyslného trojúhelníku na dekolt a nenápadně si prohlížíme i horní polovinu těla toho druhého. (U zírání do hlubokého ženského dekoltu chybí jaksi onen oční kontakt, aby sváděcí trojúhelník mohl být dokonalý.)
Ženy to mají se sváděním trochu jinak než muži. Prvotní gesto, kterým dávají muži najevo, že jsou připraveny k flirtování, je však totožné s mužským způsobem upoutání pozornosti. Psychologové tvrdí, že nejčastějším ženským prvotním signálem je prohrábnutí si vlasů a případně jejich odhození z obličeje. Odborníci vysledovali, že toto gesto se dokonce objevuje i u žen, které nosí velmi krátké sestřihy. Ženy však víc než muži na počátku svádění sázejí na oční kontakt. Muž přikročí k vyzývavému pohledu až ve fázi, kdy najíždí na tvrdé svádění. Ženy vnímají dlouhý pohled spíš jako navázání kontaktu a upoutání pozornosti.
Zatímco v další fázi muži dělají všechno proto, aby žena měla možnost ocenit, jací jsou chlapáci a jaké erotické štěstí s nimi ženu čeká, žena inzeruje svou ženskost a schopnost porodit zdravé potomstvo. Může tak učinit zaháknutím jednoho palce za opasek, ale mnohem častěji volí ženy automatické zakládání rukou v bok, nebo přejíždění po bocích, kterýmižto gesty zdůrazňuje svou pánev a své mateřské dispozice. Ze stejného šuplíku neverbální komunikace pochází i vyzývavé vlnění se v bocích při chůzi, kterým žena dává najevo, že by si dala říct.
Naprosto zbytečně se ale snažíte v případě, že váš objekt zájmu (ať už je jím muž, nebo žena) stojí proti vám s pevně založenýma rukama na hrudníku. Zájem neznačí ani překřížené či pevně semknuté nohy. Pokud při řeči s vámi zírá zarputile přes vaše rameno (neplatí o těkavém pohledu, který může být průvodním zrakem nesmělosti), z vášnivého večera zřejmě také nic nebude.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama