Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Seriál Třetí patro

22. března 2006 v 12:50

- Jak život zamával s představiteli hlavních hrdinů?

Seriál Třetí patro, který běží na Primě v neděli večer, se vážně vyplatí sledovat. Tolik dnešních hvězd, které vidíme coby dospívající děti! A tolik pohnutých osudů, to by scenárista nevymyslel!
Seriál z učňovského prostředí Třetí patro vypráví příběh mladého mistra odborného výcviku Martina (Lukáše Vaculíka), který po návratu z vojny vyfasoval třeťáky, tedy kluky jen o málo mladší než on sám. V příběhu hrají důležitou roli milostné vztahy hlavního hrdiny a jak je psáno v anotaci, i "problémy mezi bažanty a mazáky."
Jména hlavních představitelů přestavují mix tehdejších teenagerských hereckých hvězd stejně jako jména zralých a oblíbených tváří. Koho, že jsme před dvaceti lety milovali? Jaký byl jich osud a co dělají nyní? Staly se z nich hvězdy nebo upadli v zapomnění?
Lukáš Vaculík (1962) - Hvězda spadla dolů
1985: V té době byl hvězda díky filmu Vítr v kapse, kde spolu se Sagvanem Tofim hráli hlavní roli. Tento úspěch ještě posílil podobně laděný film Láska z pasáže, který také režíroval Jaroslav Soukup.
Mezičas: Jeho slibně nastartovaná herecká kariéra prudce stoupala díky dalším Soukupovým filmům, v nichž vytvořil pevnou dvojku se Sagim a vznikla dvě pokračování Kamaráda do deště. Díky hlavní roli v adaptaci Tankového praporu se zdálo, že se konečně vymaní ze škatulky dívčího idolu. Jenže Nahota na prodej ho tam zase rychle vrátila. Jeho poslední výraznou rolí byla Válka barev Filipa Renče, kterýžto film ovšem skončil jako naprostý propadák. Pak Vaculík mizí a ve filmu i v televizi s objevuje jen sporadicky v pohádkách či menších rolích.
2006: Díky jisté vyzrálosti, která mu nakonec přece jen pomohla vyvázat se z typu hezouna, získal v posledních letech několik větších televizních rolí, jako v seriálu o záhadách a tajemnu Strážce duší, nebo v připravovaném detektivním seriálu České televize Eden. Dřívější popularitu by mu ale vrátil snad jen zázrak.

Jan Antonín Duchoslav (1965) - Kašlu na herectví!
1985: Díky filmu Sněženky a machři, kde si zahrál legendárního grázla Vikiho Cabadaje, byl teenagerská hvězda první poloviny osmdesátých let, přičemž právě rok 85 byl jeho vrcholem a z neznámých důvodů labutí písní.
Mezičas: Po seriálu Třetí patro, kde král frajera Mikiho, jako herec na dlouhou dobu končí. Postupně se živil jak rekvizitář, posunovač, podnikatel v oboru ramenních vycpávek, produkční, osvětlovač a lyžařský instruktor. Lyžování se věnoval i závodně.
2006: Vstává z mrtvých v teenagerské komedii Rafťáci. Asi se rozhodl, že bude hrát jen v tomto typu komedií a konečně se dostal do věku, kdy může hrát i fotry.
Michal Suchánek (1965) - Nejsem TeleTele!
1985: Další odchovanec ze Sněženek a machrů, kde hrál brýlatého přisluhovače Vikiho. Ale ve filmu se objevoval již od roku 1975. V osmdesátých letech byl dvorní herec Karla Smyczka, s nímž natočil ještě třeba tehdy populární film Jen tak si trochu písknout.
Mezičas: Svým nevinným, bezelstným vzhledem se skvěle hodil pro otlounkánky, nebo naopak přisluhovače velkých grázlů. Tento typ ztvárnil i ve Smyczkově dramatu Proč? Pravidelně se objevuje v menších rolích, ale hlavně se věnuje divadlu. Po revoluci se snažil nepříliš úspěšně podnikat v pohostinství.
2006: Nedávno mu zrušili parodický pořad na Nově Tele Tele, vysílaný od roku 2000, který spolu s Richardem Genzerem a Veronikou Žilkovou také psali. Ten mu konečně přinesl zaslouženou popularitu!

Jiří Langmajer (1966) - Herec, který roste!
1985: Třetí patro bylo Langmajerovým teprve druhým počinem, před tím hrál jen ve filmu Kluk za dvě pětky.
Mezičas: Do revoluce získal dvě hlavní role - ve filmu Proč? ztvárnil vlajkonoše Jirku a v Copak je to za vojáka? si užil roli mírně švejkujícího vojína a holkaře Milana Kouby. Pak se objevuje ve filmu i televizi méně, převážně ve vedlejších rolích, a věnuje se hlavně divadlu. Od roku 1992 je členem Divadla pod Palmovkou, kde vyzrál ve výborného dramatického herce a nasbíral spoustu různých ocenění. Své herecké mistrovství ukázal například v Gedeonově filmu Návrat Idiota, za který byl nominován na Českého lva za herce ve vedlejší roli.
2006: Za poslední roky je stále častěji obsazován hlavně do rolí samolibých chlapíků, kteří dávají rádi najevo svou převahu. Objevuje se v Post Coitum, Milencích a vrazích, Snowboarďácích a nyní i v Rafťrácích. Přijal i roli v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde si tříbí svůj styl úspěšného frajera. Hlavní těžiště jeho práce ale stále spočívá na divadelním jevišti, kde ztvárňuje různorodé dramatické charaktery.

Jan Potměšil (1966) - Úraz ho nezlomil!
1985: Před Třetím patrem už hrál - například jsme ho mohli vidět v Neohlížej se, jde za námi kůň a Tajemství ďáblovy kapsy.
Mezičas: Stává se z něj hvězda hlavně díky Olmerově veksláckému dramatu Bony a klid, kde hrál mladíka, který se zaplete s partou veksláků. Ve stejném roce se objevil i v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci a Smyczkově Proč?, kde zlobil vedle Jiřího Langmajera a Martina Dejdara. Jeho hvězda stoupala, když v prosinci roku 1989 při cestě z Ostravy během spanilé jízdy herecké sametové revoluce havaroval a dva měsíce ležel v kómatu. Od té doby je na vozíčku, ale z hereckého života se nestáhl. Divadelní příležitosti dostal záhy po svém zotavení u Divadelního spolku Kašpar, s nímž spolupracuje dodnes. Kromě mnohaletého moderování magazínu pro tělesně postižené Klíč zvládl i hlavní roli v romantickém filmu Jméno kódu: Rubín.
2006: Teď ho začíná využívat i Česká televize, kde mu píšou role přímo na tělo - hraje postiženého kriminalistu v seriálu ČT Eden, jehož pilotní díl už diváci mohli vidět. Navíc se právě připravuje pokračování hitu Bony a klid, kde má také hrát.
Markéta Fišerová (1960) - Bojuje s těžkou nemocí
1985: V té době hojně obsazovaná herečka mladší generace hrála hlavní role ve filmech Řeknem si to příští léto, či Tvář za oknem, kde se potkala se svým nynějším manželem Markem Ebenem. Hrála i v podobně zaměřeném seriálu My všichni školou povinní a všichni jí prorokovali velkou budoucnost.
2006 Stáhla se do ústraní. Onemocněla roztroušenou sklerózou. V současnosti je na vozíčku.
Osudy jsou to pestré, nečekané, leckdy i tragické, že? Mezi učňovskou mládeží na internátu, kde se Třetí patro odehrává, zahlédneme i mladičkého Dana Landu s nezvykle bujnou kšticí, obzvláště šťouravý divák identifikuje mladinkého Michala Dlouhého, který tam má docela velkou roli - jen není vůbec k poznání. Anebo když Miki (Duchoslav) vezme svého kamaráda Slamáka (Langmajer) na maturitní ples svého bývalého gymnázia, poznáváme v rolích jeho bývalých spolužáků mladičkou dvojici Filip Renč - Lucie Zedníčková. Z prvního je uznávaný filmový režisér, Lucie byla na počátku devadesátých let hvězdou, pak se ale úplně stáhla do ústraní a stará se o rodinu. Dva výborní herci ze seriálu už zemřeli - představitel Martinova tatínka František Husák a Martinova kolegyně z učiliště Gabriela Wilhelmová. Ne nadarmo se říká, že život píše romány... Osudy hereckých hvězd, které můžeme každou neděli večer sledovat na obrazovce, jak mladě a nadějně vypadali před těmi dvaceti lety, to jen potvrzují!
Foto: Prima
Autor: Jana Truksová

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama