Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Sex ve třech

23. března 2006 v 9:17
Sex v těhotenství je i v dnešní době pro mnoho párů stále choulostivým tématem, o kterém se moc nemluví. Je to ale zcela zbytečné. Milování si můžete krásně užívat i v období, kdy očekáváte narození děťátka - nebo lépe řečeno právě tehdy.
Nastávající maminku často trápí obavy a pochybnosti. Má strach, že s těhotným bříškem nesplňuje partnerův ideál ženy-milenky. Zapomeňte na to. I když se možná najdou ojedinělé výjimky, naprostá většina mužů shledává svoji ženu se zakulacujícím se bříškem a boky a s plnějšími ňadry velice sexy.
Mluvte o tom, co vás trápí
Přesto může být muž někdy v sexu s těhotnou partnerkou zdrženlivější. Není to ale proto, že by se mu méně líbila. Příčina tkví většinou v tom, že si partner může připadat "odstrčený", má pocit, že se jeho partnerka zabývá nenarozeným děťátkem a on, budoucí otec, pro ni najednou není jediný a nejdůležitější na světě. K tomu se v některých případech druží obavy, že náruživější sex by mohl děťátku ublížit.
Je důležité, aby spolu partneři o svých obavách a pocitech otevřeně mluvili, jen tak se dá zabránit nedorozuměním a vyřešit případné problémy.
Nenarozené dítě je v bezpečí
Jisté je, že v těhotenství je fyzická blízkost zvláště důležitá. Nemusí vždy vést k pohlavnímu styku - potřebu lásky dokážou uspokojit i něžné doteky, hlazení a masáže. V zásadě ale není třeba sexuální aktivity během těhotenství nijak omezovat. Pokud těhotenství probíhá normálně, je dovoleno milování až do porodu. Nenarozenému miminku se přitom nemůže nic stát. Spočívá v děloze v plodové vodě, která je chrání i před většími otřesy, dokud je děložní hrdlo uzavřené. Pohlavní styk ho nemůže nijak zranit - z anatomického hlediska je vyloučeno, aby se mužův penis dostal do blízkosti dítěte.
Těhotné ženy mívají často obavy, že by orgasmus mohl vyvolat předčasný porod. Je sice pravda, že se při orgasmu děloha stahuje, tyto kontrakce jsou ale zcela normální a během krátké doby pominou. Porodní stahy vyvolat nemohou - leda že by došlo k pohlavnímu styku těsně předtím, než by kontrakce tak jako tak nastaly. Pokud tedy již nadešel nebo dokonce minul vypočítaný termín porodu, je sex jednou z možností, jak porod přirozeně spustit. V takových případech může orgasmus i dráždění bradavek někdy přispět k vyvolání porodních stahů - za pokus to stojí.
Kdy je sex tabu
Za určitých okolností je nutné se sexu vzdát. Je to zejména tehdy, pokud se děložní branka předčasně otevře - existuje nebezpečí infekce při pohlavním styku, která by mohla mít za následek potrat nebo předčasný porod. Konzultace lékaře je nutná také v případech, pokud těhotná žena již v minulosti samovolně potratila, pokud krvácí, pokud se u ní objeví kontrakce signalizující předčasný porod, pokud je placenta v nesprávné poloze, při vícečetném těhotenství a při chronických onemocněních, jako je například cukrovka.
Milování v různých stadiích těhotenství
V prvním trimestru mívá většina žen nejrůznější potíže. Trápí je ranní nevolnosti, nemohou spát, bývají stále unavené. Je jasné, že za takových okolností nemívají vždy chuť na sex. V průběhu následujících měsíců se to ale mění. Od začátku druhé třetiny těhotenství je sexuální život většiny párů zvláště vzrušující a uspokojivý. Zvýšená touha ženy po milování má ryze fyziologické příčiny. Klitoris je v průběhu těhotenství více prokrvený a citlivější na doteky, a totéž platí pro zvětšující se ňadra. Většina žen si sex v těhotenství opravdu užívá také proto, že se cítí svobodnější - nemusí mít stále na paměti antikoncepci, v případě párů, které delší dobu usilovaly o početí dítěte, se dostavuje naopak pocit osvobození od neustálého tlaku ("tenhle měsíc se to už musí podařit!").
V posledních týdnech před porodem můžou vyvstat technické problémy, protože sexu brání partnerčino bříško. Klasická misionářská poloha není vyhovující, nápadům se ale meze nekladou. Nejšetrnější jsou polohy na boku, poloha vkleče s oporou o ruce ulevuje ženě od bolestí v zádech, vhodné jsou i polohy, kdy žena sedí na partnerovi. I pro sex v těhotenství platí, že dovoleno je všechno, co oběma partnerům dělá dobře a nepůsobí bolest.
Pokud budete mít jakékoliv dotazy nebo pochybnosti, neváhejte a obraťte se na svého gynekologa, abyste mohla být zcela klidná a milování si opravdu užila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama