Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Sexuální obtěžování provozuje každý z nás

23. března 2006 v 9:39

Harašment
Aktualita
Flirtování a konverzaci se sexuálním podtextem dokonce některé firmy používají záměrně. "Jdete-li s klientem na oběd, usmíváte se, jste vstřícná a flirtujete, může to velmi pomoci uzavření obchodu. Je to zkrátka součást strategie.
Obtěžování v práci zažila čtvrtina českých zaměstnanců

Severní Čechy - Čtvrtina pracujících lidí se v zaměstnání setkala se sexuálním obtěžováním. Typickou obětí harašení je žena podřízená muži. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí. Oslovení zaměstnavatelé na severu Čech tvrdí: Na sexuální harašení není čas. Se závažnými formami sexuálního obtěžování, jako je například nechtěný fyzický kontakt, se setkala zhruba pětina dotázaných občanů. "Alarmující je fakt, že v 15 až 23 procentech případů jsou iniciátory takového sexuálního obtěžování nadřízení muži," uvedla mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. Situace se z pohledu podřízené oběti jeví jako těžko řešitelná. "Velkou roli hraje strach ze ztráty zaměstnání, z reakcí okolí, výsměchu nebo pomsty nadřízeného," míní sexuolog Radim Uzel. Podle něho se v práci "harašilo" vždycky. Díky novelizaci Zákoníku práce však obtěžování dostalo nový rozměr. "Bohužel, poměrně nebezpečná je možnost falešného obvinění ze strany hysterických žen, které se chtějí někomu pomstít za to, že jejich city neopětuje," uvádí Uzel. Sexuální obtěžování není jen nechtěný fyzický kontakt. "Kdybychom výraz sexuální obtěžování brali do detailů, zjistíme, že ho provozuje každý z nás. Je to i posílání lechtivých fotek přes počítač, sexuálně laděné SMS, vtipy narážející na sex, pohled do výstřihu...," říká socioložka Eva Štenclová.

Flirtování a konverzaci se sexuálním podtextem dokonce některé firmy používají záměrně. "Jdete-li s klientem na oběd, usmíváte se, jste vstřícná a flirtujete, může to velmi pomoci uzavření obchodu. Je to zkrátka součást strategie. Proto tolik firem využívá hostesky," tvrdí teplická manažerka Natali Kopencová. Oslovení zaměstnavatelé ze severu Čech svorně tvrdí, že jejich zaměstnanci nejsou sexuálně obtěžováni. "Vím o tom, že si zaměstnanci občas přepošlou nějaké fotky na počítači, ale jinak nic," řekl Petr Bláha z ústeckého autoservisu. "V práci se rozhodně nenudíme, takže na nějaké souložení na stole není čas," reagovala vedoucí klientského centra liberecké banky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama