Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Svobodný člověk Ondřej Vetchý

26. března 2006 v 16:54
V právě vysílaném seriálu Místo v životě hraje Ondřej Vetchý (43) novináře. Ve skutečnosti však má k této práci chladný vztah. Zdá se, že všechny redaktory jaksi automaticky zařadil do škatulky bulvárních slídilů, s nimiž nemá cenu se bavit.
Už léta odmítá většinu žádostí o rozhovor a odhání fotografy. Vytvořil kolem sebe neprostupnou zeď, což je někdy i k jeho vlastní škodě, protože od neochoty uvést některé věci na pravou míru je jen krůček ke spekulacím a lžím. Téměř jisté však je, že pokud se rozhlédnete po české filmové scéně a zkusíte najít "hrdinu", jenž je dost velký chlapák, ale zároveň má v sobě křehkou duši a dětskou hravost, napadne vás právě on.
Jeden z mála
Moje první osobní vzpomínka na něj je spojena s jeho účastí na schůzkách filmařů v listopadu 1989, kdy se vášnivě zapojoval do konspiračních debat v někdejší redakci Scény na Valdštejnském náměstí. V té době byl už vlastně slavný, měl za sebou roli rozporuplného Dana ve filmu Miloše Zábranského Dům pro dva a za ni nominaci na evropskou filmovou cenu Felix. I když ji nezískal (a po čtyřech nominacích stále marně čeká i na Českého lva), usadil se tento kudrnatý kluk s udivenýma očima natrvalo na horních příčkách naší herecké hitparády. Podle svědectví režisérů se do práce pouští s puntičkářskou snahou o dokonalost. Dokáže věrohodně ztvárnit psychologicky náročnou postavu, ale i skutečného akčního hrdinu (v kaskadérských scénách se zásadně nenechává zastupovat). V zástupu jeho rolí se objevují sportovci, detektivové, neohrožení novináři, pohádkové postavy (nejlépe mu sedí čerti). Umí zahrát nezodpovědného floutka, lamače ženských srdcí, naivu, ale i zralého hrdinu tragického rozměru. Za všechny připomeňme jeho Kefalína z Černých baronů, tatínka z Báječných let pod psa, chudého židovského muzikanta Bajniše z Goleta v údolí, pilota Františka Skálu z Tmavomodrého světa a Juldu Serafína z Milenců a vrahů. Proč někteří Vetchého kolegové tolik příležitostí nedostávají a on ano? "Ondřej Vetchý je vždy velmi dobře připravený, v kondici, naprosto soustředěný. V jeho generaci je opravdu jen velmi málo takto disponovaných herců," vysvětluje Jiří Chlumský, jenž s ním točil seriál Místo v životě a vybral si ho i do seriálu Eden.
Jsem součástí duše toho místa
"Milý pane Vetchý, víte vůbec, jak na lidi působíte? Ať už s vámi souhlasí nebo ne, zanecháváte něco intenzivního, co se do člověka zasekne a jenom těžko se dostane ven. Poslouchá vás a musí ho napadnout, že v porovnání s vámi žije a prožívá strašně málo…" Taková a podobná vyznání se objevují na webových stránkách Činoherního klubu na adresu Ondřeje Vetchého a jen potvrzují, že i svými výkony na jevišti si dokáže získat srdce diváků. Do angažmá sem nastoupil 1. ledna 1989. Poprvé se tu objevil v komedii M. Frayna Bez roucha, dále si zahrál např. v Podivném odpoledni doktora Zvonka Burkeho, Figarově svatbě, Lakomci, Třetím zvonění, Masce a tváři, Impresáriovi ze Smyrny a Panu Polštářovi. Mimoto exceloval v Divadle Ungelt po boku Aleny Vránové v Bouřlivém jaru, ale především v monodramatu o slavném malíři Van Goghovi Vincent. "Činoherní klub je utkán z osudů lidí, z jejich invence, kamarádství, lásky, ambicí, proher, zášti a zrady. Nevím, jak dlouho se naše cesty budou prolínat, ale vím, že roky, které jsem tu prožil, byly strašně bohaté a krásné a já jsem se navždy stal součástí duše toho místa," vyznal se herec u příležitosti jubilea divadla, jež je o tři roky mladší než on.
Být sám sebou
Ondřej Vetchý si rád povídá o divadle a filmu, ale i o svých trampotách, pokud ví, že se z takové diskuse nic nedostane ven. Jako parťák je skvělý, nezkazí žádnou legraci, potvrzují jeho kolegové. Ohromné zaujetí z něj čiší, i pokud se zabývá svou velkou životní vášní, jíž je sport. Věnoval se judu, boxu a taekwondu, ale povahu bojovníka nezapře ani při fotbalu (hraje za Amforu), tenisu či hokeji. Neustále hecuje spoluhráče, neopomene si rýpnout do soupeře, diskutuje s rozhodčími; zkrátka i tady se ukazuje, že jen nerad dělá něco napůl. Ondřejova nejvěrnější partnerka, která ho všude provází, je kokršpanělka Bára. Už si dokonce zahrála ve filmu - v Tmavomodrém světě. Je to fenka divadelní i filmová a v, jak se v tomto prostředí chovat. S přehledem se pohybuje po baru Činoherního klubu i na tiskovkách, při natáčení Místa v životě si vždycky našla tiché místečko, kam zalezla, dokud její pán neměl přestávku. Na otázku, co pro něj znamená mít rád, při jednom z on-line rozhovorů odpověděl: "Mám rád plzeň a dobré červené víno. Někdy to vypadá, že je miluju, ale to není to opravdové. Miluju všechny bytosti všech živočišných druhů, i když se některých bojím a nemám potřebu s nimi být. Miluju pocit svobody, který od všech očekávám, abych mohl být sám sebou, a tudíž i pro ně přínosem. A to platí vzájemně." Lidé, kteří Ondřeje Vetchého dobře znají, by vám potvrdili, že přesně takhle to opravdu cítí.
Ondřej Vetchý (43)
Narodil se v Jihlavě 16. května 1962. Vystudoval pražskou konzervatoř (v ročníku byl například s Pavlem Křížem, Davidem Matáskem, Veronikou Jeníkovou a Michaelou Dolinovou). Po krátkých epizodách v Činoherním studiu Ústí nad Labem a Divadle E. F. Buriana zakotvil v pražském Činoherním klubu. Filmově debutoval v roce 1981 v dětském filmu Neříkej mi majore. Filmoval s režiséry Jiřím Krejčíkem, Karlem Smyczkem, Dušanem Kleinem, Zdeňkem Podskalským, Ludvíkem Rážou, Karlem Kachyňou… Po dokončení šestidílného seriálu Eden, kde společně s Janem Potměšilem tvoří sehraný tandem kriminalistů, připravuje nyní černou komedii Prachy dělaj člověka debutujícího režiséra Jana Kulhavého. V Činoherním klubu je spojen především s režisérem Ladislavem Smočkem. Ve volném čase kromě sportu rád poslouchá písničky Karla Kryla, Jarka Nohavici, Radúzy, ETC, Marsyas… Je rozvedený, má 22letou dceru Veroniku.
Ondřej Vetchý očima druhých
Viktor Preiss v rozhlasovém pořadu Báječný svět: "Muži, kteří stále někde uvnitř zůstávají chlapci, to mají ve tváři. V pohybech, ve způsobu řeči. Chlapci, kteří jsou opravdovými muži, k vám vyšlou znamení prvním pohledem, prvním podáním ruky… Dokážou se přít o podstatu věci do úmoru, dokážou se poprat kvůli podrazu, bezpráví a lži, ale zároveň pochopit a odpustit náhlou slabost a klopýtnutí. Vědí, o čem je řeč. Poznáte je podle otlučených kloubů na rukou - to když ze zoufalství a bezmoci udeří pěstí o zeď. Vždycky mají někde nějakou čerstvou jizvu nebo škrábanec. Jsou stále na cestě a pořád něco hledají. Možná lásku, přátelství, kotvu, přístav, smysl toho všeho. Jsou zranitelní, protože mají něžnou duši. Jako můj kolega, herec a přítel Ondřej Vetchý." Miloš Zábranský, režisér filmu Dům pro dva: "V Berlíně, kde tehdy Ondra Vetchý dost nespravedlivě nedostal Felixe, což je největší evropská filmová cena, (…) k nám přišel člen poroty, slavný herec Ben Kingsley, a říkal, že je sice Ondřej nejlepší, ale že nám hlavní cenu dát nemůžou, protože ji musí udělit do jiného filmu, který jich má získat víc najednou."
JANA SOPROVÁ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rorrry Rorrry | E-mail | 9. dubna 2006 v 21:19 | Reagovat

ahojky,mohla by si mi prosím poslat nějaký fotky Ondry Vetchýho.Myslím ze seriálu Místo nahoře co uváděla ČT a Místo v životě co uvádí Nova.Ještě se zeptám nemáš náhodou jeho fotku i s podpisem.Já sbírám herce a fotky herců s podpisem.Kdyby si z toho něco měla nebo objevila,dej mi prosím včas vědět.Předem ti děkuji Rorrry:-))

2 tany tany | 10. dubna 2006 v 8:45 | Reagovat

ahoj Rorrry, odpoledne Ti to pošlu a ráda, ale s podpisem nemám, bohužel.

Jestli má ještě někdo zájem o Vetchého napište mi.

PS: Nebo i jiné herce či zpěváky....ahoj Tany

3 tany tany | 10. dubna 2006 v 16:59 | Reagovat

Rorrry , posílám Ti 56 fotek Ondřeje Vetchého, jen nevím jestli Ti došli, napiš mi pak do chetu, jestli jo.

Budu ráda, jestli se Ti budou líbit, ahojky Tany

4 malina malina | E-mail | 12. července 2008 v 13:31 | Reagovat

ahojky,myslíš že bych tě mohla taky poprosit, jestli by jsi mi poslala nějaké fotečky Ondry Vetchého???Předem ti mooc děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama