Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Táto, kup mi fretku...

25. března 2006 v 8:45
Fretka je lasicovitá šelmička - milé, osobité zvířátko. V Přírodopisu živočišstva od profesora Dr. Schmeila ze začátku minulého století se dovíme, že ""vretka kočičí je albínem tchoře a užívá se k honům na králíky. A poněvadž má tělo hadovitě táhlé a nízké nožky, může vklouznouti i do děr křečkův a myší. Fretka je lasicovitá šelmičkaFretka je lasicovitá šelmička kliknutím náhled zvětšíte

Co je to fretka?

Fretka je lasicovitá šelmička - milé, osobité zvířátko. Proto tedy musíme upravit otázku do tvaru: Kdo je to?
V Přírodopisu živočišstva od profesora Dr. Schmeila ze začátku minulého století se dovíme, že vretka kočičí je albínem tchoře a užívá se k honům na králíky. A poněvadž má tělo hadovitě táhlé a nízké nožky, může vklouznouti i do děr křečkův a myší. Hubením těchto zvířat je velmi užitečná. Ve Světě zvířat z roku 1965 píší Hanzák a Veselovský, že je to vlastně domestikovaný tchoř světlý, s jehož pomocí vyhánějí myslivci z nor divoké králíky. Zpola nakrmenou fretku vypustí do nory a ta králíky vyžene. Kdyby ji tam ovšem vpustili hladovou, popadla by prvního králíka, nažrala by se a spokojeně by usnula.
Podle nejnovějších teorií fretka vznikla před více než dvěma tisíci lety domestikací tchoře tmavého a je to již domácí zvíře (stejně jako pes nebo kočka) a ve volné přírodě již nežije.
Systematické zařazení vypadá takto:
třídasavci
řádšelmy
čeleďlasicovité
rodtchoři
druhfretka tchořovitá

Fretka jako pet?

Fretky jsou v poslední době pro svou milou povahu, neutuchající hravost, temperament, pro svou přímou, ale osobitou povahu podobnou kočce, velmi oblíbeným domácím zvířátkem. Jsou hravé i v dospělosti, mají rády stále nové vzruchy, při správné výchově jsou velmi čistotné, nemusí se proto pravidelně venčit. Procházky a cestování však nikdy neodmítnou.
Ano, fretku můžeme chovat v bytě stejně jako kočku nebo psa. Při neustálém kontaktu s lidmi lépe probíhá její socializace, navykání na nový domov, rodinné biorytmy, zvířátko lépe zvládá výchovu i v pubertálním období.
Co všechno k chovu fretky potřebujeme? V každém případě je nutná velká klec (min.1 x 1,5 x 1 m) s omyvatelným dnem, která je bezpečným místem pro fretku i okolí v době, když není nikdo doma. Ještě lepší pro odpočinek i pohyb je větší voliéra s pelíškem, záchodkem, kočičím stelivem, miskami na vodu a na žrádlo a napáječkou. Určitě potřebná je i přepravní schránka (plastová přenoska na kočku) s látkovým pelíškem, hygienické potřeby jako jsou kartáč a kovový hřeben na srst, kleštičky na drápky, šampon na srst, potřeby na čištění uší. Na cestování a vycházky musíme pořídit postroj (dva obojky spojené na bříšku) a pevné nebo samonavíjecí vodítko. Žádná fretka ještě neodmítla kupované nebo podomácku vyrobené hračky.
Fretka je šelma. Její jídelníček je tedy z největší části složen z masa, a to převážně drůbežího, ale i hovězího a skopového. Vepřové je nevhodné. Jako přílohu podáváme vařenou rýži, těstoviny, spařené vločky. Fretkám však chutná i sladké ovoce a některé druhy zeleniny. Občas nepohrdnou sýrem nebo tvarohem. Ve specializovaných obchodech s chovatelskými potřebami jsou k dostání i granule pro fretky, ty můžeme nahradit kvalitními granulemi pro kočky. Není dobré složení suchých směsí náhle měnit.
Nesmíme zapomenout, že i fretky, které nechodí ven na procházky, musíme každoročně očkovat proti vzteklině a psince. A těm, které mají možnost chytat i myši na zahradě, možná veterinář doporučí vakcinaci proti leptospiróze a dalším nemocem. K základní veterinární péči patří i preventivní prohlídky (nejlépe na jaře před pářením), vyšetření trusu na přítomnost parazitů, ostříhání drápků, kontroly uší apod.

Člen domácnosti

Fretku si můžete sice koupit i v obchodě se zvířaty, nejlepší možností je však předem si ji objednat u zkušeného chovatele. Zde máte šanci prohlédnout si chovatelské prostředí, získat dobré rady, poučit se o podmínkách chovu, předem se připravit na vše potřebné, včetně vybavení i způsobu krmení. Nejlépe je odebírat mláďata od šesti týdnů do dvou, tří měsíců.
Zdravé mládě je čilé, hravé, zvědavé. Má čisté lesklé oči, nemá výtok z nosu, očí ani z uší. Jeho srst je hustá, pružná a zdravě lesklá. Musí být čistá i kolem řitního otvoru. Do nového prostředí by fretčí mládě mělo odcházet již vakcinované proti psince, s očkovacím průkazem a časovým harmonogramem dalšího očkování.
Dospělá fretka potřebuje dostatek pozornosti. I když denně prospí i 20 hodin, ve zbývajícím čase by měla mít možnost se proběhnout, jít s námi na procházku a především si hrát. Aktivní je obvykle ráno a večer, časem se dokáže časovým biorytmům rodiny přizpůsobit. Velmi důležitá je výchova mladé fretky. Postupně by si měla zvykat na návštěvy i na cizí lidi, na doteky, cizí pachy, na manipulaci veterináře. Informovaný majitel mladé fretky jistě ví, že nejtěžším vývojovým obdobím je dospívání (od šesti do devíti měsíců). V tu dobu začíná častěji používat pachové žlázy, kouše a je až hyperaktivní. Mnoho nepřipravených, neinformovaných nebo nezodpovědných majitelů se v tomto věku fretek zbavuje nebo je odkládá do venkovních voliér. Toto problémové období trvá nejdéle tři měsíce. Nezbytná je trpělivost, neustálá pozornost a důsledné přesvědčování mladé fretky, kdo je ve smečce pánem. Odměnou za trpělivost je milý domácí společník na šest až deset let.
Fretka se snese i s jinými domácími mazlíky jako je trpělivý pes nebo tolerantní kočka. Pohodovému a bezproblémovému soužití se však musí všichni aktéři naučit.
Nesmíme však nikdy zapomenout, že fretka je šelma a velmi zdatný lovec. Drobní hlodavci (osmáci, křečci, potkani, myšky), exotičtí ptáci nebo akvarijní rybičky se v nestřeženém okamžiku mohou stát terčem krvežíznivého útoku.
Přesto fretkaři nedají na svoje miláčky dopustit. Proč? Protože to jsou inteligentní, milá a hravá zvířátka a dá se s nimi zažít mnoho hezkých chvil.
Chcete vědět více i o jiných zvířatech, stačí napsat do komentářů!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | E-mail | Web | 31. srpna 2008 v 13:05 | Reagovat

Ahoj.Já mám taky fretku.Teda 2samičky.Jukni pls na - www.fretkasabina.blog.cz a nebo na www.sabcaafretky.estranky.cz dik pa

pěkný blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama