Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Těhotenské nevolnosti

23. března 2006 v 9:21
"Těhotenství prospívá!", tak to je možná věta, kterou uslyšíte v těhotenské poradně, když si stěžujete na těhotenské nevolnosti. I když to berete jako nutnou průvodní nepříjemnost, která bude posléze vykoupena velkým štěstím, si každé ráno u toaletní mísy říkáte: "Prospívá, prospívá, ale proč zrovna já!!!!" Pojďme se společně podívat na to, z čeho vlastně nevolnosti vznikají a jak se s nimi vyrovnat.
Nauzea a vomitus...
...neboli česky nevolnost a zvracení jsou běžnými průvodními jevy těhotenství. U některých žen se nedostaví vůbec, jiné jimi trpí v různé míře po celé těhotenství. Vyskytují se u cca 75 % všech těhotných žen zejména v prvních třech měsících gravidity, u 20 % žen přetrvávají i poté. Projevují se v různých denních dobách, nejčastěji ráno, ale také vás mohou probudit v noci. Stejně tak jejich délka bývá různá, u některé nastávající maminky se jedná o minutu, u jiné třeba o 4 hodiny. Ani pokud jde o jejich opakování nebo periodicitu, nemůžeme mluvit o nějakém řádu. Nevolnosti mohou mít podobu jednoho nebo i několika za sebou se opakujících návalů. A rovněž jejich průběh či projevy se liší, náhlým pocitem nedostatku dechu počínaje, přes nutkání ke zvracení, které lze "rozdýchat" a skutečným zvracení konče.
Za nevolnosti může zvýšená hladina těhotenského hormonu HCG. Je produkován placentou už od raného stadia těhotenství. Když se oplodněné vajíčko zahnízdí do děložní sliznice, začínají první buňky, které tvoří základ placenty, uvolňovat do krevního oběhu chemické látky a hormony, které zabrání nástupu další menstruace. Na přítomnosti tohoto hormonu v krvi (později v moči) jsou založeny těhotenské testy. Nejvíce HCG má těhotná žena v krvi kolem 8. - 12. týdne, poté se jeho hladina ustaluje. To vysvětluje, proč nevolnosti po prvním trimestru zpravidla odeznívají.
Může být nevolnost nebezpečná?
Asi 2 % žen trpí skutečně těžkou formou těhotenské nevolnosti. Ta může být nebezpečná jak pro matku, tak pro dítě. Projevuje se zvracením až patnáctkrát denně a vede až k váhovému úbytku matky a k dehydrataci jejího organismu. Obojí má samozřejmě negativní vliv také na vývoj dítěte. V extrémních případech je těhotnou ženu dokonce třeba hospitalizovat a napojit na umělou výživu. I když netrpíte touto extrémní formou nevolností, nepodceňujte nebezpečí dehydratace a doplňujte tekutiny. Doporučována je zejména čistá vychlazená neperlivá voda, která zažene žízeň a nenadme vás. Někteří lékaři také radí pít ještě další vychlazené nápoje, např. mléko, nebo naopak horké tekutiny v podobě čaje či zeleninového vývaru. Polykejte vše pomalu a po malých doušcích, zvýšíte tak pravděpodobnost, že tekutinu nevyzvrátíte. Pokud to okolnosti dovolí, nahraďte tekutiny šťavnatým ovocem (melouny, hroznové víno, hrušky). Tím do organismu dostanete také vitamíny a další potřebné látky. Takový dobře vychlazený ovocný talíř může být příjemným osvěžením zejména v horkých letních dnech.
Co radí zkušené maminky
Výzkumem bylo prokázáno, že sklon k nevolnostem je dán geneticky. Pravdou ale zároveň zůstává, že se jedná o záležitost značně individuální. Zkuste proto některou z našich rad:
- Vstávejte pomalu a nechte se rozmazlovat snídaní do postele. Nebo si k posteli alespoň dejte kousek suchého chleba, sucharu či sušeného ovoce. Rozproudíte krevní oběh a zvýšíte hladinu cukru v krvi, která nevolnosti zhoršuje, pokud je po noci nízká.
- Snažte se jíst pravidelně, obzvláště když je vám dobře. Lépe je jíst častěji po malých dávkách. S prázdným žaludkem se nevolnostem rozhodně nevyhnete.
- Pijte pravidelně po malých doušcích neslazené neperlivé tekutiny. Pořiďte si termosku, v níž budete mít po celý den při ruce buď studený nápoj, nebo třeba teplý bylinkový čaj. Pomáhají meduňka, máta, listy maliníku, heřmánek nebo chmel. Více o bylinkách najdete zde.
- Odpočívejte během dne a vyhněte se stresům. Obojí nevolnosti zhoršuje.
- Choďte na procházky a užívejte si čerstvého vzduchu. Jakákoliv tělesná aktivita přispívá k produkci "hormonu štěstí" - endorfinu, který vám pomůže zvládat nepříjemné pocity.
- Zkuste aromaterapii. Najděte si vůni, která vám udělá dobře a čas od času při ní relaxujte. Vzpomeňte si na ni, když zaznamenáte zápach, který vás bude nutit ke zvracení.
- Pokud jsou nevolnosti tak úporné, že neúměrně ubýváte na váze, poraďte se s lékařem. Může vám předepsat vitamíny a minerály, aby dítě netrpělo nedostatkem látek potřebných pro svůj vývoj.
Berte to s humorem
Nevolnosti sice nepatří k těhotenským radostem, ale je možné, že na ně budete po letech vzpomínat s úsměvem na tváři. Jako třeba jedna známá, která vypráví: "Celá moje rodina se mnou těhotenské nevolnosti dost intenzivně prožívala. Má pětiletá dcera, manžel a pes na mne vždy netrpělivě čekali před toaletou. Vypadali jako špalír hotelového personálu nebo tým pečující o nějakého významného sportovce. Dcera mi hned podávala mokrý ručník, manžel sklenici vody a pes svým pohledem vyjadřoval, jak je mu líto, že jeho panička je taková zdrchaná. Ta podpora mých nejbližších mi ohromně pomáhala. Vždycky jsem si na jejich porozumění vzpomněla zejména venku, když "to na mě přišlo" a cizí lidé se na mě dívali s opovržením, jako kdybych příliš holdovala alkoholu."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama