Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Typy tchyní

22. března 2006 v 14:39
Vztah s matkou manžela (přítele) je vždy složitá záležitost. Pokud se nejedná o výjimečně vstřícný a vyrovnaný typ tchyně, vstupují tady do hry city k synovi, kterého chce z mateřské náruče odloudit nějaká cizí ženská, která mu navíc určitě neposkytne ani z poloviny tak dobrý servis jako jeho zploditelka. Psychologové už dávno zjistili, že stejně tak jako matky reagují citlivěji na všechno, co se týká jejich synů, otcové jsou velmi hákliví na své dcery. Kupodivu se tato skutečnost nevysvětluje oidipovským komplexem (pokud tedy nejste zatvrzelým psychoanalytikem), ale tím, že nová/ý partner/ka jakoby odsunují rodiče z jejich dosavadní role a přebírají ten servis a úkoly, které doposavad zajišťovali oni.

Matky, které se až doposavad ke svým synům chovaly relativně normálně, se s příchodem nové partnerky mění v nepředvídatelný sud prachu a způsob, jak se vypořádají s novou situací, může nabývat několika různých podob.
Tchyně maminka
Podle psychologů jde o nejběžnější a nejhojněji zastoupený druh tchyně. Partnerova matka se v tomto případě odmítne vzdát své mateřské role a pokračuje v ní takovým způsobem, jakoby její syn byl pořád malým chlapečkem, který potřebuje ochranu partnerského křídla. Pokud jde o snášenlivou ženu, přibere do své všeobjímající péče i vás. Je schopná vám udělat dvouhodinovou přednášku na téma, jak má její Jaroušek rád složené košile a jak mu uvařit právě tu jeho bramboračku. Poučování, opravování a věčné rady, o které se jí nikdo neprosí, tvoří pravidelný program vašich setkání.

Je jasné, že dřív nebo později vám začne její neustálá kontrola lézt na nervy, jenže tady nastává kámen úrazu. Zkuste se obořit na někoho, kdo to s vámi myslí tak dobře! Vaše tchyně totiž volí strategii, která je jen těžce napadnutelná. Pokud se necháte vyprovokovat k otevřenému střetu, není nic lehčího než nasadit ublížený laní pohled a hlasitě se podivit nad tím, jak nemůžete ocenit její snahu.

Psycholožka Eva Malá v takových případech doporučuje odrazit útok tchyně jejími vlastními zbraněmi: "Pořád mějte na paměti, že to s vámi nejspíš opravdu nemyslí špatně a jejími pohnutkami je pravděpodobně jen starost o to, aby se její syn měl ze všech nejlépe." Pokud na ní začnete ječet, že její dvoumetrový potomek už dávno odložil plenky a co všechno byste s jejími radami, potažmo s ní, nejraději udělala, nevyřešíte tím vůbec nic. Jen jí utvrdíte v tom, že jejímu synovi opravdu nejste schopna poskytnout, to, co by si představovala. "Nejjednodušším a přitom i nejúčinnějším způsobem je sebrat jí vítr z plachet okamžitě v zárodku prohlášeními typu: Ano, já vím, že když byl Martínek u vás, chutnala mu nejvíc bramborová kaše míchaná zleva doprava, ale my jsme o tom s Martinem mluvili a došli jsme k tomu, že nám oběma vyhovuje víc rýže." Tím, že jí nejdříve odsouhlasíte to, co vám říká, se nestavíte přímo do opozice a nevyvoláváte konflikt. Na druhou stranu si držíte pevně svoje hranice a dáváte jí najevo, že role se posunuly.
Tchyně dobyvatelka
Chová se tak trochu jako kobylka. Podniká výpady stále hlouběji do vašeho společného osobního prostoru a jednou zabraná území jsou už provždy ztracena. Může k tomu používat nejrůznější techniky od citového vydírání, jak se cítí osamělá (vhodné zvláště pro ovdovělé nebo rozvedené ženy), až po nabídku pomoci, která se pozvolně změní v dlouhodobý pobyt ve vašem obýváku. Na rozdíl od maminkovského typu tchyně se neschovává za prospěch a blaho svého syna, ale jednoduše se snaží uplatnit své zkušenosti a to, o čem se domnívá, že velmi dobře zná. Pokud včas nezakročíte, neškodné rady (které mohou být občas označeny i za užitečné) se změní ve žvanění o tom, kde byste si měli skladovat ponožky a jaký prací prášek používat.
"Důvodů, které ji vedou k podobnému chování, může být několik. Může jít od despotickou ženu, která byla vždycky zvyklá doma poroučet a tento vzorec chování jednoduše převádí do vašeho vztahu. Stejně ale tak může být důvodem to, že se cítí být neužitečná, nebo se nudí a snaží se někomu, komukoli, poradit," uvádí Eva Malá. "Pokud její expanzivní tendence nepřekračují únosnou hranici a chcete s ní i nadále vycházet, určete jí přesně vyhraničený prostor, ve kterém se může realizovat. Neustále vám mluví do domácnosti? Složte například poklonu jejím moučníkům a nechte si od ní poradit, jak péct. Nebude mít pocit, že se k ní stavíte odmítavě, a zároveň nezešílíte z toho, že neustále zakopáváte o její rady."
Tchyně nepřítelkyně
Pokud jste šlápla opravdu vedle, zápasíte s tchyní, která vám při všech možných i nemožných příležitostech dává najevo, že jste pro ni pouze vetřelkyně. Způsobů, kterými to může udělat, je opravdu nespočetně mnoho. Ať už ale sáhne k chladné ignoraci, promyšleným intrikám, očerňování, nebo otevřenému útoku, cíl je vždy jasný: dostat vás co nejrychleji pryč. Zvažte, jestli vám vztah s jejím synem stojí za to, abyste se pustila do otevřené bitvy, a pokud ano, vyrazte do boje: "Základem úspěšného vyjednávání je vždy určení pevných hranic, za které už nehodláte jít," upozorňuje psycholožka. "Je klidně možné, že se vás snaží zastrašit, proto se nebojte ukázat, že se jí nebojíte, a že ze své pozice nehodláte ustoupit. Řešením samozřejmě nejsou hysterické scény, ale pevný postoj a názory sdělované klidně, ale jasně." Je možné, že poté, co se ukážete jako silná soupeřka to vaší tchyni přestane bavit a stáhne se ho ústraní, ale raději počítejte s tím, že k sobě nikdy nemusíte najít cestu. "V takových případech je potom extrémně důležité, aby partner fungoval jako opora a nikoli jako zesílení matčiných výbojů," uzavírá Eva Malá.
Tchyně kamarádka
Narodila-li jste se pod šťastnou hvězdou, získala jste spolu s partnerem, starší kamarádku. Navzdory okřídleným vtipům a rčením, existují samozřejmě i tchyně, které jsou opravdovým pokladem. Můžete se na ní spolehnout, respektuje váš osobní prostor, soukromí, nesnaží se vás převychovat, ani přizpůsobit váš život svému. Dokonce jí můžete svěřit i většinu věcí a zvlášť jestli váš vztah s vlastní matkou nebyl příliš idylický, můžete vám být bližší než vlastní zploditelka. Samozřejmě nemá cenu radit, jak na ní, protože se s ní dá komunikovat zcela běžným způsobem.
Jedno varování pro vás však Eva Malá má: "Občas se vyskytnou ženy, které si s matkou partnera rozumí natolik dobře, že mají tendenci udržovat kvůli ní nefunkční vztah. Nikdy nezapomeňte na to, kde začíná území vašeho partnerského vztahu a kde byste se měla řídit vlastním rozumem."
Autor: bad
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama