Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Týraných dětí v Česku stále přibývá

30. března 2006 v 11:42 |  Děti
Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Ilustrační foto
foto: http://www.co.dakota.mn.us
Každým rokem se zvyšuje počet týraných a sexuálně zneužívaných dětí, loni se jejich počet podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí blížil ke dvěma tisícům. Celkem bylo loni tělesně či psychicky týráno 1319 dětí, takřka o 300 více než předešlý rok, dalších 664 dětí někdo sexuálně zneužil. Údaje vycházejí z hlášení sociálních pracovníků a pracovnic.
30.3. 2006 11:07
Podle ředitelky Nadace Naše dítě Zuzaně Baudyšové jde ale jen o vrcholek ledovce, reálný počet případů bude pravděpodobně mnohem vyšší. Týraných dětí opravdu každým rokem přibývá. Zároveň ale veřejnost i odpovědné instituce začínají být k tomuto tématu vnímavější a více se o tyto případy zajímají.
Největší nárůst za posledních deset let podle ní zaznamenala oblast psychického týrání, počet takto mučených dětí vzrostl asi dvanáctkrát. Částečně to asi způsobil fakt, že se mu odborníci více věnují až v posledních letech. "Psychické týrání může být forma omezování dítěte, psychického nátlaku na dítě, je připodobňováno k šikaně," vysvětlila Kristýna Kotalová z ministerstva práce a sociálních věcí.
Tělesnému týrání byly loni podle ní děti vystavovány asi čtyřikrát více než před deseti lety, počet sexuálně zneužitých se za stejnou dobu zdvojnásobil. Většina dětí je nejčastěji týrána doma, buď vlastními rodiči či jejich novými partnery.
Ze statistik vyplývá, že sexuálně zneužívají děti spíše osoby mimo rodinný okruh. Na druhé straně se děti často bojí přiznat, že pachatelem je někdo z rodiny, a raději to svedou na neznámého člověka, upozornila odbornice.

Přibývá i komerčního zneužívání dětí na internetu

V posledních letech podle odborníků také přibývá případů komerčního zneužívání dětí na internetu. Například podle výzkumu ve Skandinávii si více než desetina dětí někdy domluvila přes internet schůzku s někým, koho před tím neznala. Věděla o tom jen čtyři procenta rodičů. V České republice zatím podobný výzkum nebyl proveden, ale podle psychologů nic nenasvědčuje tomu, že by se české děti chovaly rozumněji.
Před nebezpečím, které na děti čeká na internetu, bude varovat nová kampaň sdružení Linky bezpečí. Její pracovníci připraví příručku bezpečného používání internetu a budou školit učitele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ALA ALA | E-mail | 24. ledna 2008 v 0:25 | Reagovat

Tyhle věci jsou mi odporné a zároveň vzpomínkou na děctví.

Ani nemůžu napsat, co bych s takovými lidmi udělala.

Byla bych zřejmě horší než oni sami, mám namysli zlobu, špatnost a nezasloužila bych si stoupnout mezi lidi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama