Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

V Česku se loni narodilo přes sto tisíc dětí

23. března 2006 v 19:11 |  Děti
V roce 2005 přibylo sňatků, ubylo rozvodů a narodilo se více dětí.
V roce 2005 přibylo sňatků, ubylo rozvodů a narodilo se více dětí. (Autor: profimedia.cz)

23. března 2006 9:07 Minulý rok se v Česku narodilo nejvíce dětí za posledních deset let. Zvýšil se i počet sňatků a naopak snížil počet rozvodů. V Česku přibylo celkem 30,5 tisíce obyvatel, koncem roku jich bylo přes 10,25 milionu. Údaje zveřejnil ve čtvrtek Český statistický úřad.

Na růstu počtu obyvatel se ale nejvíce projevilo kladné saldo migrace. I loni, stejně jako před rokem, totiž novorozenci nestačili pokrýt přirozený úbytek obyvatelstva - zemřelo 107,9 tisíc lidí.
Na přírůstku počtu Čechů tak mají hlavní podíl cizinci.
Důležitější charakteristikou než počet narozených dětí je podíl narozených dětí na jednu ženu v plodném věku. Ten totiž stále zůstává na 1,3, což nestačí k přirozené obnově obyvatelstva.
Ideální totiž je, aby ženy v plodivém věku měly průměrně přes dvě děti.
I přesto, že loni uzavřelo manželství o 382 párů více než předloni, zůstává podle statistiků sňatečnost na nízké úrovni. Pozitivní zprávou je, že klesá počet rozovdů a uměle přerušených těhotenství.
Průměrnému ženichovi bylo loni 30,7, střední hodnota věku nevěst byla 28,1 roku. Průměrný věk při narození prvního dítěte ženy dosáhl 26,6 roku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama