Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Ženu nic neomlouvá

25. března 2006 v 13:56
... a tak tedy pár feministických úryvků či citátů - jak to nazvete - z různých knih. Není přeci nutné chápat feminismus jako zlo, jež nutně souvisí s negativismem. Záleží jen na nás, jaký úhel pohledu zvolíme. Zda budeme bojovat proti něčemu, o čem jsme slyšeli jen letmo, ale ze zásady to odmítáme. Nebo zda se budeme snažit pochopit, najít přesný důvod, skrytý význam... A samozřejmě že nemusíme souhlasit, tolerance se skrývá v naslouchání, ne ve shodném názoru.
Co se od ženy se očekává?

Jindřiška Smetanová - román Ustláno na růžích a pod nebesy


Žádný ministr nemůže mít tolik funkcí, kolik jich má ženská v domácnosti. Protože ženskou v domácnosti nic neomlouvá, ani počet kojenců a batolat, tím méně počet dětí, které už samostatně udrží lžičku a myšlenku a nepočůrávají se.

Existuje spravedlivé měřítko?
Diana Perretti - kniha Nedělejme chlapům služky!
Neplatí náhodou pro sexuální chování žen a mužů dvojí pravidla? Muž střídající partnerky je nazýván frajerem, borcem, správným mužským, donchuanem apod. Žena, která dělá totéž, je označována hrubými výrazy, že děvka zní ještě celkem mile. Církev jde ještě o kus dál a prohlašuje ženy za téměř zvířecí tvory, neb vyvolávají v muži nízké pudy a chtíč. Ideálem je žena-matka a sexuální styk se využívá pouze k plození potomstva, jinak je hříšný.

Je nutné ženy shazovat či podceňovat?

Renata Šindelářová - povídková kniha Duše chleba
Muž a žena spolu nežijí náhodně. Každý z nich dodává společnému soužití trochu štiplavého koření a trochu cukru.
Proto je docela normální, když žena po deseti letech manželství telefonuje svému muži, který je od ní vzdálen stovky kilometrů: "Píchla jsem kolo. Prosím tě, přijeď, já nevím, jak ho mám vyměnit."
Proto je docela normální, když muž po deseti letech manželství strčí do úst bonbón i se staniolem a pak se s dětinsky vyčítavým tónem ptá: "Proč jsi mi neřekla, že tam je papír?"
Jak by si to ženy asi představovaly?
Irena Obermannová - román Deník šílené manželky

Naše přetechnizovaná, zblblá, nemocná společnost potřebuje pořád více to, nač jsou všechny přístroje krátké. Intuici. Něžnost. Sílu myšlenky. Nemyslím teď geniální myšlenky, ale opravdové. Takové, co jsou schopny komunikace s dítětem, které se ještě nenarodilo. Nebo fyzické síly, nepocházející ze síly těl. Síly svalů, která dítě nosí a porodí. To dokáže i žena-věchýtek. všechny jsou madony a všechny jsou čarodějnice. To je přesně to, čeho bude potřeba pořád víc. Počítač nemyslí v závislosti na úplňku. Žena ano. Hloupá i chytrá. Všechny jsou duchovní a všechny jsou primitivní. Všechny jsou bohyně. Když je muž ochránce, tak žena je bohyně. V momentě, kdy budu jejím vůdcem, nedokážu ji chránit. Tyhle dvě věci se vylučují. Protože soužití dvou lidí je obřad.
A čeho by se ženy měly vyvarovat?
John Gray - kniha Mars, Venuše a jejich vztahy
Mnohé ženy jsou dnes tlačeny k tomu, aby se chovaly jako muži. Hledají více lásky, svobody a respektu na úkor svých vlastních ženských hodnot a kvalit. Feminismus nejen pobídl ženy, aby objevily svůj potenciál být jako muži, ale byl rovněž mylně interpretován, jako by ženy musely být jako muži. V důsledku toho ženy do značné míry odvrhly svou neodmyslitelnou ženskou přirozenost.

Zdroj fotografie: archiv Nerawebu (R.Šindelářová)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama