Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Ženy s dětmi hledají práci obtížněji než jiní nezaměstnaní

25. března 2006 v 12:40 |  Kariéra
Liberec - Ženy s dětmi do 15 let podle oborníků hledají práci hůře než jiní nezaměstnaní. V evidenci libereckého úřadu práce tak například představují čtvrtinu uchazeček o práci. V diskuzi v Rekvalifikačním a poradenském centru Kašpar v Liberci to dnes řekla Helena Adamcová z Úřadu práce v Liberci. Dodala, že hlavním důvodem je obava zaměstnavatelů z jejich častých absencí, ale především chybí práce na částečné úvazky. V nabídce libereckého úřadu není v současné době žádná.

Nejhůře jsou na tom ženy, které se vracejí z mateřské dovolené. Dlouhým pobytem doma často ztratily kontakt s oborem, navíc třeba v oboru počítačů jde pokrok velmi rychle dopředu. I to je důvod, proč se jim centrum rozhodlo usnadnit návrat do práce a otevřelo rekvalifikační kurzy zaměřené právě na práci s počítači. K dispozici je i poradenské centrum, které by mělo ženám na mateřské a dalším nezaměstnaným pomoci při hledání uplatnění.

"Připravili jsme projekt deseti kurzů, v pondělí odstartoval už sedmý a ještě tři nás čekají," řekla dnes novinářům Ivana Sulovská ze sdružení Centrum Kašpar. Projekt rekvalifikačních kurzů a poradenského centra za 2,6 milionu korun ze tří čtvrtin hradil Evropský sociální fond a zbytek prostředků dodal stát. "Zájem byl větší, než jsme čekali, všechny kurzy byly beznadějně obsazené už loni na podzim," řekla Sulovská.

Centrum proto připravilo další navazující projekt zaměřený na základy účetnictví, zároveň by se nabídka služeb měla rozšířit i o poradenství v oboru takzvané profesní diagnostiky. Ta by měla uchazeči ukázat, na jakou práci či rekvalifikační kurzy by se měl zaměřit. Rekvalifikacemi v centru podle Sulovské prošlo 40 lidí, dvěma už se podařilo najít práci.

Problémem při návratu do práce není ale jen nedostatečná kvalifikace, ale i problémy s umístěním dětí do mateřských škol. Novinářům to řekla absolventka kurzu Martina Rybářová. "V několika školkách na našem sídlišti mi odmítli vzít dítě, neměli volné místo, někde se jim nelíbilo, že je sotva tříleté, jinde požadovali razítko, že nastupuji do práce," uvedla Rybářová.

Podle Sulovské se s podobnými stížnostmi setkává centrum často, hlavně na některých sídlištích je kapacita školek nedostatečná, a tak odmítají umístit děti žen, které ještě práci nemají. "Jak si ji mám ale najít," uvedla jedna z žen. Podle Martiny Suchomelové z libereckého magistrátu je ale celková kapacita mateřských škol dostatečná. K dispozici je 2515 míst, obsazeno jich je jen 2369. "Na některých sídlištích a v centru, jsou ale školky obsazené, volnou kapacitu držíme ve veliké mateřské škole Buriánova," řekla Suchomelová. Město podle ní navíc připravuje otevření mateřské školy u Husovy třídy a o další škole uvažuje.
Leona Vacková fcz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama