Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Hladomor ohrožuje 11 milionů Afričanů

13. dubna 2006 v 10:40
Hladomor - Malawi
Vesničané pracují na suchém políčku v oblasti vzdálené několik kilometrů od hlavního města Malawi Blantyre. Téměř 3 miliony obyvatel jihoafrické Malawi jsou ohroženy hladomorem v důsledku neúrody a dlouhotrvajícího sucha. větší obrázekZdroj: ČTK
Red Zah, ČTK, Reuters
Ženeva - Až 11 milionů lidí je v důsledku vlny sucha a válečných konfliktů ve východní Africe ohroženo hladomorem.
"Několik vln sucha společně s dopady minulých a současných konfliktů vedlo k akutnímu nedostatku vody a potravin," varoval zvláštní vyslanec OSN Jean Ziegler. "Přibližně 11 milionů lidí je nyní v Džibutsku, Etiopii, Keni, Somálsku a Tanzanii ohroženo hladomorem," dodal.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Nejhorší je situace v Keni a Tanzanii

Nejhůře jsou na tom Tanzanie a Keňa. Situace je kritická také v Somálsku, Etiopii a Džibutsku.
Od konce roku 2005, kdy sucha začala, již ve východní Africe patrně zemřely hladem a žízní stovky lidí a desetitisíce kusů dobytka. Meteorologové navíc předpovídají, že déšť lze v postiženém regionu očekávat nejdříve v dubnu.
Hladomor - Afrika
Hladomor sužuje miliony lidí ve východní Africe, také v Etiopii.větší obrázekZdroj: ČTK
V Keni a v Tanzanii již také sucha připravila o život desítky divokých zvířat a výrazně narušila každoroční migraci 1,5 milionu pakoňů hřivnatých, zeber a dalších býložravců za šťavnatou trávou do proslulého tanzanského přírodního parku Serengeti. Letos se pastvin nedostává a ohromná stáda zvěře, která již začala rodit mladé, chaoticky bloudí krajinou.

Suchem netrpí jen lidé

Snad nejvíce trpí suchem hroši, kteří jako třetí největší živočichové žijící na pevnině - po slonech a bílých nosorožcích - potřebují k ochlazení svého těla obrovské množství vody či bahna. Doposud jich v Keni zahynulo minimálně šedesát.
Hladomor - Niger
Podvyživené dítě z malého města Maradi v Nigeru dostává základní výživu. Podvýživou trpí od podzimu 3,6 milionu lidí, tedy třetina obyvatel více než jedenáctimilionového Nigeru.větší obrázekZdroj: ČTK
Poblíž rezervace Samburu zase podlehlo asi 40 ohrožených zeber Grévyho, které jsou největším a nejdivočejším z přežívajících tří druhů zeber v Africe, sněti slezinné. Tato choroba se běžně vyskytuje v některých částech Afriky, kde spory jejích bacilů mohou přežívat desítky let v suché půdě. V průběhu sucha je pak pozřou zvířata zoufale pátrající po vegetaci.
Ochránci přírody rovněž upozornili, že Masajové a další kmeny vyhánějí svá tisícihlavá stáda dobytka do prostor keňských přírodních rezervací ve snaze nalézt pro ně pastviny a vodu, čímž riskují útoky divokých zvířat. Existují také obavy, že domácí zvířata rozšíří mezi divokými zvířaty nové nemoci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama