Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Jak se stát dobrou kamarádkou...

21. dubna 2006 v 16:58 |  Testy
Člověk je společenská bytost, která se po celý život učí žít v nějaké sociální(společenské) skupině a tou nejzákladnější je rodina. Později přichází zlom, povětšinou s nástupem do školy, kdy se najednou člověk - dítě ocitá mezi svými vrstevníky a musí se naučit nejen jakémusi školnímu řádu a přizpůsobit se školním povinnostem, ale také fungovat ve třídě, vybudovat si v ní určitou svojí pozici...
Jednodušeji řečeno:v průběhu vývoje se dítě učí, jak nebýt samo, jak navázat kontakt, jak být druhými přijímán a vyjít s nimi, jak být užitečný, a co ho činí oblíbeného.
Učí se pomáhat, ale i nevnucovat se, mluvit i mlčet jako ryba, když je to třeba, vyjít s druhými i bojovat a prosazovat svůj názor.
Během života potkáváme spoustu lidí. Někteří nám sedí více, jiní méně. Hledáme mezi nimi osobu, se kterou bychom si rozuměli, trávili společný čas, sdíleli stejný názor, o které se zajímáme, měli se komu svěřit a potřebujeme vědět, že nejsme sami, že můžeme někomu důvěřovat, spolehnout se a být sami potřební.
Zkrátka hledáme kamaráda, kamarádku.Býti dobrou kamarádkou či kamarádem není snadné a učíme se kamarádství dlouhý čas, někdy i celý život. Určitě už se Ti několikrát stalo, že ses s kamarádkou nebo kamarádem pohádal(a), v něčem jste se neshodli a dalo Vám spoustu práce dát vše zase do pořádku nebo se to také už nepodařilo. Pokusím se Ti teď napsat několik pravidel, kterými budeš-li se řídit, je tu šance, že Tvé kamarádství vydrží. Chce to tedy snahu z obou stran...
1) DŮVĚRASe svou kamarádkou, kamarádem bys měl(a) mít takový vztah, kdy si vzájemně věříte. Důležité na důvěře je, že si důvěřujeme bez ověřování a pochybností. Máš-li pochybnosti a potřebu ověřovat, znamená to, že k sobě nejste zcela upřímné a není tedy něco ve vašem vztahu v pořádku.
2) BÝT OTEVŘENÝ(Á)Je-li kamarádství opravdu kvalitní, nebojíme se kamarádovi či kamarádce s čímkoliv svěřit. Znamená to, že není témat, o kterých byste nebyli schopni mezi sebou mluvit, ovšem je možné si promluvit a se vším je možné se svěřit.
3) POROZUMĚNÍKamarádi by o sobě měli vědět mnohé. Každý z nás má minulost, ať už se za ni stydí či ne. Je to část života, kterou dobrému kamarádovi můžeme odvyprávět a nemusíme se bát, že by se tím mezi námi něco změnilo. Kamarádovi se můžeme svěřit se svými obavami, jakož i nadějemi a přáními.Platí zde jedno pravidlo: Vědět o všem nestačí. Vyjádřit se, pochopit a porozumět znamená mnohem více.
4) SOUCÍTĚNÍ A SDÍLENÍ RADOSTIKdyž je na tom jeden špatně, ví, že ten druhý soucítí, neboť sdělená bolest bývá poloviční bolest. Radost sdílená oběma se stává ještě radostnější.
5) SPOLEČNÁ POČÍNÁNÍKamarádi se snaží, a leccos pro to dělají i obětují, aby spolu mohli nejen pobýt, nýbrž i společně něco dělat, což jejich vztah ještě více utuží
6) BÝT SOBĚ ROVNIKamarádský vztah by měl mít jakousi symetričnost. Těžko najdeme kamaráda či kamarádku, je-li mezi námi generační rozdíl apod. Rovnost se pozná i v tom, že ani jeden nezahlcuje komunikaci sám sebou, nekáže, nebádá, nekárá, ale dokáže také zúčastněně naslouchat.
7) VÁŽIT SI JEDEN DRUHÉHOJeden druhého si cení, váží a také oba považují své kamarádství za významné, do něhož stojí za to investovat čas a energii.
Co do kamarádství nepatří???
Žárlivost, nepřejícná závist a soutěživost. Na kamaráda se nežárlí, poskytuje-li mu potěšení či radost někdo jiný. Úspěchy a ocenění si vzájemně přejí a společně se z nich radují. A nejsou na závodní dráze, nesoutěží o to, kdo je lepší, úspěšnější, obdivovanější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Honza Honza | E-mail | 2. října 2006 v 20:00 | Reagovat

najdi tři rozdíly...

2 516rnngcph 516rnngcph | E-mail | Web | 6. února 2007 v 23:16 | Reagovat

g  <a href= http://car123.blo.pl >car</a><br>[url=http://car123.blo.pl]car[/url]<br>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama