Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Koliba či stylový hotel? Romantika na Slovensku

24. dubna 2006 v 19:09

Dovolenou můžete ozvláštnit pobytem v některém z rustikálních penzionů či hotelů, provozovaných potomky bačů

Koliba či stylový hotel? Romantika na Slovensku


Když se řekne salaš nebo koliba, nejčastěji si představíme dřevěnou stavbu, která našim předkům sloužila k přebývání a umístění dobytka z horských pastvin.

Koliby i salaše na Slovensku jsou však dnes vyhledávaným cílem milovníků slovenských specialit, kteří si zde vychutnávají brynzové halušky nebo poslouchají hudbu folklórních muzikantů.

Dnes se tedy v kolibě častěji navečeříte v turistické restauraci a nezřídka si tam i zahrajete squash. Je tam totiž hotel.

Salaš a koliba. Znáte rozdíl?

S valachy přišlo na Slovensko i salašnictví - prastarý způsob chovu ovcí pro mléko, výroba sýru, brynzu a žinčice. V regiónech jako Orava, Spiš a Liptov se salašnictví nejvíc rozšířilo v 16. a 17. století. V tu dobu byly liptovské i oravské hole poseté stovkami velkých salaší a tisíci ovcí a dobytka.

Pastýři trávili celé léto spolu se stády vysoko v horách uprostřed voňavých luk. Žili v dřevěných domech - kolibách, v blízkosti kterých stávaly ohrady pro ovce - košiare. Koliba spolu s ohradou představovala salaš a hlavním šéfem salaše byl bača.

Po dobu dlouhých dní na salaši pastýři vyřezávali z lipového a javorového dřeva různé užitečné předměty, bez nichž by se při své práci neobešli. Odlivky, formy na sýr a oštěpky, gelety, džbery, múteľnice, soudky, ale i bačovský řád, jako jsou dřevěná lžíce, talíř, čerpák, ale i pěkně zdobené píšťalky. Každý bača byl pyšný na svoji palici, valašku a fujaru. Palice pomáhala při procházkách za ovcemi, valaškou se bránil proti divé zvěři v horách - vlkům a medvědům, no a na fujaru vyhrával svou touhu, žal i radost ze života. Množství tradičních výrobků je dnes velmi vzácné a jsou vděčným suvenýrem a vzpomínkou.

A dnes? Místo ovcí sauna či bazén

Potomci bačů v oblasti Liptovského Mikuláše jsou dnes provozovateli hotelů či restaurací. Vnuci pastýřů sice ještě vyrábějí píšťalky a valašky, ty ovšem jen jako atrapy, aby se s nimi neopatrní turisté neporanili.

Svou dovolenou na Slovensku dnes můžete ozvláštnit pobytem v některém z rustikálních penzionů či hotelů. Ty ještě zvenčí vypadají jako venkovské stavby, ale uvnitř si můžete lebedit v bazénu, sauně nebo si zahrát tenis či squash.

Stylové hotely a penziony v Liptově v jsou skvělou příležitostí vychutnat si slovenské gastronomické speciality v příjemné atmosféře s místní hudbou, aktivně se kochat zdejším přírodním bohatstvím a pak si odpočinout u bazénu či na masážním stole.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama