Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Máte rádi zajímavosti ? Tak koukněte.

21. dubna 2006 v 16:52
Šimpanzi - leváci i praváciJestlipak víte, kterou rukou píší šimpanzi? No dobře, šimpanzi by toho asi moc nenapsali, ale stejně jako my se dělí na leváky a praváky!
Vědci zkoumající chování zvířat (etologové) došli k zajímavému poznatku: stejně jako lidé, také šimpanzi se dělí na leváky a praváky. Jen na rozdíl od člověka většina šimpanzů žijících ve volné přírodě jsou leváci.

Je zvláštní, že šimpanzi chovaní v zajetí jsou na rozdíl od svých druhů žijících ve volné přírodě většinou praváci. Bohužel není možné vyzkoumat, zda se jedná o dědičný znak či naučenou vlastnost. Jisté ovšem je, že malí šimpanzi, jejichž matka používá více levou ruku, se stávají leváky a naopak mláďata, jejichž matka používá obratněji ruku pravou, budou později praváci.
JuniorInternet, šance šikovným dětemJuniorInternet je soutěží a internetovou konferencí pro děti a mládež, která se již posedmé konala v sobotu 1. dubna.
V sobotu 1. dubna se konala již posedmé soutěžní internetová konference JuniorInternet. Tato konference je spojená se soutěží, která má kategorie do 15 a do 18 let a dále JuniorWeb a JuniorText.
Duchovním otcem této konference je Jiří Peterka mladší, kterému je dnes devatenáct let. Program této konference, kde najdete kromě soutěže i poučné a zajímavé přednášky, připravuje od svých dvanácti let sám nebo spolu se svými kamarády. Pořadatelsky pomáhá s touto konferencí přidružená BMI, která zajišťuje sponzory cen.
Záštitu nad konferencí převzala mimo jiné i ministryně informatiky Dana Bérová, která zde předala zvláštní ocenění Jakubu Trčkovi. Ocenění, které se tento ročník udělovalo již potřetí, předal poprvé ministr Mlynář Zdeňku Cendrovi.
Konference se letos konala mezinárodně i na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Několik vítězů soutěže jsou již úspěšní podnikatelé, kteří díky Internetu vydělávají nemalé peníze. Většinou začínali na živnostenský list svých rodičů a posléze po dovršení osmnácti let, si založili vlastní firmu.
O vzniku vesmíru
Věděli jste, že celý náš vesmír se zrodil během nepatrného okamžiku?
Podle nejnovějších výzkumů došlo v době před 13,7 miliardy let následně po takzvaném velkém třesku k prudkému rozpínání vesmíru, které trvalo jen nepatrný zlomek sekundy (asi jednu triliontinu), avšak položilo základ celému budoucímu vesmíru. To co bylo předtím vědci dosud nedokáží popsat, dnešní fyzikální zákony jsou na to prostě krátké. Sonda, která tato zjištění přinesla, nahlédla až na samý časový okraj vzniku vesmíru. V tuto chvíli je vzdálena asi 1,6 milionu kilometrů od Země a bude fungovat až do roku 2009.
Tak obrovskou vzdálenost si asi dokážeme jen těžko představit: jedná se přibližně o vzdálenost, kterou bychom urazili, kdybychom 40krát obkroužili celou zeměkouli. Nic naplat, vesmír je prostě nepředstavitelně obrovský. A aby toho nebylo málo, neustále se rozpíná - ovšem už mnohem pomaleji, než tomu bylo těsně po velkém třesku.
Budu mít také pejska, tati?
Nebuď smutný ani tehdy, když odpověď zní ne. Dnes je možné dělat kompromisy i tehdy, když chceme mít domácího miláčka. Aneb vlk se nažral a koza zůstala celá. Otázkou samozřejmě zůstává, zda je toto nové řešení opravdu řešení. Dřív než tuto věc rozhodneme, podívejme se, o co vlastně jde.
Nintendog je virtuální domácí miláček, kterého vyvinula firma Nintendo pro případy, kdy je byt pro čtyřnohého kamaráda příliš malý nebo když má někdo z rodiny na psí srst alergii.

Pejsek, který pobíhá na obrazovce je milý, chytrý, veselý, navíc svými schopnostmi daleko předčí ostatní štěkající tvory, kteří pobíhají po tomto světě. Podobá se virtuálním domácím mazlíčkům na internetu, kteří si nás podmanili, ale umí mnohem víc než oni a samozřejmě nepotřebujeme ani počítač ani internet, můžeme si ho vzít kdykoliv a kamkoliv.

Někteří lidé se domnívají, že jde o praktický vynález, který naučí "svého malého majitele" všem chovatelským trikům, ale to platí jen z části. Například když zapomeneme našeho elektronického pejska nakrmit, nic se nestane, v nejhorším případě nám dá najevo, že se má špatně a ztratí se z obrazovky… Avšak skutečný Rek, který truchlí na rohožce, má opravdový hlad a když jej ošklivě zanedbáme, může i zemřít. Kromě toho jej nemůžeme vypnout nebo jej nechat delší dobu o samotě. Vyžaduje zkrátka naši péči. Vrátí nám to, když se k nám chlupatý a měkoučký přitulí. Samozřejmě za sebou také zanechává chuchvalce chlupů a bobečky, je hlasitý a v průběhu dne musí několikrát na procházku.

Můžeme zkrátka říct, že živý a virtuální pejsek (byť by byl sebechytřejší) jsou jako nebe a dudy. Ani jeden z nich není lepší nebo horší než ten druhý, jsou prostě jiní. Jako televize a divadlo. Jeden je u nás opravdu, živý a hmatatelný a druhý je příjemný, klidný a když nás omrzí, můžeme jej vypnout.
Psy ubytují, ale dětine
Od 12. května 2006 nebudou moci být děti do 12 let ubytovány v jednom rakouském luxusním hotelu u známého jezera Wolfgangsee. Důvod? Je s nimi příliš mnoho starostí.
Ředitel hotelu Cortisen se domnívá, že hosté mají nárok na klid a ticho, které děti svým neustálým povykem na každém kroku ruší. Navíc vše zničí a způsobí tak víc škody než užitku. Je neúnosné aby děti "fixami popisovaly bílá kožená křesla," prohlásil Roland Baller. "Za chování dětí teoreticky zodpovídají jejich rodiče, ale zdá se, že i oni si chtějí odpočinout. Je jedno, co jejich ratolesti vyvádí, oni dávají ruce pryč. Oproti tomu se psy nemáme vůbec žádné starosti," dodal.

Ačkoliv zpráva vyvolala vlnu pobouření, majitel nyní pečlivě zvažuje rozhodnutí, od kterého očekává kromě jiného velký obchodní přínos.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama