Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Nejvíce osaměle se cítí čtyřicátníci

3. dubna 2006 v 7:48
Více než třetina dospělých se cítí osaměle. Podle výzkumu, kterého se zúčastnilo téměř 1300 Australanů starších 18 let, trpí tímto pocitem nejčastěji lidé po čtyřicítce.
Opakem generace osamělých čtyřicátníků jsou teenageři a lidé starší padesáti let. Ti totiž zažívají zmíněné pocity nejméně. Průzkum dále ukázal, že stesky se spíše vyhýbají silně věřícím lidem a ženám, bez ohledu na věk. Informuje o tom internetové zpravodajství stanice BBC News.
Pocity osamocení bývají naopak společné lidem, kteří jsou nezaměstnaní. Důležitým faktorem je i příjem domácnosti. Průzkumy ukazují, že častěji trpí lidé z chudších poměrů.

Vliv na zdraví

Profesor William Lauder ze skotské University of Dundee, který na výzkumu spolupracoval, uvádí, že pochopení toho, co lidi dělá osamělými, je důležité, protože to ovlivňuje celkový zdravotní stav. Zdraví se zhoršuje zejména u těch, kteří mají potíže se srdcem či s depresí.
Jeden z nejzajímavějších poznatků této studie je zpochybnění zažitého názoru, že odchod do důchodu je automaticky spojen s omezením sociálních kontaktů. Říká se také, že se s přibývajícími roky lidé stávají ještě osamělejšími.

Osamělost není jen "špatná"

Britští psychologové však upozorňují, že osamělost nemusí být vždy brána negativně a že si někteří lidé samotářský život vybírají dobrovolně.
Sociální psycholog Arthur Cassidy z Belfast Institute tvrdí, že osamělost je sociální konstrukt a že lidé zejména mezi třicítkou a čtyřicítkou mohou mít negativní zkušenost se vztahy nebo mohou trpět pocitem, že se neumějí zařadit do společnosti. I proto si někteří jedinci mohou vybrat dobrovolně život v osamění.
Výsledky studie byly zveřejněny v odborném lékařské časopise Journal of Clinical Nursing.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama