Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Sexuální vášeň trvá nejdéle dva roky

15. dubna 2006 v 20:01
Pár
Chemické látky, které činí lidi sexuálně atraktivní pro své partnery, fungují maximálně dva roky. Když se zamilovanost změní v trvalý vztah, převládnou v těle jiné hormony.větší obrázekZdroj: Profimédia
Zamilovaní lidé by se neměli znepokojovat, když první nával vášně opadne. Vědci identifikovali hormonální změny, které způsobují, že se vášeň a touha změní.
Tým vědců z univerzity v italské Pise zjistil, že chemické látky, které činí lidi sexuálně atraktivní pro své partnery, fungují maximálně dva roky. Informuje o tom zpravodajství stanice BBC News.
Když se zamilovanost změní v trvalý vztah, převládnou v těle jiné hormony, uvádí časopis Chemistry World.
Psycholožka Petra Boyntonová z britské společnosti pro psychologii však upozorňuje, že tato hormonální změna neznamená nic špatného. Obává se totiž, že lidé budou chtít obnovit prvotní vášeň pomocí hormonálních doplňků.

Přísahám

Italští vědci měřili hladinu hormonů, takzvaných neutrophinů, v krvi dobrovolníků seřazených podle fáze zamilovanosti.
U čerstvě zamilovaných lidí byla koncentrace těchto chemických kurýrů výrazně vyšší. Průzkum také odhalil, že zamilovaným ženám se zvýšila hladina testosteronu, zatímco mužům poklesla.
Ruce
U lidí, kteří žili několik let v trvalém vztahu, se takzvané "molekuly lásky" vytratily, i když jejich vztah neskončil.
Molekuly lásky nahradil oxytocin, přezdívaný "mazlící hormon". Tato látka vyvolává u žen děložní stahy a produkci mléka.
"I když si milenci přísahají, že jejich city se nikdy nezmění, hormony nám ukazují jiný příběh," říká Donatella Marazzitiová, vedoucí výzkumného týmu.
Podobný průzkum pod vedením Enza Emanuela na univerzitě v Paviu odhalil, že hladina nervového růstového faktoru (NGF) se v intenzivním milostném vztahu zvýšila. Po jednom až dvou letech však opět poklesla na normální úroveň.
"Zatím nedokážeme vysvětlit, jestli je v první fázi zamilovanosti zapotřebí více nervového růstu, aby se množství nových zážitků vrylo do mozku, nebo jde o jinou, zatím neznámou funkci v chemii lásky," říkají vědci.

Chemické lepidlo

Ukazuje se, že čerstvě zamilovaní lidé mají v krvi jiné hormony než lidé, kteří žijí několik let ve stabilním vztahu. Molekuly lásky mohou zmizet dokonce už po 12 měsících od začátku vztahu.
"Potom páry drží pohromadě jiné chemické lepidlo," říká Michael Gross, biochemik a publicista, který se zabývá nejnovějšími vědeckými objevy.
Doktorka Petra Boyntonová však nesouhlasí.
"Toto tvrzení podporuje názor ze 70. let, že když se lidé potkají, tak to mezi nimi jiskří, a potom touhu postupně nahradí mazlení, které se považuje za něco negativního. Tato teorie naznačuje, že začátek vztahu je to nejlepší, ale to není pravda. Obávám se, že odhalení těchto hormonů povede ke snahám je nahradit a obnovit prvotní vášeň," dodává.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama