Blog pro ženy s dětmi i bez nich, ale i pro muže

Tipy pro pracující matky

19. dubna 2006 v 19:28

Dostat najednou pod kontrolu práci a dítě, to vyžaduje značný organizační talent.

Poradíme vám, jak můžete s přehledem v okamžiku zvládnout každou nepředvídatelnou situaci. Když se stane něco neočekávaného, mějte připravený "nouzový seznam" telefonních čísel.
Když dítě náhle onemocnění a zaměstnaná matka nemá nikoho, kdo by se o ně postaral, co dělat? Aby se každá drobnost nestala doslova katastrofou, je vhodné udělat si jistý "nouzový plán".
Nouzový plán
Pokuste se vytvořit si jakousi síť. Zeptejte se přátel, sousedů a známých, kdo by si v době vaší "rodinné pohromy" mohl zahrát na záchranáře. Čím delší bude váš seznam dobrovolníků, tím lépe.
Promluvte si o tom s nimi, kdy a za jakých okolností by si mohli najít čas a poznačte si to. Nezapomeňte však na to nejdůležitější: obracejte se jen na ty lidi, které má vaše dítě rádo.
Vzájemná pomoc
Již ve školce nebo škole navazujte kontakt s ostatními matkami. Pokud poskytnete spontánní pomoc, jistě se najde příležitost, aby vám ji vrátily.
Organizujte společné vození do školy, na tréninky, kroužky apod. s ostatními rodiči a při vození se střídejte. Můžete si pak občas dovolit "taxislužbu" si s někým vyměnit.
Volejte včas
Pokud vaše dítě dostane večer náhle teplotu, okamžitě zavolejte někoho z "nouzového seznamu". Ať je raději na druhý den připravený a volný, pokud se situace změní, jednoduše dotyčného odvoláte. Můžete tak předejít zbytečnému stresu.
Buďte flexibilní
Počítejte s tím, že nejméně 30 % předpokládaných věcí se může změnit a přinést celkem neočekávané situace. Kdyby se nic takového nestalo, najděte si chvilku pro sebe.

Zajistěte si časový náskok
Řekněte občas jednoduše a bez výčitek ne - přesčasy, laskavost pro tchyni a tak dále. Nemůžete se zavázat a splnit všechno pro všechny. Trvejte na svém a někde se to na vaší časové rezervě určitě projeví. Dětem je totiž třeba věnovat se intenzivně každý den.

ZAPOJTE PŘÁTELE A RODINU
Vytvořte si telefonní seznam se jmény lidí, kteří by vám mohli být nápomocní. Nezapomeňte připojit adresu a telefonní číslo dětského lékaře, školky nebo školy.
Neuškodí, pokud se na seznamu nacházejí také informace o případných alergiích vašeho dítěte a léky, které užívá. Mějte připraveno více kopií, abyste je mohla podle potřeby předat do rukou potřebné osoby.

Když se stane něco neočekávaného, mějte připravený ´nouzový seznam´ telefonních čísel.

Když se stane něco neočekávaného, mějte připravený ´nouzový seznam´ telefonních čísel.
Vzájemná pomoc
Vzájemná pomoc
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jiří jiří | Web | 4. listopadu 2009 v 22:56 | Reagovat

mas totu hezký

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama